11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konserlerini Hiç Dinlemediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerdeki cumhurbaşkanlarının senfoni orkestrası konserlerini dinleme sayılarına dair listelemelerde yer alan Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan’ın CSO konserlerine katılmadığı iddiası doğru değil.

Bu iddiayı içeren örnek paylaşımlar:

Atatürk… 347

İsmet İnönü… 333

Celal Bayar… 210

Cemal Gürsel… 102

Cevdet Sunay… 48

Fahri Korutürk… 106

Kenan Evren… 8

Turgut Özal… 22

Süleyman Demirel… 18

A. Necdet Sezer… 72

Abdullah Gül… 0

R.Tayyip Erdoğan… 0

 

Yukarıda Türk Cumhurbaşkanlarının karşılarındaki rakamlar, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını kaç kez dinlemeye gittiklerini gösteriyor…

 

 

cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrasını kaç kez dinledi

 

Osmanlı döneminde Musika-i Humayun adıyla saraya özel olarak kurulmuş ve Cumhuriyet döneminde Atatürk’ün emri ile 1924’ten itibaren yeni bir bakış açına sahip olarak Ankara’ya taşınan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) yaklaşık 200 yıllık tarihiyle faaliyetini sürdürmeyi devam eden, Cumhuriyet tarihinin ilk müzik kurumu olarak adlandırılan önde gelen sanat kurumlarından biridir.

CSO’nun resmi internet sitesinde izlenme sayıları hakkında bilgi bulunmuyor. Ayrıca iddianın paylaşıldığı sayfada iddia edilen sayılara dair internette konu hakkında net bilgilere ulaşılamaması nedeniyle Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan’ın konserlere katılmadığını söylemek mümkün değildir.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, eşi Hayrunnisa Gül ile birlikte CSO’nun yenilenen salonunda 2008’de gerçekleştirilen Atatürk’ü Anma Konseri adlı gala konserini izlediği belli oluyor.

 

 

Yine Abdullah Gül’ün 2013 tarihli habere göre Kayseri’de bulunan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirilen CSO konserini eşi Hayrunnisa Gül ile birlikte izlediği görülebiliyor.

 

 

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre Abdullah Gül’ün 2014’te gerçekleştirilen CSO Ankara’ya Gelişinin 90. Yılı Özel Konseri’ne katıldığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılan videoda Abdullah Gül’ün konserde yer aldığı görülebiliyor.

 

http://https://www.youtube.com/watch?v=HhJGtgWgJQ0

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın ise 2012 yılında iken Başbakan olarak görev aldığı yıllarda CSO tarafından verilen Itri Konseri’ne eşi ile birlikte katıldığını söylemek mümkün.

 

 

Ayrıca ilk defa Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen 2018-2019 yılı CSO konseri yeni sezon açılışına Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra birçok bakan yer aldı.

Konser sonu sanatçıları tebrik eden Yıldırım, “Cumhurbaşkanımız yoğun programı nedeniyle yetişemedi. Gerçi son anda geldi ama sizin performansınızı bozmamak için salona girmedi. Bütün izleyicilerin, dinleyicilerin adına sizlere sezon açılışı dolayısıyla gösterdiğiniz bu güzel performanstan dolayı teşekkür ediyorum. Güzel, başarılı bir sezon geçirmenizi diliyorum.” dedi. Öte yandan CSO’nun açılış konseri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter hesabından canlı olarak yayınlandı.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu Açılış Töreni’ne katılmış ve konseri dinlemişti.

 

 

Cumhurbaşkanları Gül ve Erdoğan’ın Hiç CSO Konserine Gitmediğini İddia Eden Yazarlar

Fırat Tur, Hürriyet Gazetesi’nde 2 Haziran 2008 günü yayınlanan “CSO bozlak çalar mı?” başlıklı yazısında yazısının yazıldığı tarih itibarıyla eski Cumhurbaşkanı Gül’ün CSO konserine hiç gitmediğini belirtmişti. İddiası doğru olsa da, Cumhurbaşkanı Gül, bahse konu yazının 5 ay sonrasında bir CSO konserine katılım sağladığı görülmektedir:

"Çünkü "Sayın Cumhurbaşkanı CSO’nun kaç konserini izledi?" sorusunun cevabı ne yazık ki SIFIR. Sayın Cumhurbaşkanı’nın, CSO konserine gitmek için bozlak çalmasını beklemesine gerek yok."

Yorumunuzu yazınız...