‘Eğitim Her Zaman Ağır Basar’ Adlı Daha Fazla Kitaba Sahip Çocuğun Tahterevallide Kendisinden Daha Ağır Kişiden Ağır Bastığı Heykel Çalışmasının Japonya’da Yer Aldığı İddiası Doğru Değil

Heykel, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Heilongjiang Eyaletindeki Heihe Kentinden

Yanlış İddia

 

İşbu yazıda, eğitimin ve kitapların önemini vurgulamak adına sosyal medyada Japonya’da bulunduğu iddiasıyla paylaşılan heykelin gerçek konumunu aktaracağız.

Söz konusu görsel şu şekilde:

 

eğitim her zaman ağır basar

 

“Japonya’da bulunan “Eğitim Her Zaman Ağır Basar” adlı bir çalışma” notuyla bahse konu görseli aktaran paylaşımlardan örnekler şöyle:

 

tahteravalli kitap heykeli

 

kitap tahteravalli heykeli

 

Sanılanın aksine bahse konu heykel Japonya’da değil, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinde yer alan Heihe (黑河) adlı şehirde bulunmaktadır.

Yapımcısı olduğu anlaşılan Quyang Hanbo Sculpture Engineering Co. Ltd. adlı firmanın heykele “Karakter Heykeli” adını verdiği görülüyor.

 

kitap kız çocuğu tahteravalli heykeli

 

Heykelin diğer açılardan görüntülerine Çince forumlarda rastlamak mümkün.

 

kitap kız çocuğu heykeli

 

Heykel üzerindeki Çince metnin (知識就是力量  / 知识就是力量) “bilgi güçtür” manasını taşıdığı anlaşılmaktadır.

 

kitap kız çocuk heykeli

 

 

eğitim tahteravalli heykeli

 

Görüntü kısıtları nedeniyle haritalar üzerinden bahse konu heykelin nehir kenarındaki gezinti yolundaki tam konumu netleştirilemiyor. Ancak, diğer fotoğraflarda görülen Amur Nehri’nin karşı kıyısında Rus şehri Blagoveshchensk’teki bina ve kulenin konumu üzerinden söz konusu heykelin lokasyonuna (50°15’00.7″N 127°29’57.6″E) dair tahmin yürütmek mümkün.

 

Heilongjiang Heihe

 

Çin’deki Heykeli Japonya’da Bulunduğu İddiasıyla Aktaran Yazarlar

  • Nevzat Tarhan – Twitter – 25 Şubat 2018

 

Yorumunuzu yazınız...