Ergün Diler Reina Saldırganının Yurt Dışına Kaçırıldığını İddia Ediyordu

Ergün Diler, Takvim Gazetesinde 4 Ocak 2017 günü yayınlanan “Kaçırdılar” başlıklı yazısında yılbaşı gecesi (1 Ocak 2017) İstanbul’daki Reina adlı gece kulübüne 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren teröristin Balıkesir üzerinden Yunan Adalarına kaçırıldığını iddia etmişti:

"Katliam başlıyor, belirlenen sürede de son buluyor. Katil çıkıp bir süre SARIYER istikametine yöneliyor. Ama o yöne gitmiyor. Tekrar U DÖNÜŞÜ yapıyor. Geldiği yöne sapıyor. Özel bir araçla buluşup geliş yönünün aksine yol alıyor. Birkaç saati olduğunu bilerek ilerliyor. Sabahın erken saatlerinde YENİKAPI'da kendisini bekleyen iki kişi ile buluşuyor. 

AİLE GÖRÜNTÜSÜ VERMEK İÇİN! Yalova'ya geçiliyor. Oradan BALIKESİR ve ardından YUNAN ADALARI... Klasik bir DEAŞ'lı teröristin bunların binde birini yapma ihtimali yok. Muazzam bir planla bu katil kaçırıldı. Yayınlanan fotoğrafların pek çoğu sahte ve yanlış.."

“Operasyon B” başlıklı 6 Ocak 2017 tarihli yazısında bu iddiasını tekrarlamıştı:

"Önceki gün katilin YENİ KAPI üzerinden erken saatlerde aile görüntüsüyle Yalova'ya, oradan da Balıkesir üzerinden bir Yunan adasına kaçtığını yazdım. Bunu ben değil yabancılar söylüyordu. Kaç gün geçti hala yakalanan yok... Eşiyle çocuğuyla Konya'ya geldi, başka bir kadın ve çocukla ise Yunanistan'a kaçtı! Şimdi kim bilir nerede! Şimdilik yabancılar haklı!."

Ergün Diler, gördüğü büyük resmi (!) bizimle paylaşma lütfunda bulunmuş; ancak, 16 Ocak 2017 gecesi Reine saldırısını gerçekleştiren teröristin İstanbul Esenyurt’ta yakalanmasının ardından “saldırganın yurt dışına kaçırıldığı” iddiası da asılsız çıkmış oldu.

Büyük resim böyle bir şey olsa gerek. Görmeyen bilemiyor haliyle.

 

Şükrü Alnıaçık Reina Saldırganının Noel Baba Kıyafeti Giydiğini Sanıyor

Şükrü Alnıaçık, Ortadoğu Gazetesi’nde 2 Ocak 2017 günü yayınlanan “Noel Baba Kimliği” başlıklı yazısında 2017 yılbaşı gecesi Reina Gece Kulübüne silahlı saldırı düzenleyen teröristin Noel Baba kılığında olduğunu ifade ederek saldırıya ilişkin duyuruları takip edemediğini göstermiş:

"Noel Baba kılığında eylem yapmak marifet değildir de…

Türkiye gibi bir çok bilmişler ülkesinde "Noel Baba kıyafetinin, AK 47 taşıyan bir teröriste her yerde geçiş üstünlüğü sağlayacağını akıl edebilmek" marifettir.

Bu yüzden de önce "bu adamlar akıllı olamaz" demekten vazgeçmeliyiz."

...

"Aksi takdirde, bölgesel savaşın devam ettiği şu "Olağanüstü Hal"de kimliksiz gezmek bile yasakken; Noel Baba'nın Reina'da katliam yapması kaçınılmazdır."

Başbakan Yıldırım, saldırganın Noel baba kıyafeti giymediğini 1 Ocak 2017 günü öğle saatlerinde kamuoyuna duyurmuştu halbuki.

 

Tolga Tanış ve Reina Saldırısına İlişkin İstihbarat Mevzuu

Tolga Tanış, Hürriyet Gazetesi’nde 2 Aralık 2017 günü yayınlanan “Reina Eyleminin İdeolojisi” başlıklı yazısını kaleme alırken ABD Büyükelçiliğinin ve Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’ın saldırı öncesinde “istihbarat paylaşımı” iddiasını yalanladıkları açıklamaları göz ardı etmiş ya da gözden kaçırmış:

"BUNUN dışındaki tartışmalar ise işin gazetecilik faslı. Reina’nın işletmecisi “Amerika’dan istihbarat geldi” derken ne kast etti? Saldırganlar eyleme nasıl hazırlandı? Bunlar tartışılacaktır elbette. Saldırı, Amerika’nın sinyale (telefon, e-posta, diğer elektronik haberleşme) dayalı istihbaratına takıldı mı, bu bilgi Ankara’ya iletildi mi, iletildiyse ne tür adımlar atıldı gibi sorular sorulacaktır. Hiçbir zaman cevabını öğrenemeyeceğimiz soru işaretleri."

İlaveten, Tolga Tanış saldırının “birden fazla kişi” tarafından düzenlendiğini ima etmiş “saldırganlar” ifadesiyle. (Tolga Beyin farklı bir kaynaktan farklı bir bilgisi mi var konuyla ilgili bilemiyoruz) Ancak, resmi açıklama saldırının “1” (yazı ile “bir”) kişi tarafından düzenlendiği yönünde.

İlgili açıklamalar için bkz:

 

Yorumunuzu yazınız...