Görselin Ukraynalı Çiftçinin Soyuz Roketini Çaldığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Traktörün roketi çekerek taşıdığı görülen dijital düzenleme içeren görsel sosyal medyada “Ukraynalı bir çiftçi, soyuz roketini götürürken” ya da “Ukraynalı çiftçi Soyuz roketini çaldı” gibi notlarla paylaşılmış.

Hatalı aktarım içeren örnek paylaşımlar şöyle sunulabilir:

Prof. Dr. Cemal Arslan:

“Herkese günaydın. Ukraynalı 🇺🇦 çiftçiler dünya medyasında haber olmuşlar. Geçen haftalarda Ukrayna’lı bir çiftçi Rus tankını çalmıştı ve tarlasına götürürken yakalanmıştı. Şimdi ise yine Ukrayna’lı bir başka çiftçi ise işi iyice abartmış ve Soyuz roketini çalarken kaydedilmiş. 😊”

Fatih Kocaoğlu:

““Ukraynalı çiftçi Soyuz roketini çaldı.” Ganimet bu galiba.Tank çeken traktör den sonra roket taşıyan traktör😆🇺🇦”

Kolektif Bilim:

“Ukrayna Rusya savaşında ilginç olaylar yaşanmaya devam ediyor. Ukraynalı bir çiftçi Soyuz roketini çaldı.”

 

ukraynali ciftci soyuz roketini caldi

 

Ukraynalı çiftçilerin, Rus ordusuna ait hava savunma sistemleri, tankları, zırhlı personel taşıyıcıları gibi askerî araçları traktörüne bağlayarak götürdüğü anlar basına yansımıştı.

 

 

Ancak, paylaşılan görsel, Ukraynalı çiftçinin Rus ordusuna ait roketi traktörüyle naklettiği anı yansıtmıyor.

Sputnik’i taklit eden parodi / hiciv içerikli paylaşımlar yapan “Sputnik_Not” uzantılı Twitter profilinin paylaşımı gerçek sanılmış.

 

ukraynali ciftci roket

 

Paylaşılan görsel, dijital düzenleme içeriyor.

9 Ekim 2018 tarihinde Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nde taşınırken soyuz roketinin görüntülendiği fotoğraf kullanılmış.

 

soyuz roketi

 

ukraynali ciftci soyuz roketi

 

Bahse konu profilin paylaşımlarında, Ukraynalılar tarafından traktörlerle taşınan ele geçirilen Rus ordusuna ait araçları sarkastik üslupla ele aldığı görülüyor.

Anılan profilin, “Kievli bir grup çiftçi Rus denizaltılarını avlamak için denize açıldı” ya da “ACİL: Yeni uydu görüntüleri, Kiev dışında Rus askeri konvoyuna yaklaşan devasa traktör oluşumunu gösteriyor” gibi notlar içeren parodi paylaşım örnekleri şöyle aktarılabilir:

 

 

Görselin arka planını daha önce Reuters da aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...