Kirli Siyasete Tevessül Edenlerin Tercihi: Sahte Seçim Afişleri

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde bir matbaada CHP logosuyla sahte seçim broşürünün basıldığının tespit edildiğini aktardı.

“Akşam akşam çaresizlikten düştükleri duruma biraz da gülelim diyerek bir vaka paylaşayım sizlerle. Yer Sultanbeyli’nde bir matbaa… CHP logosuyla “İktidar olduğumuzda Apo’yu çıkartacağız” diyerek sözde parti broşürü, Sticker bastırmışlar. Komik kısmı şimdi geliyor: Matbaa ne hikmetse siparişi ve parayı verenin kim olduğunu bilmiyor. Kim bilir belki de uzaylılar:) Güldük eğlendik şimdi asıl söyleyeceğimize gelelim. CHP logosunu yalanlarına, algılarına kim alet ediyor ve aracı oluyorsa nefesimiz enselerinde olacak. Sahte broşürü basanlar ve bastıranlarla ilgili yargı sürecini başlatıyorum 14 Mayıs itibariyle bu kişiler ve benzeri işlere kalkanların alabilecekleri en yüksek cezaları almalarının bizzat takipçisi olacağım…”

 

Bu durum da geçmişte şahit olduğumuz genel ya da yerel seçimlere az bir süre kala farklı illerde muhalefet partileri adına basılarak dağıtılan sahte seçim bildirilerini akla getirdi.

 

Örnekleri sıralayalım…

 

2018 yılında gerçekleşen genel seçimler öncesinde Ankara’da CHP, İyi Parti ve HDP adına bastırılan sahte seçim bildirileri dağıtılmıştı.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce adına “Biz gelİNCE türbana son” ifadeleri kullanılırken, İyi Parti adına basılan sahte broşürde FETÖ lideri Fethullah Gülen’i Meral Akşener benzetilmiş ve “TRT kurumunu İYİ satacağız”, 4 milyon vatandaşımızın kredi kartı borcunu 80 milyona İYİ ödeteceğiz”, HDP adına basılan sahte broşürde ise “Neden güneyimizde Kürt Devleti olmasın” ifadeleri yazılmıştı.

 

sahte-brosur-chp-turban

 

sahte-brosur-iyi-parti-trt

 

sahte-brosur-iyi-parti-kredi-karti

 

sahte-brosur-hdp-kurt-devleti

 

Antalya’da ise aşağıdaki görseldeki sahte ilan dağıtılmıştı.

 

bu-bir-halk-ayaklanmasidir

 

Dağıtılan bu sahte el ilânlarına siyasî partiler ve temsilcileri şu sözlerle tepki göstermişti:

 

HDP:

 

“Yalanlar, tehditler, sinevizyonlar işe yaramayınca şimdi de partimiz adına KORSAN bildiri dağıtıp provokasyon yaratıyorlar. Bu KORSAN bildiri 31 Mart’ta kaybedeceklerinin işaretidir. Yurttaşlarımız bu siyasi ahlaksızlık ve provokasyon konusunda duyarlı davranmalıdır.”

 

Aykut Erdoğdu:

 

“Bütün Ankara’da bu sahte bildirileri dağıtmışlar… Bu alçak iftirayı basıp yayan zihniyetin sizlere neler yaptığını ve yapabileceğini düşünün… Çocuklarınıza neler yapabileceklerini düşünün… Bu kabusa son vermek sizin elinizde… Çocuklarınızın geleceği için oy verin…”

 

Ali Aktaş:

 

“Tarih bir çok şerefsiz gördü ama bu dönemdekiler gibisi az bulunur. Sahte broşürler dağıtıyorlar şimdi de.”

 

Ahmet Şık:

 

“Yalanı, sahteciliği, dalavereyi, hırsızlığı en iyi bilen din şarlatanı AKP isimli mafya Ankara’da bu broşürleri dağıtıyormuş.”

 

2014 yılında düzenlenen belediye seçimlerinin hemen öncesinde de aynı yola başvurulduğu görülmüştü.

MHP kökenli CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş ile CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ü kol kola, zafer işareti yaparken gösteren, “Birlikte yöneteceğiz” ve “Oylar CHP’ye” yazılı sahte afişler Ankara sokaklarına asılmıştı.

Montaj görseli içeren sahte afiş Ensonhaber.com gibi internet siteleri tarafından aşağıda alıntılanan ifadelerle gerçek olduğu algısıyla paylaşılmıştı:

“CHP, Ankara’yı almak için atağa çıktı. Makam için davamı satmam diyen eski ülkücü Mansur Yavaş’ı aday gösterdi. CHP böylelikle sağ seçmeni tavlamayı planlıyor. Mansur Yavaş seçim çalışmaları kapsamında partisinin en uç ismi olan Hüseyin Aygün’le zafer pozu verdi.”

Mansur Yavaş’ın oylarını düşürmek için otobüs durakları başta olmak üzere birçok yere asıldığı iddia edilen korsan afişleri asanların yakalandığı, aracın içindeki korsan afişler ve AK Parti afişlerinin polis ekiplerince tutanak tutularak karakola götürüldüğü basına yansımıştı.

