İsrail, ABD ve İngiltere İçin Hazırlanan Baphomet Pankartı 31 Aralık 2023 Günü Dua Vakfı Tarafından Bağcılar’da Düzenlenen Gazze’ye Destek Yürüyüşünde Kullanılmış

 

7 Ekim 2023 günü Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları tarafından İsrail yerleşkelerine yapılan saldırıların ardından Gazze İsrail’in ambargo, bombardıman ve kara harekâtı altında kaldı.

21. yüzyılda tüm dünyanın gözleri önünde saldırılarda binlerce kişinin yaşamını yitirdiği Gazze’ye destek veren sivil toplum örgütleri ve halk İsrail’e tepkilerini gösterilerle, mitinglerle ve yürüyüşlerle ve sergiliyor.

Gazze’de süregelen katliama tepki gösteren vatandaşların bir yürüyüşte Baphomet sembolünü içeren bir pankart taşıdığı görülen video sosyal medya platformlarında tepkiyle karşılandı.

Hakkında bazı sosyal medya kullanıcılarının “Neden Filistin mitinginde Baphamet taşınıyor.. Bunları kim örgütlüyor? Kime hizmet ediliyor?” ve “Şeytanın sembolünü kullanarak protesto mu olur?” gibi soruları yönelttiği söz konusu miting “Gazze yanlısı gibi görünen satanist küresel operasyon” olarak nitelendi.

“Baphomet posteri”ne “en arkadaki pankarta dikkatli bakın” notuyla dikkat çeken video şöyle:

 

 

 

 

Filistin mitinginde “Baphomet” simgesine yer verilmesine tepki gösteren sosyal medya paylaşımlarından örnekler şöyle sunulabilir:

 

Omr (@akin33271):

“Merakımı mazur görün! Galata köprüsü üzerinde gerçekleştirilen Gazze ve şehitler yürüyüşünde BAPHOMET neden vardı?”

 

Tolga Özçelik (@tolgaozcelkk90):

“TESADÜF mü? PLANLI mı? Sizce de ortada bir gariplik yok mu? Herşeyin birden bire gelmesi? Hatırlayın İsrail’in paylaştığı posteri üzerinde ne yazıyordu? “BİR SONRAKİ DEPREMİ BEKLİYORUZ Deprem kelimesi manalı ❗ Gazze’ye destek yürüyüşü sırasında açılan baphomet pankartı ❗ Türkiye’de yakalanan (33) mosad ajanı ❗ 15 Temmuz günü üzerinde baphomet sembolü olan tişörtle poz vereni Bir el hassas noktaları harekette geçiriyor.”

 

“BAPHOMET’İN ORADA İŞİ NE? Gazze Mitingi’nde neden şeytanın (Baphomet’in) portresi omuz üzerinde taşınır? CEVAP: “Biz bu portre ile şeytandan emir alan devletleri çizdik” Ya öyle mi? Bu arada İsraile ticari gemi sevkiyatı ile ilgili düşünceleriniz? Hükümetinize eleştirileriniz? Şey. Kem küm. Ama BAPHOMET POSTERİ ile KELİME-İ TEVHİDİN ARASINA GİRMENİZ şimdi bana daha manidar geldi. Bu işte bir şeytan tüyü var. Ayrıca Suudi Arabistan-Türkiye maçı ile başlatılan ATATÜRKÇÜ-ŞERİATÇI minvalindeki bu süreç kontrollü bir çatışma ve bir kurgu. Her ne kadar biz bunu ABD, İSRAİL, İNGİLTERE’yi protesto için çizdik, omuzlarda taşıdık deseniz de, Sonuçta o şeytan, GÜCÜ temsil ederek Kelime-i Tevhid bayraklarınızın arasına girdi. Bazı yerlerde, eylemlerde, bazı şeyleri birarada tutmaktan kaçınmak gerek… Özellikle bilerek bazı konuların üzerini örtüyor ve gizliyorsanız. Çünkü artık bu maskeler sırıtıyor. Ve en kutsal gözüken şeylerin arasından emredici bir şeytan figürü çıkıveriyor.”

 

Зайн (@SkyZeyn):”Görüldüğü gibi DEĞİLmiş ancak Türkiye’yi kimlerin yönettiği gerçeği var Bu pankartı hazırlayanlar resim yerine, büyük harflerle DEVIL AMERİKA – DEVIL İSRAİL yazabilirlerdi. Aynı mesaj verilmiş olup farklı anlaşılmazdı.”

