“Akılsız Kadınlar Kocalarını Köle Yaparlar ve Köle Karısı Olurlar. Akıllı Kadınlar ise Kocalarını Kral Yaparlar ve Kraliçe Olurlar” Sözünün Hz. Ali’ye Ait Olduğu İddiası

“Akılsız Kadınlar Eşlerini Kendilerine Köle Yapar ve Köle Karısı Olurlar. Akıllı Kadınlar ise Kocalarını Kral Yaparlar ve Kraliçe Olurlar” Vecizesi Hz. Ali’ye Ait Değildir

Kadınların eşlerine olan yaklaşımına ilişkin öneriler sunan birçok özlü sözün varlığı herkesin malûmu. Son dönemde sosyal medyaya yansıyan “Akılsız kadınlar kocalarını köle yaparlar ve köle karısı olurlar. Akıllı kadınlar ise kocalarını kral yaparlar ve kraliçe olurlar” vecizesi de bunlardan biri. Her ne kadar bu sözün Hz. Ali’ye atfedildiği görülse de, aşağıda sıralı sebeplerden ötürü bu atfın gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.

“Akılsız kadınlar kocalarını köle yaparlar ve köle karısı olurlar. Akıllı kadınlar ise kocalarını kral yaparlar ve kraliçe olurlar” sözünün Hz. Ali’ye ait olduğunu iddia eden görsel
  • Bu sözün Hz. Ali’ye ait olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Hz. Ali’ye ait sözleri bir araya getirmiş olan “Hz. Ali – Nehcül Belaga: Hz. Alinin Konusmalari, Mektuplari Ve Hikmetli Sözleri” adlı Es-serif Er-radi’ye ait kitapta da bu söz yer almamaktadır.
  • Yaşamış olduğu 7. yüzyıl aile normları düşünüldüğünde Hz. Ali’nin bu sözü söyleme ihtimalinin oldukça düşük olduğu değerlendirilmektedir.
  • Hz. Ali’den aktarılan herhangi bir sözde şu ana kadar kral ve kraliçe kelimelerinin geçtiği görülmemiştir.
  • Daha önemlisi, bu sözün 2014 yılı öncesinde yazılı ve sanal kaynaklarda izine dahi rastlanılamamaktadır. Tarama yapıldığında 2014 yılı öncesinde internet sitelerinde, sosyal medya sitelerinde ve e-kitap arşivlerinde yer almadığı görülmektedir. Evlilik, aile ve ilişkiler konulu özlü sözlere yer veren internet sitelerinde dahi 2016 yılında girişinin yapıldığı görülmektedir. Twitter’da ilk varlığına 26 Ağustos 2014 tarihinde rastlanmaktadır.
  • Bu sözün Hz. Ali’ye ilk atfının ise sanal dünyada doğumunun 3 ay sonrasına tekabul ettiği görülmektedir. Osmanlıevladı06 uzantılı bir Twitter profilinin ilk defa bu sözü 4 Eylül 2014 tarihinde Hz. Ali’ye atfettiği görülmektedir.

Özetle, bu sözün Hz. Ali’ye ait olduğuna dair herhangi bir vesika bulunmamakta olup, 2014 yılında uydurulduğu anlaşılan bu özdeyişin sonradan Hz. Ali’ye aitmiş gibi paylaşılmaya başlandığı görülmektedir.  Bu gerçek karşısında bahse konu özlü sözün anonim olduğunu belirtmek en doğru eylem olacaktır.

Peki Bu Hataya Düşen Yazarlar?

Hakimiyet Gazetesi’ndeki “Bedava Şeyler !..” başlıklı 8 Ekim 2016 tarihli yazısıyla Dursun Seyis’in ve Terme Bilgi Gazetesi’ndeki “Fatma Çavuş” başlıklı 25 Aralık 2018 tarihli yazısıyla Seyfi Günaçtı’nın anılı sözü Hz. Ali’ye atfetme hatasına düştüğünü görüyoruz.

malumatfurus hakkında 906 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz