Videonun Suriyeli Sığınmacıların Gaziantep’teki Rasaf Caddesi Üzerinde Lüks Araçların Önüne Atlayıp Kazaya Yol Açıp Kan Parası İstedikleri Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Gaziantep’te bir gencin kendisini yoldan geçen otomobilin önüne attığı görülen video sosyal medyada yeniden dolaşıma sokularak gerçeği yansıtmayan bilgiler sunulmuş.

 

Videoyu hatalı biçimde aktaran paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

(Beyazıt Öztürk adına açılan sahte hesaptan dönüştürülen) Bells Haber:

 

“Bu kadarda olmaz dedirten olay!

Suriyeliler, Gaziantep Rasaf caddesi üzerinde lüks araçların önüne atlayıp, kan parası istediği anlaşıldı.”

 

Bir Tutam Gülücük (MKA_ATAM):

 

“Suriyeli gençlerin sigortadan para almak için kendilerini lüks araçların önüne attıklarını biliyor muydunuz?”

 

suriyelilerin sigortadan para almak icin

 

Paylaşılan video güncel değil, 24 Şubat 2020 tarihinden.

Video, 2020 yılında Suriyeli sığınmacıların Gaziantep Rasaf Caddesi üzerinde lüks araçların önüne atlayıp, kan parası istediği ana ait olduğu iddiasıyla dolaşıma girmişti.

2020 yılında Suriyelilerin kan parası almak için lüks araçların önüne atladığı iddiası, 2022 yılında sigortadan tazminat almak biçimine dönüştürülmüş.

Para alabilmek için lüks araçların önüne atlandığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntü, yabancı uyruklu bir gencin intihar teşebbüsüne ait.

Konuyla ilgili soruşturma, videodaki hadisenin kan parası için aracın önüne atlandığını değil bir intihar girişimini yansıttığını ortaya koymuştu. Görüntüdeki diğer şahıs, arkadaşının intihar etmeye çalıştığını doğrulamıştı.

Özel problemleri sebebi ile intihara teşebbüs eden 22 yaşındaki yabancı uyruklu genç belindeki kırık nedeniyle hastanede yoğun bakım altına alınmıştı.

Gaziantep Valiliği, konuyla ilgili yaptığı açıklamada videodaki hadisenin münferit bir vaka olduğunu, otomobilin önüne atlayan kişinin intihara teşebbüs ettiğini şöyle belirtmişti:

“Bazı sosyal medya hesaplarında Gaziantep’te bir gencin kendisini yoldan otomobilin önüne attığı bir video kullanılarak, yabancı uyruklu gençlerin kendilerini lüks otomobillerin önüne atmak sureti ile kazaya karışan otomobil sahiplerinden para almaya çalıştığı yolundaki bilgiler paylaşılmaktadır. Bu bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Bahse konu olay 24 Şubat 2020 tarihinde saat 22.00 sıralarında 15 Temmuz Mahallesi Abdulkadir Aksu Bulvarı üzerinde meydana gelmiştir.  Olay münferit bir vakadır. Görüntülerde yer alan ve 22 yaşında olan yabancı uyruklu genç, özel problemleri sebebi ile bir aracın önüne atlayarak intihar girişiminde bulunmuş olup, belindeki kırık nedeni ile hastanede yoğun bakımda yatmaktadır ve hakkında intihara teşebbüsten işlem yapılmıştır. Görüntülerdeki diğer şahıs polise verdiği ifadede olayı doğrulamıştır.

İntihara teşebbüs eden kişi daha önce herhangi bir aracın önüne atlamadığı gibi şimdiye kadar ilimizde yaşayan hiçbir yabancı uyruklu vatandaş ile ilgili böyle bir olay yaşanmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

 

Videoyu Suriyelilerin kendilerini yola atarak kan parası istediği anı yansıttığı iddiasıyla ilk paylaşan kişi Gaziantep Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi CHP’li Hasan Sencan olmuştu. Sencan, Rasaf Caddesi üzerinde bu tür olayların sık sık yaşandığını, aracın önüne atlayan Suriyeliler’in, araç sahiplerinden kan parası istediğini ileri sürmüştü.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise bu iddiayı yalanlayarak Gaziantep’te kan parası almak amacıyla aracın önüne atlama vakasının olmadığını aktarmıştı:

“İnsanlıktan nasibini almamış bir güruhun ilimizde meydana gelen intihara teşebbüs olayı üzerinden provakasyon yapmak istediği görülmektedir; Gaziantep’te şimdiye kadar hiç bir Suriyeli misafirimiz para almak maksadıyla araçların önüne atlamamıştır, böyle bir şikayet yoktur…”

 

 

Yorumunuzu yazınız...