Videoda Bir Uçurumun Kenarında Dar Yolda Otomobilin Ters Yöne Çevrildiği Anın Görüntülendiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında bir aracın dar bir dağ yolunda yavaş hareketlerle U dönüşü yaptığı ana ait video sürücünün uçurumun kenarında gösterdiği cesaret ve sürüş yeteneği nedeniyle övgüyle paylaşılmıştı.

Aracın geri dönüş manevrası esnasında uçurumdan aşağı düşmek üzere gibi görüldüğü video şu şekilde:

 

 

Sosyal medyada etkileşim alan videoyu içeren paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Adrenalin Patlaması (@adrenalinIendik):

“Uçurumun kenarında üst düzey sürüş becerisi..”

 

ust duzey surus becerisi

 

Biltek Plus (@biltek_pluss):

“Üst düzey sürüş becerisi.”

 

https://twitter.com/biltek_pluss/status/1484960876763529224

 

Dar yolda sürücünün manevra kabiliyetini sergilediği video gerçek. Ancak, araç sürücüsü bir uçurum kenarında u dönüşü yapmaya çalışıyor değil. Araç bir uçurumun kenarında görünse de aslında aşağısında kamera açısıyla başarılı şekilde gizlenmiş başka bir yol mevcut.

Perspektiften kaynaklı algı nedeniyle uçurum kenarında sanılan aracın dönüş manevrası yaptığı yolun 1-1,5 insan boyu altında başka bir yolun olduğu tam karşı açıdan çekilen diğer video vasıtasıyla anlaşılabiliyor.

Sosyal medya platformlarında paylaşılan versiyonunun daraltılmış görünüme sahip olduğu, böylelikle, uçurum kenarında olduğu algısının kuvvetlendiği söylenebilir.

 

ucurumun kenarinda u donusu

 

ucurumun kenarinda ters yone cevrilen araba

 

(Tiktok’un Çin versiyonu olarak bilinen) Douyin adlı sosyal medya platformu kaynaklı olduğu anlaşılan video Youtube’deki DrivingSkill adlı kanalda paylaşılmasının ardından yaygınlık kazanmış.

 

 

Uçurumun Kenarında, Dar Yolda Arabayı Geri Döndüren Usta Şoförün Becerisi | Dar Yolda U Dönüşü” (“The driving expert demonstrates the very narrow road U-turn skills“) başlığıyla Youtube’da paylaşılan diğer açıdan kaydedilen görüntü şu şekilde:

 

 

Karşılıklı açılarda konumlanan iki kişinin kayıt yaptığı videolar karşılaştırıldığında, aracın manevralarının, sürücünün hareketlerinin, çevredeki bitki ve kaya yapısının örtüştüğü görülüyor.

Üzerinde “Dünya Ralli Şampiyonası” (“World Rally Championship”) kısaltması WRC yazısını mavi renkli aracı kullanan sürücünün amatör değil, çok dar bir yolda U dönüşlerini nasıl yapacağını gösteren Hong Kong’lu bir uzman olduğu anlaşılıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...