“ABD’yi TL korkusu sardı” alt yazısının kullanıldığı haber, A Haber’in 9 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan ekonomi bülteninden

 

Daha önce “TV Kanallarının Alt Bantlarına Yapılan Montajlar” başlıklı yazımızda  sosyal medyada mizahî maksatla ya da tamamen yanlış algı oluşturmak niyetiyle montajlanarak paylaşılan TV kanallarının haber sunumlarındaki alt yazıları derlemiştik. Bugünkü konumuz ise sahihliği sorgulanan (ancak gerçek olduğu anlaşılan) A Haber’in “ABD’yi TL Korkusu Sardı” şeklindeki KJ’si.

 


 

Gerçek olup olmadığı sorgulanan ekran görüntüsü A Haber’in 9 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan ekonomi bülteninden.

 

abdyi-tl-korkusu-sardi-a-haber

 

“ABD’yi TL korkusu sardı” alt yazısının kullanıldığı haberde şu ifadelere yer verilmiş:

“TL’ye dönüş hamlesi Amerika’yı endişelendirdi. Gölge CIA olarak bilinen Amerika merkezli düşünce kuruluşu Stratfor TL seferberliğinin dünyada sistemi değiştirebileceğini açıkladı.

Türkiye parasına sahip çıktı. Dünya devlerini endişe sardı.

Amerika Birleşik Devletleri TL seferberliğinden korktu.

Ünlü düşünce kuruluşu Stratfor dünyada yeni bir sistemin doğabileceğini duyurdu.

Çünkü hem vatandaş hem kurumlar ellerindeki dövizleri TL’ye çevirmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel parayla ticaret yapalım açıklamaları da etkisini gösterdi.

Rusya Merkez Bankası TL ve Ruble ile ticaretin önünde bir engel olmadığını açıkladı.

İşte bu gelişmelerle dünyanın büyük ekonomilerini düşündürmeye başladı.

Gölge CIA olarak bilinen Amerikan merkezli düşünce kuruluşu Stratfor Türkiye’nin yerel para hamlesinin başka ülkelerin de katılımıyla bir dalga oluşturması hâlinde yeni bir küresel sistem değişikliği yaşanacağını iddia etti.

Stratfor’a göre dolara alternatif küresel para birimi belirsizliği yaşanırken şu an doların yerini alabilecek birkaç aday bulunuyor.

Düşünce kuruluşuna göre en güçlü adaylar İngiliz Pound’u ve Japon Yen’i.

Zayıflayan Çin Yuan’ı ve 2001 yılında favori olan Euro ise en zayıf adaylar olarak gösteriliyor.

Bu arada TL’nin yıldızı ise parlıyor.

Son 3 günde Türk lirası hızlı bir şekilde değer kazandı. …”

 

 

 

A Haber’in “ABD’yi TL Korkusu Sardı” alt yazılı aktarımında, Sabah gazetesinde Ömer Faruk Görçin imzasıyla yayımlanan “Gölge CIA Stratfor’un TL paniği” başlıklı haberinde yer alan hususlar aktarılmış.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratfor’un analizine yer verilen bahsi geçen haberde şu ifadeler kullanılmış:

“Türk halkının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla ekonomik darbeye karşı Türk Lirası seferberliğine çıkması ABD’yi korkuttu. Gölge CIA olarak bilinen özel istihbarat kurumu Stratfor, “Türkiye’nin bu hamlesi doların küresel tahtını sallayabilir” şeklinde bir rapor yayımladı.

DÜNYAYA EMSAL OLUŞTURABİLİR

“Türkiye’de milliyetçilik, kâr amacı gütmekten daha güçlü” değerlendirmesinin yapıldığı raporda, “Geçmişte de birçok ülke, kendisini Türkiye’yle aynı pozisyonda bulmuştu.

Ancak hiçbiri Türkiye’ninki gibi bir özel sektör nimetine sahip değildi.
Türkiye’de özel sektör, düşüşte olmasına rağmen milli parasına rağbet etti, yabancı parayı elinden çıkardı” cümlelerine yer verildi. Türkiye’nin bu durumunun diğer ülkeler için de emsal oluşturabileceği kaydedildi.
Raporda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Türkiye’nin İran, Rusya ve Çin’le kendi paraları üzerinden ticaret yapacağını” söylemesinin önemine dikkat çekildi.

DOLARA BAĞIMLILIK BİTER
Cumhurbakanı Erdoğan’ın bu hamlesinin Türkiye’nin dolar bağımlılığını kesmeyi hedeflediğini belirten Stratfor, dünyadaki birçok ülkenin dış ticaret için dolara bağımlı olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin kendi parasıyla ticaret yapma hamlesi sayesinde Rusya’nın, Çin’in ve İran’ın da ellerindeki Türk Lirası rezervlerini artırmak durumunda kaldığı yorumu yapıldı.

KÜRESEL RESİM DEĞİŞEBİLİR
Çok sayıda ülkenin Türkiye’nin açtığı yolu takip etmesinin küresel resmi değiştirebileceğine dikkat çeken Stratfor, Türkiye’nin öncülüğündeki bu hareketin dolara karşı alternatif küresel bir para birimi talebini ortaya çıkaracağını bildirdi.”

 

Stratfor’un ABD dolarının rolünü azaltabilecek adım vurgusu Türkiye’deki döviz cinsi tasarrufların Türk lirasına çevrilmesi değil, ülkeler arası ticaretin dolar yerine yerel para birimi cinsine evrilmesi odaklı.

Stratfor‘da 8 Aralık 2016 tarihinde yayımlanan ABD dolarının üstünlüğünü azaltmanın yolunun yerel para birimleri üzerinden yapılan işlemlerde dolardan kaçınmak olduğunu vurgulayan içerikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz varlıklarını liraya çevirme çağrısına şu ifadelerle değinilmiş:

“Türk şirketleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD dolarından liraya geçiş çağrısına kulak veriyor. Şimdiye kadar, dönüşüm çalışıyor gibi görünüyor. Ancak doların üstünlüğünü azaltmanın bir yolu olabilecek yerel para birimlerinde yapılan işlemlerde dolardan kaçınmak için Rusya, Çin ve İran ile işbirliği yapmak Erdoğan’ın başka bir fikri. …”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018 yılı Eylül ayında vatandaşlara dolar birikimlerini bozup Türk lirasına geçmesi yönünde çağrıda bulunduğu dönemde gündeme gelen görüntü son kur hareketinden sonra yeniden paylaşılmaya başlanmış.

 

abdyi-tl-korkusu-sardi-ahaber

 

Yorumunuzu yazınız...