“Su Soğuk Ama Girince Alışıyorsun” Esprilerinde Kullanılan Yunan Komutan Resminin Nikolaus Trikupis’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

 “Su Soğuk Ama Girince Alışıyorsun” capslerinde fotoğrafı yer alan kişi sanıldığı gibi Nikolaos Trikupis değil, Nikolaos Plastiras’tır. 

 

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 9 Eylül’de, Yunan ordusunun denize dökülmesine ilişkin olarak “Su Soğuk Ama Girince Alışıyorsun” esprileri sosyal medyada sıklıkla yapılır hâle geldi.

Aksamadan her yıl 9 Eylül’de yapılan bahse konu mizahi atfın metni şu şekilde:

Tarihte bugün: 
"Su soğuk ama girince alışıyorsun." 
Nikolas Trikopis 
(Yunan işgal ordusu başkumandanı)

 

Caps şeklinde kullanılan görsellerden birkaçı ise şöyle:

 

 

 

Gelelim yanlış bilinene:  “Su Soğuk Ama Girince Alışıyorsun” capslerinde fotoğrafı yer alan kişi sanıldığı gibi Nikolaos Trikupis değil, Nikolaos Plastiras’tır. 

 

Nikolaos Trikupis

 

Nikolaos Trikupis (Yunanca: Νικόλαος Τρικούπης), Büyük Taarruz Meydan Savaşı’nda yaşadığı bozgun esnasında Yunan ordusunun Anadolu’daki en üst düzey komutanıydı. 29 Ağustos günü beraberindeki askerlerle birlikte teslim olan Trikupis, Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkarılmıştır. 1923 yılında Yunanistan’a dönen Trikupis, 1927 yılında askerlik görevinden emekliye ayrılmış ve 1959 yılında ölmüştür (Atatürk’ün Trikupis’i kabul ettiği ana ilişkin bir şehir efsanesine ilişkin bir yazımızı da inceleyebilirsiniz).

 

Nikolaos Trikupis

 

1883-1953 arasında yaşamış olan Nikolaos Plastiras (Yunanca: Νικόλαος Πλαστήρας) da Kurtuluş Savaşı’nda Sakarya Meydan Muharebesi’nde Türk ordusuna karşı savaşmıştır. Ancak kendisi, Yunan işgal ordusu kumandanlığı rütbesini haiz değildir. Yunan Ordusu’nun 5/42. Evzon Tümeni komutanıdır.

 

Nikolaos Plastiras

 

Venizelosçu ve cumhuriyetçi olan Plastiras, Büyük Taarruz neticesinde Yunan ordularının kesin yenilgisinin ardından Yunanistan kralı I. Konstantin ve hükümetine karşı darbe düzenlemiştir. Siyasi hayatı boyunca 3 kez Yunanistan Başbakanlığı görevini üstlenmiştir.

 

Nikolaos Plastiras

 

Nikolaos Plastiras’ın resmi o kadar yaygın şekilde Nikolaos Trikupis yerine kullanılmaktadır ki, bu resim Trikupis’in kendi resminin dahi önüne geçmiştir.

 

Yunan Komutan Resmini Nikolaos Trikupis’e Ait Sananlar

Her ne kadar Yunan Komutan Trikupis’e atfedilen resmi kullanmasa da, Yılmaz Özdil’in Twitter ve Facebook hesaplarından “9 Eylül, Yunan atasözü: Su soğuk ama girince alışıyorsun!” şeklinde paylaşım yapıldığı görülmüştür.

Datça Belediyesi, 2016 yılında 9 Eylül’ün yıl dönümü için sosyal medya hesabından paylaştığı bahse konu mizahi caps’i gelen tepkilerin ardından silmişti. Datça Belediyesi 2020 yılında 9 Eylül’ün yıl dönümünde yine aynı görseli paylaşmış.

su soğuk girince paylaşıyorsun

 

* Hata tespiti için Twitter’dan Madonnanın Yağlı Zenci‘sine teşekkürler.

 

Yorumunuzu yazınız...