Türkiye’de Çeşitli İllerde Görülen Argiope Lobata Cinsi Örümceğin Dünyanın En Zehirli Örümceklerinden Biri Olduğu İddiası Doğru Değil

Argiope lobata dünyanın en zehirli örümceklerinden biri değil. Argiope lobatanın zehri insan gibi büyük memeliler için ölümcül değildir. Argiope cinsi örümceklerin zehri tıbbi açıdan önem arz etmez.

Yanlış İddia

 

Çeşitli basın organlarında ve sosyal medya platformlarında faaliyet gösteren haber girişimlerinde sıklıkla “Dünyanın en zehirli örümceklerinden birisi olan ‘Argiope lobata’ Türkiye’de görüldü” ifadeleriyle paylaşılan örümcek resimlerine aşina hâline geldik.

 

Ülkemizin de doğal yaşam alanında bulunduğu bir araneid türü olan Argiope lobatanın fotoğrafları, sıklıkla yaygın şekilde “dünyanın en zehirli örümcek türü” olduğu iddiasıyla aşağıdaki ifadelerle paylaşılıyor:

“Dünyanın en zehirlileri arasında, Sivas’ta ortaya çıktı!”,

“Malatya’da dünyanın en zehirli örümceklerinden biri görüldü”,

“O zehirli örümcek türü bu kez de Eskişehir’de görüldü”,

“Dünya’nın en zehirli örümceklerinden ‘Argiope lobata’ bu kez de Gümüşhane’de ortaya çıktı”,

“Sivas’ta Zehirli Örümcek Tehlikesi”,

“Dünyanın en zehirli örümcekleri arasında gösterilen ‘Argiope lobata’ bu kez Sivas’ta ortaya çıktı.”,

“Afyonkarahisar’da bir vatandaş, tarlasında dünyanın en zehirli örümceklerinden birisi olan ‘argiope lobata’ türü örümcek buldu”,

“Loblu Örümcek Türkiye’nin Farklı Yerlerinde Görülüyor”,

“Argiope Lobata, Ayvalık’ta görüldü”,

“Dünyanın en zehirli örümcek türlerinden ‘argiope lobata Ayvalık’ta yakalandı”

 

Hatalı aktarımlardan örnekler sunacak olursak:

 

Pusholder (@pusholder): “Dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olan ‘Argiope Lobata’ Malatya’da görüldü.”

 

 

 

NTV (@ntv): “MALATYA’DA GÖRÜLDÜ Dünyanın en zehirlilerinden biri”

 

 

Onedio (@onediocom): “Eskişehir’de kuvvetli bir zehre sahip olan “argiope lobata” türü örümcek görüldü. (İHA)”

 

23 Derece (@yirmiucderece): “Görmediğimiz örümcek türü kalmayacak gibi! Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; dünyanın en zehirli örümcek türleri arasında gösterilen ve kendi eşlerini yemeleriyle tanınan “Argiope Lobata” örümceği görüntülendi.”

 

Sabah: “Dünyanın en zehirli örümcek türleri arasında yer alan “argiope lobata” örümceği, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yakalandı.”

 

DarkWeb Haber (@Darkwebhaber): “Dünyanın en zehirli örümceklerinden “Argiope lobata” Gümüşhane’de görüldü.”

 

Cumhuriyet: “Dünyanın en zehirli örümceklerinden…. ‘Argiope lobata’ o ilde görüldü!”

 

TRT Haber: “Malatya’nın Kale ilçesinde dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olduğu belirtilen “argiope lobata” türüne rastlandı.”

 

Tübitak Bilim Genç: “Dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olan loplu örümcek (Argiope lobata) Türkiye’nin farklı yerlerinde görülmeye başlandı.”

 

 

Argiope lobata dünyanın en zehirli (zehri en kuvvetli / toksini en potent) örümceklerinden biri değil. Argiope lobatanın zehri insan gibi büyük memeliler için ölümcül değildir. Argiope cinsi örümceklerin zehri tıbbi açıdan önem arz etmez.

 

İlk kez 1772 yılında Alman zoolog ve botanikçi Peter Simon Pallas (1741-1811) tarafından Aranea lobata adıyla tanımlanan tür 1873 yılında Thorell tarafından Argiope lobata adıyla revize edilmiştir.

