Mükemmel Bir Atlayış” Cümlesiyle Hafızalara Kazınan “Diyarbakır Olimpiyatları” Olarak Adlandırılan Video, Fox Sports Channel Tarafından Hazırlatılan Bir Reklâm Filmi

 

Bir tepeden zemin üzerine atlayan erkek için sunucunun “mükemmel bir atlayış” cümlesini sarf ettiği videoya denk gelmiş olmalısınız.

 

Bahsi geçen video şöyle:

 


 

Söz konusu videoda “Murat Elhamri” adlı sunucunun kullandığı cümleler şöyleydi:

– Yapılmakta olan ulusal dalgıçlık olimpiyatları için güzel şehrimiz Diyarbakır’a hoşgeldiniz…

– Evet yarışmacımız Yaşar yürüyor… Yaşar hazırlanıyor…

[Yere çakılma sesi]

– Mükkemmel bir atlayış (alkışlar)

– Atladı… Çok güzel bir atlayış… Herkes şaşkın… Atlayıştı… Evet omuz ve baş sallama…

 

 

Yaklaşık 30 yıl önce dolaşıma giren kısa metrajlı mizah videosunun mahiyetini idrak edemeyen bazı sosyal medya kullanıcıları ile karşılaşıyoruz.

 

diyarbakir-olimpiyatlari

“Diyarbakır Olimpiyatları” olarak adlandırılan, “mükemmel bir atlayış” repliği ile akıllara kazınan video aslında Fox Sports Channel adlı kuruluşun hazırlattığı ve yayınlattığı bir reklâm filmi.

 

 

Fox Sports Channel’ın yerel sporlarla ilgili programlarının tanıtımını “her türlü spora yer verildiği” vurgusuyla yapmaya çalıştığı serinin Güney Afrika, Rusya, Çin ve Hindistan temalı diğer reklâmları şöyle:

 

 

 

 

 

 

“Diyarbakır Olimpiyatları” olarak adlandırılan videoyla gündeme gelen ve “Yaşar’dan mükemmel bir atlayış…” cümlesiyle hafızalara kazınan sunucu ise yıllar sonra Güney Afrika’da ortaya çıktı.

 

Gezgin Mesut Çakar’ın Güney Afrika seyahatinde karşılaştığı Baran adlı kişi, görüntünün bir reklam kampanyası kapsamında “komedi” olarak çekildiğini belirtti.

 

mukemmel-bir-atlayis-olimpiyat

 

30 yıldır Güney Afrika’da yaşayan, Güney Afrika vatandaşlığına ve pasaportuna sahip olan, ‘Mesopotamia Kurdish’ adlı restoranın sahibi olan Baran adlı şahıs, atlayış videosunun çekildiği bölgeye giderek şu ifadeleri kullandı:

“… Suyun aktığı dere yatağı orasıdır. Bir de orasında alan vardı. Dikkat ederlerse zaten orada oturanların hepsi köylülerdi, köylüler orada oturuyordu. Geneli orada yapıldıktan sonra interview aşağıda yapıldı. Sonra bıraktık gittik. Yani burada aşağı yukarı neredeyse 1 hafta 10 gün buraya geldik. Aynı şeyi tekrarladık. Çekim yaptık. Tabii ki şimdiki gibi o zaman teknoloji yoktu. Bunlar bütün o normal TV kameraları ile geldiler ve burada çektik. Burada da 2500 kişiyle yüzyüze görüşemden sonra tesafüden birisi beni çağırmıştı. Akşam üzeri bittikten sonra bayan bir arkadaş beni çağıran gelip beni almalarını istedi. Ben işi ilk anlamadım sonradan geldiğimde Fox TV acentasının adı Traktör. Onlar zaten interview yapıyordu. Bunlar 5 kişi 5 tane ortak. İsveçli. Hâlen de tahmin edersem de onlara çalışıyor. Çünkü Fox TV’nin temel yayınlarından birisi de uzak Avrupa , Doğu Avrupa yani, İskandinav ülkeleri. Büyük ihtimalle onun için onlara vermişlerdi. Tabii ki teknoloji o kadar çok olmadığı için bütün malzemelerini de beraberinde ABD’den uçakla getirmişler. Yatırımı en sonunda kendileri söyledi zaten. Cannes film festivalinde ödül aldıktan sonra aynen burada kutlamasını yaptık. TV programlarında 600.000 dolar para harcadıklarını söylediler. Türkiye’de de ilk ATV bunu aldı. Ödülden sonra Cannes’ten sonra ilk yayınlayanlardan biri ATV’ydi. Ben kendim de ATV’de izledim, Akıllı TV falan gitti sonra. Öylece devam etti. 20 sene oldu. Hâlâ millet soruyor. Bununla ilgili birkaç hikâyesini anlatayım. Kimisi bana o zaman idealist gençlik soruyordu yok Kürtleri rencide ettin neden Diyarbakır neden adam yere çakılıyor denize şey yapmıyor. O zaman öyle bir amaç yoktu bu sadece mizah sadece spor kanalları için o ara verdiklerinde eğlendirmek güldürmek için yapılmış bir komedi. Ara sahnelerde çıkması için. Psikolojikmen insanları rahatlatmak. Çok gerginsin. O ara veriyor ve sen tam o arada ciddi bir atlayış beklerken adam yere çakılıyor. Bunun gizli mizahı bu. Yoksa hiçbir halkı kültürü küçük düşürmek değil, ben bunun için çok eleştiri de aldım, ama öyle bir şey değil. …”

 

İlgili anı aşağıdaki bağlantıdaki kayıtta 12.30’dan itibaren izleyebilirsiniz:

 

 

Yorumunuzu yazınız...