Fotoğrafın ABD’de Posta Yoluyla Gönderilen Çocuklara Ait Olduğu İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Yaygın şekilde bilinmese de aralıklar halinde İngilizce ve Türkçe bazı kaynaklarda rastgelinen bir iddiaya göre;

  • 1910’lu yıllarda aileler çocuklarını posta yoluyla gönderebiliyordu.
  • Özellikle, çocukların büyük anne ve baba gibi akrabalara gönderimi için bu yol tercih ediliyordu.
  • Aileler, çocuklarının elbiselerine posta pulu ve gönderilecekleri adresi yapıştırmaktaydı.
  • Posta idaresi çocukların gönderimi için 35 cent ücret almaktaydı.
  • Posta yoluyla çocuk sevkiyatına dair haberlerin basına yansımasının ardından bu uygulama birkaç yıl sonra yasaklanmıştı.

Çocuklar ve kendilerini taşıdığı iddia edilen postacıları gösterdiği iddia edilen fotoğraf ise şu şekilde:

 

ABD’de Çocukların Posta İle Gönderildiği İddiasına İlişkin Fotoğraf

 

Sosyal medyadan örnek bir paylaşım:

“Amerika’da 1900’lü yılların başlarında posta hizmetlerinden biri de, bebek taşıyıcılığıymış. Aileler bebeklerini postaya verip yakınlarına gönderebiliyorlarmış :)”

 

posta yoluyla bebek taşıyıcılığı

 

İngilizce e-posta zincirlerinde paylaşılan bu şehir efsanesinin orijinal metni ve Türkçe çevirisi sırasıyla şu şekilde:

"In 1913 it was legal to mail children. With stamps attached to their clothing, children rode trains to their destinations, accompanied by letter carriers. One newspaper reported it cost fifty-three cents for parents to mail their daughter to her grandparents for a family visit. As news stories and photos popped up around the country, it didn’t take long to get a law on the books making it illegal to send children through the mail."
"1913 yılında çocukları postala ile göndermek yasaldı. Kıyafetlerine yapıştırılmış damgalarla çocuklar trenlerle varacakları yerlere mektup taşıyıcıları ile birlikte giderlerdi. Bir gazete, ebeveynlerin, kızlarını bir aile ziyareti için dedelerine postayla göndermelerinin elli üç kuruşa mal olduğunu bildirmişti. Ülke genelinde haberler ve fotoğraflar ortaya çıktıkça, çocukların posta yoluyla gönderilmesini yasa dışı kılan bir yasanın çıkarılması uzun sürmedi."

 

Çantasında bebekle birlikte posta görevlisinin yer aldığı fotoğrafın mizansen olduğu, gerçeği yansıtmadığı biliniyor.

 

 

ABD’de 191o’lu yıllarda ailelerin çocuklarını posta yoluyla başka yerlere göndermesinin mümkün olduğu iddiası tam olarak doğru değildir. Çocuklar ve kendilerini taşıdığı iddia edilen fotoğraflar mizahi amaçla çekilen ve gerçeği yansıtmayan görüntülerdir. ABD’de posta yoluyla çocuk gönderimi yapılmasına izin veren bir kural ya da bu yönde düzenli ve sürekli bir uygulama olmamıştır. Ancak, ABD’de posta yoluyla çocuk gönderimi yapıldığına dair nadir de olsa birtakım örnekler bulunmaktadır. 

1913 yılında ABD Posta Ofisi (U.S. Post Office), normal posta dağıtımına kıyasla daha ağır gönderiler için Parcel Post adında bir uygulama yürürlüğe koymuştur. ABD Posta Ofisi’nin gönderi taşımaları ile ilgili daha kısıtlayıcı düzenlemeleri yürürlüğe koyması öncesinde Parcel Post hizmetlerinin bebek ve çocuk dahil olmak üzere alışılagelmişin dışında taşımalar yaptığı biliniyor.

Örneğin; New York Times’ın 26 Ocak 1913 tarihli “Baby Boy By Parcel Post.; Rural Carrier Safely Delivered 10 3/4-Pound Infant to Grandmother” başlıklı haberine göre 4,9 kg. ağırlığındaki bir erkek bebek, 15 cent karşılığında ve 50 ABD dolarlık sigorta bedeliyle 1 mil uzaklıktaki büyükannesinin evine Vernon Lytle adlı Parcel Post kuryesi tarafından teslim edilmiştir. New York Times’ın 4 Şubat 1914 tarihli “Live Baby By Parcel Post; Dead Man’s Ashes Sent by Same Accommodating Delivery Service” başlıklı haberi, bir bebeğin aralarında 23 mil bulunan büyükannesinin evinden halasının evine posta yoluyla taşındığını aktarıyor. New York Times’ın 17 Ocak 1913 tarihli “Wants Baby Sent By Mail; Pathetic Inquiry as to Parcel Post Worries Postmaster General” başlıklı haberi ise Georgia eyaletindeki bir bebeği evlat edinmek isteyen ailenin posta şefinden bebeğin Pennsylvania’ya taşınmasına ilişkin özel isteklerde bulunduklarını belirtiyor.

Ancak, bu tip birkaç taşımanın Postacılık Bakanı’nın (Postmaster General) kulağına gitmesinin ardından tamamen sonlandırıldığı ifade edilmektedir.

Ayrıca, normal tren bileti satın almak yerine daha ucuz olduğu için çocukların “posta” notuyla farklı tren vagonlarında taşındığına dair 1-2 vakanın yaşandığı ifade ediliyor.

Posta yoluyla bebek taşıması yapıldığı iddiasına mesnet oluşturacak şekilde paylaşılan yukarıdaki foto ise sanıldığı gibi değil. Orijinali ABD Ulusal Postacılık Müzesi’nde (National Postal Museum) bulunan Smithsonian Enstitüsü’nün Flickr hesabında paylaşılan bu fotoğrafa ilişkin notta fotoğrafın mizahi amaçla sahnelenmiş bir görüntü olduğu aktarılmaktadır. Yani, “çocukları taşıyan postacı” fotoğraflarının gerçekle ilgisi bulunmamaktadır.

 

Yorumunuzu yazınız...