“Sevdiklerine Bağlı Ol, Ama Bağımlı Olma. Fedakar Ol, Ama Kendini Feda Etme. Dünü Unutma, Saplanıp Kalma Da. Sabret Ama Katlanma. Eleştir Ama Suçlama. İste Ama Israr Etme. Ve En Önemlisi Hiç Kimseye Biat Etme. Bir Gün Hepimizin Öleceğini De Asla Unutma…” İfadelerinin Şaman Atasözü Olduğu İddiası Doğru Değil

Şaman atasözü olduğu iddiasıyla paylaşılan sözler aslında Posta Gazetesi yazarı Mehmet Coşkundeniz’e ait. Mehmet Coşkundeniz anılan satırları 2013 yılı başında köşe yazısında ve sosyal medya hesabında paylaşmış. Coşkundeniz’in öncesinde bahse konu sözlerin Şaman atasözü olduğuna yönelik sanal alemde herhangi bir atfa rastlanılamamakta.

Yanlış İddia

 

Uzun zamandır üzerinde düşündüğümüz ve bir türlü tatmin edici yanıt bulamadığımız bir soru:

İnsan internette karşılaştığı sözleri sahibinden başkalarına niye atfeder ki? 

Bu soruyu yine akıllara düşüren bir vaka ile karşılaştık: Şaman sözü olduğu iddiasıyla paylaşılan ifadeler.

Şaman atasözü olduğu iddiasıyla sosyal medyada ve internet forumlarında paylaşılan söz şu şekilde:

“Şaman sözü;

Sevdiklerine bağlı ol, ama bağımlı olma. Fedakar ol, ama kendini feda etme. Dünü unutma, saplanıp kalma da. Sabret ama katlanma. Eleştir ama suçlama. İste ama ısrar etme. Ve en önemlisi hiçkimseye biat etme. Bir gün hepimizin öleceğini de asla unutma…”

 

Didem Şarman'ın şaman atasözleri olduğu iddiasıyla paylaştığı sözler aslında Mehmet Coşkundeniz'e ait
Didem Şarman’ın şaman atasözleri olduğu iddiasıyla paylaştığı sözler aslında Mehmet Coşkundeniz’e ait

 

Şaman sözü olduğu iddiasıyla paylaşılan bu sözler kimi paylaşımlarda maddeler halinde şöyle aktarılmış:

1. Bağlı ol ama bağımlı olma.

2. Sev ama kendini daha çok sev.

3. Fedakar ol ama kendini feda etme.

4. Dünü an ama geçmişe saplanma.

5. ‘Biz’ ol ama ‘ben’i unutma.

6. Sabret ama katlanma.

7. Eleştir ama suçlama.

8. İste ama ısrarcı olma.

9. Değerlendir ama mukayese etme.

10. Hiç bitmeyecekmiş gibi yaşa ama bitebileceğini unutma.

 

Şaman Atasözü Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Sözler Aslında Mehmet Coşkundeniz’e Ait

Aktarılan sözler Şaman atalara değil Mehmet Coşkundeniz’e ait.

Posta Gazetesindeki 26 Ocak 2013 tarihli “Mutlu bir ilişki istiyorsan…” başlıklı yazısında Coşkundeniz, bu sözleri alt başlık şeklinde aktarmıştı.

Bahsi geçen yazının tamamı şu şekilde:

Mutlu bir ilişki istiyorsan…

 

1- Bağlı ol ama bağımlı olma

Bağlılık iyidir. Zaten bir ilişkinin olmazsa olmaz kuralıdır. Ama bağımlılık kötüdür. Tıpkı, alkol, uyuşturucu bağımlılığı gibi kişiye bağımlılık da vardır. Kendi hayatından asla vazgeçmeyeceksin. Bir başkasının hayatını yaşamayacakszın. Onsuz da yaşayabileceksin.

2- Sev ama kendini daha çok sev

Kendisini sevmeyen insanların başkasını sevmesi mümkün değil. Bir insana “Seni canımdan çok seviyorum” demek çok güzel bir aşk ifadesidir. Ama gerçek böyle değildir. Kendini, kişiliğini, hayatını sev. Böylece sağlıklı bir sevgiyi de karşındakine sunabilirsin. Sen kendini sevmiyorsan bir başkasının da seni sevmesini bekleyemezsin.

 

3- Fedakar ol ama kendini feda etme
İlişkide her iki taraf da fedakarlıkta bulunur. Bu zaten ilişkinin doğal akışı içinde vardır. Ama fedakarlık deyince aklına hayatındaki her şeyden, yaşam biçiminden, kişiliğinden vazgeçmek gelmesin. Bunu yaptığın anda ezilmeye başlarsın. Bu kadar kolay vazgeçen, kendini ezdiren insanlar makbul değildir.

4- Dünü an ama geçmişe saplanma

Bir ilişki süresince herkes hata yapabilir. Ama sadece hatalar yoktur ilişkinin içerisinde, güzel anlar da vardır. Aslolan zaten işte bu güzel anları hatırlamaktır. Dünü anmak budur. Ama sen sürekli yapılan hatalara takılıp her fırsatta sevgilinin yüzüne bunları vuruyorsan geçmişe takılıp kalmışsındır. Bu durumda ilişkinin bitmesi an meselesidir.

 

5- ‘Biz’ ol ama ‘Ben’i unutma
Sen sevgilinden önce de bir hayatı yaşıyordun. Bunu ilişkinin içinde de korumalısın. Birlikte olmak, çift olmak, paylaşmak çok güzeldir. Ama bu her an mümkün olmayabilir. Öyleyse benliğini kaybetmemelisin. Kriz anlarında, ya da bunaldığında tekrar kendi içine dönebilmelisin. Bunu yapabilmen için de sevgilini hayatının odak noktası haline getirmemelisin.

