Fotoğrafta Kendisini Uşşaki Tarikatının Şeyhi Olarak Tanıtan Fatih Nurullah İle Birlikte Yemek Masasında Görülen Kişilerin OdaTV Ekibinden Olduğu İddiası Doğru Değil

Fotoğraftaki Kişiler 12-14 Ağustos 2015’de Berlin’de Gerçekleşen “Çağımız İçin Endülüs Ruhu” Konulu Konferansın Katılımcıları

Yanlış İddia

 

Kendisini “Uşşaki tarikatının şeyhi Fatih Nurullah” olarak tanıtan Eyüp Fatih Şağban’ın 12 yaşındaki kız çocuğunu istismardan tutuklanması ülke gündemine oturdu. Büyük tepki çeken cinsel istismar hadisesi sosyal medyada kayda değer sayıda paylaşımın konusu oldu.

Elbette bu süreç, dezenformasyonu da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz günlerde kendisini ‘şeyhin müridi’ olarak tanıtan Abdülkerim Erdinç adlı “abdulkerimerdnc” uzantılı ters trol profilin provokatif paylaşımları dikkat çekmişti. Malumatfurus.org olarak zamanlıca yaptığımız paylaşımlarla birlikte bahse konu provokatif profilin paylaşımlarının gerçek mahiyetini ortaya koymuştuk.

Bu vakanın ardından, Fatih Nurullah, yani Eyüp Fatih Şağban’ın çeşitli şahıslarla çekildiği fotoğraflar sosyal medyada hedef gösterilerek paylaşıldı. Bu süreçte, bir fotoğrafın Eyüp Fatih Şağban’ın OdaTV ekibinden kişilerle yemek yerken çekildiği iddiası dile getirildi.

Bahse konu fotoğraf şu şekildeydi:

 

ussaki tarikati fatih nurullah odatv

 

Anılan görsel, eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in paylaşımıyla sosyal medyada daha bilinir hâle gelmişti:

“Şimdi bu sapık adamın bizle çektirdiği fotoğrafı ileri sürüp yakıştırma yapan haysiyetsizlere sorum; bu sapık Odatv ile ekibiyle özel toplantı yaptığına göre bu adam yeni bir Ali Kalkancı mı? Odatv bu organizasyonu kimin adına yapıyor”

 

odatv sahte şeyh

 

Sosyal medyada anonim profillerce bu iddianın yaygın şekilde dile getirildiğine şahit oluyoruz:

“Tecavüzcü sapık ve ODA Tv de ki saz arkadaşları. Buyrun.. Bu manzara size bir yerlerden tanıdık geliyormu ? İyi araştırılırsa neler çıkacak neler demiştik..”

 

odatv sahte şeyh

 

Bu iddia bazı haber sitelerine de yansımıştı:

“Sapık sahte Şeyhi ilk patlatan kimlerdi? Bakın Sahte şeyh hangi yemekten çıktı. Sahte şey Fatih Nurullah Oda Tv ekibi ile yemekte. Sözde şeyh üzerinden müslümanları ve tarikatleri hedef alan oda tv yine kkomplo peşinde.

Proje demiştik, İşte ODATV ekibi olay patlamadan önce sapık sahte Şeyh ile güle oynaya yemek yiyor. Belli ki kazanın altına odunları hazırlıyorlar ve sapık ( o da belli değil, belki de herşey senaryo, bilmiyoruz) Sahte şeyhe talimatları veriyor. Herkesin yüzü gülüyor,”

 

sahte şeyh odatv

 

Fotoğrafta Görülen Şahıslar OdaTV Ekibinden Değil

Fatih Nurullah ile birlikte yemek masasında görüntülenen kişiler iddia edilenin aksine OdaTV ekibinden değil.

Bahse konu fotoğraf 12-14 Ağustos 2015 tarihlerinde Berlin’de gerçekleşen “Çağımız için Endülüs Ruhu” konulu akademik konferansın karşılama yemeğine ait. Fotoğrafta görülen şahıslar da konferansa katılan akademisyenler.

Resimde görülen şahısların şu kişiler olduğu tespit edilmektedir:

  • (soldan sağa olmak üzere) Felizitas von Schönborn (araştırmacı yazar), Dr. Abdellah Ouazzani (Faslı akademisyen), Hayat Nur Artıran’ın asistanı, Hayat Nur Artıran (araştırmacı yazar), Fatih Nurullah’la gelen akademisyen olmayan birisi, Fatih Nurullah, Dr Faouzi Skali

OdaTV yazarı Müyesser Yıldız’a benzetilen H. Nur Artıran’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda da “Çağımızda Endülüs Ruhu” adlı etkinliğe katılım sağladığının belirtildiği görülüyor.

Berlin’deki “Çağımız için Endülüs Ruhu” adlı konferanstan diğer fotoğraflar şu şekildeydi:

 

çağımız için endülüs ruhu fatih nurullah

 

çağımız için endülüs ruhu fatih nurullah

 

çağımız için endülüs ruhu konferansı

 

çağımız için endülüs ruhu konferansı

 

çağımız için endülüs ruhu konferansı

 

Etkinlik davetiyesi ise şöyleydi:

 

çağımız için endülüs ruhu davetiye

 

Fotoğraftaki kişileri tespit etmemize yardım eden Musa Kazım Toprak’ın paylaşımları şu şekildeydi:

Efendim ilgili fotoğraf 12-14 Ağustos 2015 tarihlerinde Berlin’de gerçekleşen “Çağımız için Endülüs Ruhu” konulu akademik konferansın karşılama yemeğine aittir. Resimdekiler de konferansa katılan akademisyenler. Resmi ilk paylaşanlar da gerçek ortaya çıkınca tweet’leri sildiler.

 

Bu konferansa ben de katıldım. Konferansı organize edenlerden gerekli belge ve bilgiler sağlanabilir. Fatih Nurullah bu konferansa sadece ekibiyle Türk tasavvuf musıkisi ve Sema ayini icra etmesi için davet edilmiştir.

 

Uluslararası akademik bir konferansın karşılama yemeğine katılan bilim insanlarının tanımadıkları kişilerle aynı masada medenice yemek yemeleri gayet doğaldır. Resimdeki bir kişi yüzünden diğer tüm kıymetli ilim insanlarını zan altında bırakmak doğru olmaz.

 

Resimdekiler soldan sağa: Felizitas von Schönborn (araştırmacı yazar), Dr. Abdellah Ouazzani (Faslı akademisyen), Hayat Nur Artıran’ın asistanı, Hayat Nur Artıran (araştırmacı yazar), Fatih Nurullah’la gelen akademisyen olmayan birisi, Fatih Nurullah, Dr Faouzi Skali

 

Fotoğrafta Uşşaki Tarikatının Şeyhi Fatih Nurullah İle Birlikte Görülen Kişilerin OdaTV’den Olduğunu Sanan Yazarlar

Kapatılan Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu, 9 Eylül 2020 tarihli sosyal medya paylaşımında bu iddiaya yer vermişti:

"Sapık şeyh Odatv ekibi ile yemek yiyip devlet protokolünde ağırlanmış. MİT’te Perinçek kanadının yaptığı klasik operasyon elemanı. Bu sapık ne zaman peydahlandı? AKP Ergenekon anlaşmasından sonra. Bu yüzden hem Peri’nçek’in kriptoları Odatv hem AKP ile fotosu şaşırtıcı değil."

 

sahte şeyh fotoğrafı odatv

 

Yorumunuzu yazınız...