Aziz Nesin’in Kendi Yazdığı Kitapları Mark Obrein Adıyla Türkçe Yayımlattığı Yönündeki Anlatı “Deliler Boşandı” Adlı Öykü Kitabındaki “Çeviri Hikâyeler Romanlar” Adlı Hikâyeden

 

Ülkemizdeki yayınevlerinin yerli yazarlar yerine yabancı yazarlara yönelik meylini eleştiren (gerçekliği sorgulanan) bir metni ele alacağız.

Yayınevlerinin telif yerine çeviri roman yayımlama tercihi nedeniyle Aziz Nesin’in kendi yazdığı kitapları Mark Obrien mahlasıyla Türkçeye çeviriyormuş gibi yayımlattırdığı sanılarak / sorgulanarak paylaşılan metin şu şekilde:

AZİZ NESİN’DEN
“Bir roman yazdım. Üç ay, geceli gündüzlü bu romana çalıştım. Dünyada herkes birbirini kandırır, yazar kısmı da kendi kendini kandırır. Başkalarına söylemeye utansam bile kendi kendime söyleyebilirim. Roman çok güzel oldu. Gazetelerden birine götürdüm.
“Biz telif roman neşretmiyoruz,” dediler.
“Bir kere okuyun!”
“Ne gereği var, halk telif roman sevmiyor.”
Bir kitapçıya götürdüm. Daha “Bir romanım var,” der demez, “Biz yalnız tercüme romanlar basıyoruz,” dedi.
Başka birine götürdüm. O da, “Tercüme varsa getirin, telif roman satılmıyor,” dedi.
Nereye gittimse, hepsi birbirinin ağzına tükürmüş. Üç ay, ha babam ha, çalışıp büyük ümitlerle yazdığım roman, kimse görmeden cami kapısına bırakılacak günah çocuğu gibi elimde kaldı. O zaman aklıma geldi. Bizim arkadaşlar, kimi Fransızcadan, kimi Almancadan, kimi İngilizceden, İtalyancadan hikâyeler aparıp Johnson’u Ahmet, Martha’yı Fatma yapıyorlar; sonra kendileri yazmış gibi hikâyenin altına imzalarını çakıp dergilere veriyorlar. Ben niye sanki tersini yapmayayım?
Oturdum, romanda ne kadar Türk adı varsa değiştirdim. Amerikan ismi koydum. Elime bir yerden de New York’un planını geçirdim. Romandaki yer adları da Amerikan’ca oldu. Şimdi sıra geldi, romanın yazarına…Mark Obrien diye bir de ortaya Amerikan yazarı çıkardım.
“Yalnız çeviri roman yayımlıyoruz,” diye beni tersyüz eden gazeteye romanı götürdüm. “Size Mark Obrien’den çevirdiğim bir roman getirdim,” dedim.
“Çok güzel. Kim bu Mark Obrien?”
“Aaa! Bilmiyor musunuz? Ünlü Mark Obrien yahu! Kitapları bütün dünya dillerine çevrildi.”
Romanı okuma gereği bile görmediler; trink paraları sayıp aldılar. Yalnız bana “Yazar ve eseri hakkında bir şeyler yaz,” dediler.
Sarıldım kaleme:
“Mark Obrien’in son şaheseri: ‘Struggle for Life’
Amerika’yı yerinden oynatan bu eser bir ayda 4 milyon sattı. Bütün dünya dillerine çevrilen bu kıymetli roman, nihayet ‘hayat kavgası’ adıyla dilimize de çevrilmiştir.”
Mark Obrien efendiye bir de hal tercümesi şişirdim, sormayın. 18 çocuklu ailenin en küçük çocuğu. Babası Philadelphia’da bir çiftçi. Oğlunu papaz yapmak istiyor. Küçük Mark, daha 14 yaşında ilahiyat profesörünün kaba etine iğne batırıp mektepten kovulmak zekâsını gösteriyor. Tıpkı birçok ünlü Amerikan yazarının hayatı gibi… Balıkçılık yapıyor. Hep bildiğiniz hikâye. Derken 40 yaşında ilk hikâyesini ‘Let Us Kiss’ dergisine gönderiyor. Dili, üslubu o kadar bozuk, anlamsız, saçma ki!
Anlayacağınız, uzun bir hal tercümesi. Bizim roman bir tutunsun. Kitapçılar, “Aman şu mark Obrien’den bir çeviri de bize yap!” diye peşime düştüler.
Mark Obrien’den tam 18 roman çevirdim. Daha da ömrüm oldukça çevireceğim. İş bununla kalmadı. Hani ünlü polis hafiyesi Jack Lammer var ya. Kitabı herkesin elinde dolaşıyor. Ondan da 6 kitap çevirdim. Son günlerde işi ilerletmiştim. Hintçeden, Çinceden bile çeviriyordum.
Bu gidişle bir zaman gelecek, Amerikan edebiyat tarihini yazacak olanlar, Türkçe romanları okumaya mecbur olacaklar. Benim de artık son umudum, Mark Obrien adıyla, Amerikan edebiyatında yer almak.
Aziz Nesin

 

“Aziz Nesin’in hatırası” şeklinde lanse edilen anlatım aslında bir kurgu. Aziz Nesin’in yayınevlerinin yabancı yazar sevdasını yerdiği bir hikâye.

Bu anlatı, Aziz Nesin’in “Deliler Boşandı” adlı öykü kitabında “Çeviri Hikâyeler Romanlar” başlığıyla yer almış (Aziz Nesin. Deliler Boşandı – Öyküler. Nesin Yayınevi. Sf: 115)

 

ceviri hikayeler romanlar

deliler bosandi ceviri hikayeler romanlar

 

ceviri hikayeler romanlar deliler bosandi

 

Metinde özellikleri sıralanan Mark Obrien adlı yazarın Türkçemize çevrilen romanlarının varlığına rastlanamadığını da vurgulamakta fayda var.

Öte yandan, Mark O’Brien (1949-1999) adlı ABD’li gazeteci, yazar, şair gerçekten de mevcut.

Aziz Nesin’in işbu öyküsünde ABD’li yazar Frank Morrison Spillane’in yazdığı “Mike Hammer” serisinin yerli versiyonunun Kemal Tahir tarafından F.M. mahlasıyla “Mayk Hammer” adıyla devam ettirilmesinden esinlendiği ileri sürülmektedir. 1950’li yıllarda yoğun ilgi gören Mickey Spillane imzasını taşıyan 6 kitaplık Mike Hammer serisi, Refik Erduran, Ertem Eğilmez ve Haldun Sel’in kurduğu Çağlayan Yayınevi’nden Kemal Tahir çevirisiyle yayımlanmıştı. Yehova Şahitleri tarikatına dahil olan Spillane’nin roman yazmayı bırakmasının ardından seri, yayınevinin talebiyle Kemal Tahir tarafından “Yazan: F. M. İkinci” imzasıyla Derini Yüzeceğim (1954), Kara Nara (1955), Ecel Saati (1955), Kıran Kırana (1955) kitaplarıyla sürdürülmüştü (Nefise Abalı (2009). “Kemal Tahir, F. M. İkinci ve Polisiye Roman”. Lacivert. Sayı: 27).

 

Yorumunuzu yazınız...