 

sahte brosur mansur yavas oylar chpye

 

Temiz Siyaset Platformu üyeleri konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“CHP ve Mansur Yavaş tarafından astırılmış gibi bir takım afişleme faaliyetleri yapılıyordu. CHP Keçiören Gençlik Kolları’ndaki arkadaşlarımız bu şahısları yakalayarak Etlik Polis Merkezi Amirliği’ne teslim ettiler. Bunun Melih Gökçek’in bir oyunu olduğu artık açık bir şekilde ortaya çıktı. Biz temiz siyaset yolunda ve kamuoyunun aydınlatılması mücadelemize devam edeceğiz”

 

2009 yerel seçimleri öncesinde Ankara’da billboardlara “Gökçek gidecek sol gelecek” afişleri asılmıştı.

 

gokcek gidecek sol gelecek

 

İlgili dönemde CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Murat Karayalçın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Ankara’da bilboardlarda yazılan “Gökçek Gidecek Sol Gelecek” sloganının kendilerine ait olmadığını kaydederek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Böyle bir slogan tarafımızdan kullanılmamış ve böyle bir afiş tarafımızdan asılmamıştır. Tam tersine biz Ankara birlikteliği için yola çıktık ve bunu başardık. Konuyla ilgili tüm hukuki çalışmalar yapılacaktır. Bu ilan bizim tarafımızdan ya da bizi destekleyenler tarafından kullanılmamaktır. Bu slogan, seçimi kaybedeceğini anlayanlar tarafından kullanılmaktadır”

 

 

 

gokcek gidecek sol gelecek

 

gokcek gidecek sol gelecek

 

Herhangi bir isim yer almayan söz konusu afişleri ilgili dönemde sahiplenen kimse çıkmamıştı.

Sahte seçim bildirilerinin dağıtımının arka planında yer aldığı sıklıkla işaret edilen dönemin Ankara BBB Melih Gökçek, afişleri kendisinin astırmadığını belirterek, kaldırılması için tüm girişimleri başlattıklarını duyurmuştu.

Konuya ilişkin detay sunmaktan kaçınan Ankara’daki billbordları kiralayan Setröer-Kentvizyon adlı firmadan yetkililer, afişlere ilişkin talebin İstanbul’dan bir bağımsız belediye başkan adayı tarafından yapıldığını “Bu kişi kendisini gizliyor. Seçimlere bir gün kala kimliğini açıklayacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Mansur Yavaş’ın görevi devralmasından sonra depolarda kayıp demirbaşlar aranırken, Ankara Dikmen Vadisi’nde Ankara Büyükşehir Belesiyesi’ne ait olan önce kafeterya olarak planlanıp sonradan depoya çevrildiği tespit edilen binada Osman Gökçek’in seçim afişleri ile “Gökçek Gidecek Sol Gelecek” yazılı broşürler bulunmuştu.

 

golcek-gidecek-sol-gelecek-sahte-afis

 

Yine 2014 yerel seçimleri öncesinde Ankara’da “Solun tek adresi Mansur Yavaş” ve “Sosyalizm yolunda Mansur Yavaş’ta birleşelim” yazılı afişler bastırılarak Ankara’nın farklı noktalarına astırılmıştı.

 

solun tek adresi mansur yavas

 

mansur yavas sahte afis

 

Kırmızı üzerine sarı renkte yazı ve yumruk içeren afişlerde şu ifadeler yer almıştı:

“Sol örgütler, sosyal demokratlar, devrime gönül verenler, halkın hakları mücadelesine inananlar, faşizme karşı sosyalizm yolunda omuz omuza. Oylarımızı bölmeyelim, CHP Anakent Adayı Mansur Yavaş’ta birleşelim. Birlik-Mücadele-Zafer”

 

 

mansur yavas sahte afis

 

Dönemin CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Zafer Gür, Melih Gökçek’in Mansur Yavaş’a gidecek sağ oyların önünü almak için böyle bir afiş hazırlatmış olabileceğini “Adayımız Mansur Yavaş için sağdan gelecek oylar var. Bunu hazmedemeyenler çeşitli yollara başvuruyor. Sol örgütler tarafından eleştirilen adayımız için bu afişleri radikal sol örgütlerimizin yaptığını söylemek yersizdir. Kimi sol örgütlerle görüştük. İlgileri olmadığını söylediler. İçimize sinsin sinmesin, ayrı bir tartışma konusudur. Sonuçta Yavaş adayımızdır. Ancak bu ve benzeri afişlerle bir çağrımız yoktur” sözleriyle ileri sürmüştü.

 

Kendini “aktroll” olarak niteleyen, sosyal medyadaki 2. Kanuni, 3. Kanuni, Sultan Yavuz, Sultan Yavuz Han, Yavuz Han hesaplarını yöneten İ.S. adlı şahıs, Halk TV’den Seyhan Avşar’a verdiği röportajda, muhalefetteki siyasî partiler adına sahte görseller hazırladığını beyan etmişti.

 

İLAVE: 14 Mayıs 2023 seçimlerine doğru ilerlerken, yine sahte seçim afişlerine rastlandı.

 

guneydoguda-ozerklik-ilan-edecegiz

 

oglun-istedigi-takdirde-erkek-arkadasiyla-evlenebilecek

 

selahattin-demirtas-apo-serbest

 

İstanbul’da TÜGVA görevlileri CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun resminin ve başörtüsü ile LGBT konulu söylemlerin yer aldığı sahte broşürleri dağıtırken yakalanmış.

 

kemal-kilicdaroglu-sahte-brosurkemal-kilicdaroglu-sahte-brosur

1 Yorum

  1. Ibrahim Bat Reply

    Bu tarz şeytan işi bir kalleşlik filmlerde bile olmaz galiba. Çok yazık…

Yorumunuzu yazınız...