 

 

Görüntü ile ilgili bulgular şöyle:

 

Baphomet resminin taşındığı söz konusu yürüyüş Milli İrade Platformu tarafından 1 Ocak 2024 günü saat 08.30’da Galata Köprüsü’nde ”Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet” sloganıyla düzenlenen etkinlikten değil.

 

Videoda görülen yürüyüş protestosu Galata Köprüsü’nde değil Bağcılar’da yapılmış.

 

Baphomet resminin kullanıldığı pankart İsrail, ABD ve İngiltere için hazırlanmış.

 

Söz konusu pankartın üzerinde “Ben şeytanım” (“I am devil”), “Ben İngiltere’yim” (“I am England”), “Ben İsrail’im” (“I am Israel”) ve “Ben Amerika’yım” (“I am America”) yazılarının, Baphomet resmi ile İngiltere, İsrail ve ABD bayrakları ile 3 köpek resminin bulunduğu görülüyor.

 

baphomet-israil-abd-ingiltere

 

Baphometli pankart şeytana tapınma amacıyla taşınmamış.

Baphomet sembolünü içeren pankart ile İsrail, ABD ve İngiltere “şeytan” olarak lanse edilmiş.

 

Baphomet, tarih boyunca farklı bağlamlarda kullanılan, kökeni belirsiz olan, çok katmanlı ve karmaşık bir semboldür.

Baphomet, keçi başlı, insan gövdeli ve bacaklı, sırtında bir çift kanat ve alnında bir pentagram bulunan çift cinsiyetli bir figürdür. Genellikle bir elinde bir meşale, diğerinde bir asa tutarken tasvir edilir.

 

baphomet

Orta Çağ’da Hristiyan hacıları korumak ve desteklemek amacıyla kurulan bir dini örgüt olan Tapınak Şövalyeleri ile yaygın şekilde ilişkilendirilmiştir.

Baphomet’in Şövalyeler Tapınağı ile ilişkilendirilmesi, tapınak şövalyelerinin gizli ritüellerine ve dini uygulamalarına dayanmaktadır. Baphomet, bir tür iblis veya şeytani varlık olarak tasvir edilmiş ve tapınak şövalyelerinin gizli toplantılarında kullanıldığına inanılmıştır.

Tapınak Şövalyeleri’nin taptığı iddia edilen bu şeytanî figür özellikle okültizm, ezoterizm ve modern şeytanizm gibi alanlarda kullanılmıştır.

Baphomet terimi ilk olarak 14. yüzyılda kullanılmış olsa da, terim 19. yüzyılda popüler hale gelmiştir.

Genellikle şeytanın bir temsili olarak kullanılan baphomet, kimi zaman denge, denge, uyum veya ikilik / dualite sembolü olarak da algılanmıştır.

Farklı kültürlerde ve inanç sistemlerinde çeşitli anlamlarda kullanılan ve farklı yorumlanan Baphomet’in tam olarak neyi temsil ettiği konusunda kesin bir bilgi ya da bir uzlaşı bulunmuyor.

 

 

“Gazze’deki soykırıma dur de” pankartını ve Filistin bayraklarını taşıyan kitlenin görüldüğü video 31 Aralık 2023 günü “mekan_34_28” uzantılı TikTok profili tarafından paylaşılmasının ardından yaygınlık kazanmış.

@mekan_34_28♬ orijinal ses – Mekan_34_28

 

 

 

Görüntünün kaynağını taradığımızda ise karşımıza Dua Vakfı çıkıyor.

 

Baphomet pankartı 31 Aralık 2023 günü Dua Vakfı tarafından Bağcılar’da düzenlenen Gazze’ye destek yürüyüşünde kullanılmış.

 

Baphomet pankartının taşındığı Gazze’ye destek yürüyüşü Dua Vakfı tarafından İstanbul’da 31 Aralık 2023 günü gerçekleştirilmiş.

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Dua Vakfı (@duavakfi)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

31 Aralık Pazar günü saat 15.30’da Bağcılar Hz.Ali Camii’den başlayarak Yüzyıl Köprüsüne kadar yapılan yürüyüşten paylaşılan görüntülerde baphometli pankart görülebiliyor.

 

 

 

Bahsi geçen yürüyüşe katılan bir sosyal medya kullanıcısı, baphometli pankartın ABD, İngiltere ve İsrail’i şeytan olarak nitelemek maksadıyla hazırlandığını aktardı.

 

 

Yorumunuzu yazınız...