Sosyal medyada “CHP iktidarında öğrenci olmak” notuyla paylaşılan, polisin başörtülü lise öğrencilerine müdahale ettiği görülen fotoğraf tekrar gündeme gelince kaydedildiği tarih ve yeri netleştirmek için taramaya başladık.

 

chp-iktidarinda-universiteli-olmak

 

28 Şubat döneminin sembol karelerinden biri olan, polisin başörtülü lise öğrencilerine müdahalesinin görüntülendiği fotoğrafın kaydedildiği tarih ve konum net şekilde tespit edilemiyor. Ancak, 2000-2001 yıllarında İstanbul’un Kadıköy ilçesinin Acıbadem semtindeki Kadıköy İmam Hatip Lisesi’ne (günümüzdeki adıyla Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi) karşısında kaydedildiği anlaşılıyor.

 

28-subat-basortusu-eylem

 

Aynı günkü eylemde aynı konumda kaydedildiği anlaşılan, başörtülü imam hatip lisesi öğrencilerine kadın polislerin müdahale ettiği bir diğer fotoğraf ise şu şekilde:

 

28-subat-basortusu-eylemi

 

Bu dönemde, eğitim-öğretim hakları ellerinden alınan başörtülü İmam-Hatip Lisesi öğrencileri, yasağı protesto ederken polisin kendilerini uzaklaştırmak istemesi üzerine arbedelerin çıktığı biliniyor.

Başörtüsü engelini protesto eden öğrencilerin bir araya gelmelerine izin vermeyen polisin okul etrafındaki güvenlik önlemlerini artırdığı, çocuklarına destek için gelen velilerle öğrencileri dağıttığı basına yansımıştı.

2001 ve 2002 yıllarından başörtüsü engelini protesto eden öğrencilerine dair haberler incelendiğinde Kadıköy Anadolu İHL’de eğitim gören kız öğrencilerinin etek ve başörtülerinin aynı olduğu anlaşılıyor.

İslamcı Dergiler Projesi (İDP) tarafından derlenen dergiler arasında yaptığımız taramada fotoğrafın kaynağına dair bir ize rastlayamadık. Ancak, Haksöz adlı derginin 2002 yılı Kasım ayında çıkan 140. sayının kapağında bahsi geçen fotoğrafın kullanıldığını tespit edebildik.

 

haksoz-kasim-2002

 

Fotoğrafla ilgili Muhammed Yetim‘in tespiti de şöyleydi:

“Yaklaşık olarak 2000-2001 yılları. Kadıköy İmam Hatip Lisesi öğrencileri. Ben oradan mezunum; kız öğrencilerin kıyafeti tam bu şekildeydi. Biz öğrenciyken ve mezun olduğumuz yıllarda bu olaylar sık yaşanırdı. Dönemin koalisyon ortakları: DSP, ANAP ve MHP.

 

Aynı yerden bir başka fotoğraf. Hepsi Kadıköy Ahmet Sani Gezici İHL önünde çekilmiş fotoğraflar. Binaların cepheleri kafeler vs. sebebiyle değiştiği için hangi binanın önü olduğunu tespit etmek zor ama okulun karşısı, bundan eminim.”

 

Kadıköy İmam-Hatip Lisesi adı ile 1975 yılında, Zeynep Kâmil´de Üsküdar Halk Eğitim Merkezi Kurslar Binası olarak kullanılan yapıda öğretime başlayan lise, 1976-1977 Eğitim Öğretim Yılında Kadıköy Acıbadem’deki binasına taşınmış, 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Kız İmam-Hatip Lisesi’ne dönüştürülmüştü.

 

Fotoğrafın kaydedildiği değerlendirilen dönemde ANASOL-M Hükûmeti olarak adlandırılan (2023 Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğini açıklayan) DSP-ANAP-MHP koalisyonu iktidardaydı. 4 Haziran 1999 tarihinde aldığı güvenoyu ile göreve başlayan 57. Hükûmet, 18 Kasım 2002 tarihine değin görev yapmıştı.

 

basortusu-eylemi-28-subat

 

Yorumunuzu yazınız...