 

6- Sabret ama katlanma
Sevgilinin sana uymayan davranıyları olabilir. Düzeltebilmesi için zaman ver. Aranızda mesafe olabilir. Bir araya gelebilmeniz için zaman ver. Ama bunlar eğer uzuyorsa, senin tüm iyi niyetine rağmen kötü huylarını değiştirmiyorsa, mesafeyi yok etmek için çabalamıyorsa buna sakın katlanma. Eğer katlanırsan sevgilin durumunu değiştirmek için hiçbir şey yapmayacaktır.

 

7- Eleştir ama suçlama
Siz sevgilisiniz. Birbirinizin tarafı olmalısınız. Her yerde ve her ortamda birbirinizi savunmalısınız. Elbette birbirinizi eleştireceksiniz ama bunu herkesin önünde değil yalnız yapacaksınız. Bunu yaparken de birbirinizi suçlamak yerine olumlu cümleler kullanacaksınız.

 

8- İste ama ısrarcı olma
Beklentilerimiz yüksek. Karşımızdakinden hep bir şeyler talep ediyoruz. Yerine gelmeyince de hayal kırıklığı yaşıyoruz. Oysa onları olduğu gibi kabul etmemiz gerek. Elbette sevgilinden bir şeyler isteyeceksin ama yapamıyorsa bunun için ısrar etmeyeceksin. hatta seni sevmesi için bile ısrarda bulunmayacaksın.

 

9- Değerlendir ama mukayese etme
Sevgilini ancak sana karşı olan davranışlarıyla değerlendirebilirsin. Bir başkasının sevgilisine karşı hareketlerini öne sürüp “Sen niye onun gibi değilsin?” diyemezsin. Ya da geçmişteki sevgililerinle şimdiki sevgilini mukayese etmemelisin. Bu durumda sevgilinin özgüvenini yok edersin.

 

10- Hiç bitmeyecekmiş gibi yaşa ama bitebileceğini unutma
İlişkiler bitmek için başlamaz ama bitebilir. Bu senin için hayatın sonu olmamalı. Unutma bir ilişki biter, diğeri başlar.

 

Mehmet Coşkundeniz'in Posta Gazetesindeki 26 Ocak 2013 tarihli "Mutlu bir ilişki istiyorsan..." başlıklı yazısı
Mehmet Coşkundeniz’in Posta Gazetesindeki 26 Ocak 2013 tarihli “Mutlu bir ilişki istiyorsan…” başlıklı yazısı

 

Mehmet Coşkundeniz, Posta Gazetesindeki “Şaman, Şems ve Nazım Hikmet” başlıklı 28 Temmuz 2018 tarihli yazısında bahsi geçen sözlerin kendisine ait olduğunu şöyle aktarmıştı:

“Geçenlerde, Astrolog Didem Şarman Twitter adresinden bir söz paylaştı. “Şaman sözü: Sevdiklerine bağlı ol ama bağımlı olma. Fedakar ol ama kendini feda etme. Dünü unutma, saplanıp kalma da. Sabret ama katlanma. Eleştir ama suçlama. İste ama ısrar etme. Ve en önemlisi hiç kimseye biat etme. Bir gün hepimizin öleceğini de asla unutma.”

Didem Şarman’ın ‘Şaman sözü’ diye aktardığı ve bu şekilde sosyal medyada ışık hızıyla yayılan bu dizeler bana ait.

(…)

Bu metni, 17 Ocak 2013’te önce Twitter’da ‘Mutlu bir ilişki için’ başlığıyla üç bölüm halinde yazdım. Didem Şarman ve diğer paylaşanlar birazcık araştırsalardı zaten gerçeği göreceklerdi.”

 

Coşkundeniz’in sosyal medya hesabını taradığımızda ilgili yazısında iddia ettiği gibi 17 Ocak 2013 tarihinde “Mutlu bir ilişki için” notuyla paylaştığı 9 tüyonun Şaman atasözü iddiasıyla paylaşılan ifadeler olduğu görülmektedir.

 

Mehmet Coşkundeniz'in 17 Ocak 2013 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı "Mutlu Bir İlişki İçin" tüyo paylaşımları
Mehmet Coşkundeniz’in 17 Ocak 2013 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı “Mutlu Bir İlişki İçin” tüyo paylaşımları

 

Coşkundeniz’in köşe yazısında ve sosyal medya hesabında paylaşmasının öncesinde bahse konu sözlerin Şaman atasözü olduğuna yönelik sanal alemde herhangi bir atfa rastlanılamamaktadır.

Anılan sözlerin İngilizce ve Fransızca karşılıklarını taradığımızda da bir iz göremiyoruz.

Didem Şarman’ın yukarıda alıntılanan paylaşımında anılan sözlerin Şaman atasözü olduğunu belirtmesi öncesinde sosyal medyada bu yönde bir atfa rastlayamadık.

 

Mehmet Coşkundeniz’e Ait Satırları Şaman Atasözü Sanan Yazarlar

Kent Gazetesindeki “Dostoyevski’nin köpeği!” başlıklı yazısında Türkan Genç anılan ifadeleri Şaman sözü olarak nitelemiş:

Şaman Sözü
Sevdiklerine bağlı ol, ama bağımlı olma.
Fedakar ol, ama kendini feda etme.
Dünü unutma, saplanıp kalma da.
Sabret ama katlanma.
Eleştir ama suçlama.
İste ama ısrar etme.
Ve en önemlisi hiç kimseye biat etme.
Bir gün hiç kimsenin olmayacağını unutma. 

 

Yorumunuzu yazınız...