Pandemi Sürecindeki İşten Çıkarma Yasağının Sona Ermesinin Ardından Türk Hava Yolları’nın (THY) 2.500 Kokpit ve Kabin Çalışanının İş Akdine Son Verdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen işten çıkarma yasağının 1 Temmuz’da sona ermesinin ardından 2 bin 500 kişinin iş akdine son verdiği iddiası bazı haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında yaygın şekilde paylaşılmıştı.

 

thy işten çıkarma haberi

 

Ancak, işten çıkarma yasağının sona ermesiyle sadece THY’nin 2500 kokpit ve kabin çalışanının iş akdine son verdiği iddiası doğru değil.

İddia, hâlihazırda 12.052 kabin memuru istihdam ettiğini belirten THY yetkililerince tekzip edildi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi iddiayı yalan olarak nitelemişti.

“YALAN: “İşten çıkarma yasağının sona ermesiyle sadece THY de 2 bin 500 kokpit ve kabin çalışanının iş akdine son verildi.” Göz bebeğimiz THY ile ilgili bazı sosyal medya hesaplarında verilen/dağıtımı yapılan yukarıdaki “İşten çıkarma” mesajı YALANDIR, YALANDIR, YALANDIR.”

 

 

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün ise hazırlanan protokolü kabul etmeyen 24 kişinin işine son verildiğini belirtmişti.

“Pandemi sürecinde hem şirketimizi hem de çalışma arkadaşlarımızın istihdamını korumak amacıyla Türk Hava Yolları A.O. ve yetkili sendika arasında bir protokol imzalanmıştır. Bu protokolü kabul etmeyen 24 çalışanın iş akdi 1 Temmuz itibarıyla sonlandırılmıştır.”

 

 

THY personelinin bağlı olduğu Hava-İş Sendikası yetkilileri de bahse konu iddianın yanlış olduğunu aktarmış.

 

thy işten çıkarma tekzip

 

İddianın kökeninin T24’ten Adil Ergin Bağcı imzalı haberine dayandığı, 2500 sayısının T24’ün yayımladığı haberde demeç veren iş akdine son verilen eski THY çalışanının beyanına dayandığı anlaşılıyor.

T24’ün anılan haber metninde THY çalışanlarının “Bizi baskı altında bırakarak ‘işten atılacağımız’ korkusuyla manipüle ettiler; protokolü kabul etmeyince yaklaşık 2500 çalışan olarak işten çıkarıldık” iddiasına yer verilmişti.

 

t24 thy iş akdine son verdi haberi

 

T24, THY’nin işten çıkarma yasağının sona ermesiyle 2500 kokpit ve kabin memurunu işten çıkardığı yönündeki haberini yayından çekip ilgili sosyal medya paylaşımlarını da silmişti.

 

t24 thy haber

 

Akabinde T24, THY’nin tekzibini “THY, 2 bin 500 kişinin işten çıkarıldığı iddiasını yalanladı: THY-Sendika protokolünü imzalamayan 24 kişi çıkarıldı” başlığıyla haberleştirmişti.

 

t24 thy tekzip

 

Yorumunuzu yazınız...