Metin Bilgen Tarafından Paylaşılan 1990 Yılında Beyoğlu’nda Düzenlenen Festivalden Videoda Konser Veren Fly Grubu Üyeleri Duman’dan Kaan Tangöze, Ari Barokas ve Sanatçı Yakup Trana’nın Görüldüğü İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Haber sitelerinin sosyal medyadan paylaşımları yanlış aktardığı örneklerden biri geçtiğimiz gün Metin Bilgen’in 1990’dan sokak konseri videosuna dair OdaTV’nin haberinde görüldü…

Sırayla aktaralım…

Metin Belgin, “1990 yılında amatör kamerayla çektiğim sokak konseri! Bir zamanlar Beyoğlu gerçekten şenlikmiş:)” notuyla Twitter hesabı üzerinden bir konser videosu paylaştı.

 

 

Metin Belgin’in paylaştığı videoda izleyiciler arasında görülen Lori Barokas görüntü hakkında, “Bu konserde FLY diye Şişli Terakki lise grubu vardı. Grubun basçısı Kaan Tangöze ve 2.gitarı Abim Ari Barokas’tı. Lead gitarda da Yakup (Jack) Trana” yorumunda bulundu.

 

https://twitter.com/loribarokas/status/1550139499849605121

 

Sosyal medyada büyük ilgi çeken sokak konseri videosu OdaTV tarafından -görüntüde FLY grubundan Duman’dan Kaan Tangöze ve Ari Barokas’la sanatçı Yakup Trana’nın sahne aldığı anın görüldüğü iddiasıyla- “Çok konuşulan Beyoğlu konserinden ‘Duman’ çıktı” başlığıyla haberleştirildi.

 

1990-beyoglu-konseri-duman-iddiasi

 

konserden-duman-cikti

 

Halbuki, videoda konser verirken görülen grup FLY değil CİNS’ti. Lori Barokas’ın paylaşımı yanlış aksettirilmiş.. Barokas’ın yukarıda alıntılanan paylaşımında bahsi geçen konserde çıkan gruplardan biri olan FLY, videoda konser veren grup olarak lanse edilmiş…

 

Lori Barokas, paylaşımının yanlış haberleştirilmesine sosyal medya hesabından şöyle tepki göstermişti:

“Ben böyle bir bilgi vermedim @odatv .3-5 Duman fanından like alacağım diye yazdığımı saptırıp saçma bir haber yapmayaydınız iyiydi. Bu konserde çıkan gruplardan biri de FLY idi. Bilgiyi düzeltelim. Videodaki grupsa CİNS.Bense seyirciler arasındayım Lütfen herkes yayabilir mi?”

 

 

“Bu videoda seyirci olarak görününce bilgi geçtim. O gün sahnedeki gruplardan biri de FLY diye. Basçısı Kaan Tangöze gitarcısı Ari Barokas olan bir Şişli Terakki Lise grubu. Yaptıkları habere bak. Türkiye habercilik seviyesi ve gelinen nokta leş. Videodaki grubun adı “CİNS””

 

“@odatv okuduğunu anlayan editörlerle mi çalışmalısınuz acaba?”

 

 

“Haberi boş ver sen. Asıl ben ne bilgi vermişim bir baksan da topu bana sallamasan diyorum. @odatv 3 tane duman fanından layk alacağım diye benim paylaşımımı manipüle etmiş.”

 

 

Videoyu paylaşan Metin Belgin ise OdaTV’nin aktarımını şu sözlerle tekzip etmişti:

 

“Haberin tamamı yanlış bilgi, ayrıca soyadım Bilgen değil, Belgin. @odatvmedya”

 

 

“Ben özür beklemiyorum, yapılan haberlerin güvenirliğini sorguluyorum artık! @odatvmedya sayesinde geleceğe asparagas haber kalacak!”

 

 

Güven Erkin Erdal: “Yanlış haber içinden doğru bilgi vermeye devam edelim; davulda Derya Bozkurt görünüyor. Bu çekimden sadece 4 yıl önce Eurovision şarkı yarışmasında bizi temsil eden ekipte, Halley’i seslendiren Klips’in davulcusuydu”

 

Metin Belgin: “Evet, solda yerde oturan Klips’in davulcusu Derya Bozkurt.”

 

 

Murat Meriç ise şu yorumda bulunmuştu:

“Haber tamamen yanlış; Metin Belgin’in ve Yakup Trana’nın soyadı yanlış, kaynaktan aktarım yanlış. Okuduklarını anlamadıkları gibi yazmayı da becerememişler. Ayrıca Duman neden tırnak içinde? Türkçeyi bilmiyorsanız, okuduğunuzu anlamıyorsanız, haber yazamıyorsanız bırakın bu işi.”

 

Yorumunuzu yazınız...