Argiope lobata (Loblu örümcek), Avustralya, Asya ve Afrika’da yaygın olarak bulunan bir örümcek türüdür. Türkiye’de de Akdeniz bölgesinde de görülür.

Bu örümcekler, yaklaşık 3 cm uzunluğunda, kahverengi veya siyah renklidir. Vücutlarının üzerinde beyaz ve siyah çizgiler bulunur.

Argiope lobata zehirli bir örümcektir (Olena Klyuchko (2020). “Venom and toxins from Argiope lobata: electrophysiological studies”. Studia Biologica. 14. 39-56. 10.30970/sbi.1402.618) Abdulah Bayram & Nazife Yiğit & Tarık Danışman & İlkay Çorak vd. (2007). “Venomous spiders of Turkey (Araneae)”. J Appl Biol Sci. 1. 33-36).

Argiope lobatanın zehri, sinir sistemini etkileyen bir nörotoksindir. Isırıldığında, ısırılan bölgede ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi semptomlar görülür. Bazı durumlarda, mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

Ancak, Argiope cinsindeki türlerin zehri insan, kedi, köpek gibi nispeten büyük memeliler için ölümcül değildir.

Zehri insanlar için genellikle tehlikeli olmayan Argiope lobata da dünyanın en zehirli örümcekleri arasında yer almaz.

Isırıkları genellikle hafif kaşıntı veya şişmeye neden olur ve ciddi bir tehlike oluşturmazlar. Sağlıklı yetişkinler, Argiope lobata tarafından ısırıldığında genellikle birkaç gün içinde iyileşirler. Ancak, küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha ciddi semptomlara neden olabilir.

 

Evrim Ağacı, Argiope lobata için şu bilgileri aktarmış:

“Diğer birçok örümcek gibi zehirleri bulunur ve çeşitli böceklerle beslenirler. Ancak insan gibi büyük memelilere herhangi bir zarar veremezler. Tarantula zehri bile tıbbi önem arz etmez. Arı sokması gibi kızarıklık ve tahriş bırakabilir en fazla. Fakat küçük bebekler, ileri yaştaki kişiler, immün sistemi baskılanmış olanlar (hamile, AIDS vs.) ve bilinen alerjik reaksiyon geçmişi olanlar yine de tedbirli olmalıdır. Üstelik elle kışkırtmadığınız sürece ısırmaya çalışmazlar. Ağda pusarak avlanan bir türdür.”

 

Pedram Türkoğlu da bu hatalı aktarımlara şu sözlerle tepki göstermiş:

“Sevgili NTV, Dünya’nın en zehirli örümceklerinden biri değil diye yüzlerce kez söyledik. Haberde bahsedilenin aksine can kayıplarına neden olmaz! Tıbbi önemi olmayan zararsız bir cins. Bu kadar da yanlış bilgi verilmez. Zehir alerjisi olan atopik bireylerde anafilaksi ihtimali olabilir en fazla… Olsa bile ısırması için örümceği elinde tutarak kışkırtması lazım. Malum araneidler ağda pusarak avlanan örümcekler. Sayenizde internet bu tür hakkında koca bir yanlış bilgi çöplüğü oldu.”

“Etkileşim için yalan yanlış bilgiler paylaşmak yetmedi mi? Argiope cinsi örümceklerin tıbbi önemi yoktur, yani zararsızlardır. Doğa konusunda zaten birçok şehir efsanesi yaygınken, bu haberler de tuzu biberi oluyor. Asparagas, Dünya’nın en zehirli örümceğinden toksiktir…”

 

Argiope lobata örümcekleri genellikle insanlara saldırmaz. Ancak, tehdit altında hissederlerse ısırabilirler. Bu nedenle, bu örümcekleri gördüğünüzde, onları rahatsız etmemeye özen göstermelisiniz.

 

Argiope Lobata örümceği tarafından ısırılırsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Isırık bölgesini sabun ve suyla yıkayın.
  • Isırık bölgesine buz uygulayın.
  • Ağrı ve şişliği azaltmak için ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar alın.
  • Isırık bölgesinde herhangi bir anormallik görürseniz, bir doktora görünün.

 

* Kapak görseli: Kazım Çapacı

Bir Yorum Yazın