2019 Seçimi İçin AK Parti Seçmenleri İçin Hazırlanan AK Parti’ye Nasıl Oy Vereceklerini Aktaran Türkçe İçerikli  Video, Arapça Dublaj Yapılarak Paylaşılmış

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınan Suriyeli sığınmacılar gibi Arapça konuşan kişilere yönelik yaklaşan seçimlerde AK Parti’ye nasıl oy verileceğine dair Arapça açıklamada bulunan animasyon sosyal medyada dolaşıma girdi.

Paylaşılan video birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından tepkiyle karşılandı.

Vatandaşlık alan Arapların nasıl oy kullanmaları gerektiğini Arapça aktaran, arka fonda Payitaht Abdülhamid dizi müziğini kullanan animasyonun AK Partili sosyal medya hesaplarınca paylaşıldığı bazı Twitter haber profillerince ileri sürüldü.

 

Whisper (@whisperhaber):

 

“AK Partili sosyal medya hesapları vatandaşlık alan arapların nasıl oy kullanmaları gerektiğine dair bir video paylaştı.”

 

akp-araplara-nasil-oy

 

Haber Report & Dahi Bilal:

 

“Türk vatandaşlığı verilen Araplara, AK Parti’ye nasıl oy verecekleri anlatılan videolar hazırlandı.”

 

araplara-akpye-nasil-oy

 

Paylaşılan videonun kaynağı, AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanarak 2019 seçim döneminde kullanılan, nasıl oy verileceğinin Türkçe aktarıldığı animasyon.

2019 yılından animasyonun üzerine Arapça dublaj eklenerek 2022 yılında dolaşıma sokulmuş.

Animasyona Arapça dublajın AK Parti teşkilâtları tarafından yapıldığına dair bir bulgu mevcut değil.

 

nasil oy verilir

 

2019 seçim dönemi için hazırlanan animasyon şu şekildeydi:

 

 

2018 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri için de benzer bir video hazırlanmıştı:

 

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, paylaşılan videoya dair şu yorumda bulundu:

“2019 seçimleri öncesi seçmenleri bilgilendirmek için yapılan Türkçe animasyona dublaj yapıp Arapça ses ekleyerek kamuoyunu yanıltıyor ve manipüle ediyorsunuz. Yalanlarla yaptığınız algının altında kalacaksınız. Hukuki süreci başlatarak konunun takipçisi olacağız.”

 

 

Söz konusu animasyonu paylaşan Haber Report, “Video Arap dernekler tarafından dolaşıma sokulmuş. AK Parti’nin Türkçe videosu Araplar için uygun hale getirilip Arap vatandaşlarla paylaşılmış.” ve “Videoyu yayan, Milli Eğitim’e bağlı Awael Koleji videoyu sildi.” notuyla, Awael Koleji’nin Instagram sayfasında videoyu içeren ekran görüntüsünü paylaştı.

 

 

Kendine Muhabir adlı profil de videoyu Awael Koleji’ne ait sosyal medya hesabından aldıklarını belirtmişti:

“Videonun nerede ne zaman yayınladığı sorulmuş. Biz bu videoyu görselseki mülteci okulunun sosyal medya hesabından aldık. Hesapta AKP logolu başka gönderiler de vardı. Video gündeme geldikten sonra hesabı kapattılar.”

 


 

Videoyu aktaran bazı profiller videoya dublaj yapılarak paylaşıldığını belirterek tweetlerini silmişti:

 

Türkiye Gerçekleri (@MstSelanik):

 

“Arkadaşlar, az önce Suriyeliler için hazırlanıp piyasaya sürülen animasyon, 2019 yerel seçimlerinde, AKP nin seçmeni için hazırlanmış, üzerine Arapça dublaj yapılarak bugün tekrar servis edilmiştir… Kısaca provokatif bir girişim olduğu için sildim.

 

Bu tür konularda hassas olmamızken gerekirken bende o hataya düştüğüm için özür diliyorum… Bu tür provokatif işlerden herkesin uzak durması gerekiyor…Tekrar özür diliyorum”

 

Yorumunuzu yazınız...