Abdurrahman DilipakYeni Akit Gazetesi’nde 16 Ocak 2017 günü yayınlanan “Nutella sever misiniz?” başlıklı yazısında son günlerin gündemdeki konusu “Nutella”yı hedef almış; ancak, detaylı araştırma yapmadan yazısını hatalarla bezemiş:

"İtalya’nın gıda şirketi Ferrero’nun ürettiği ve dünya çapında bir üne sahip olan çikolata-fındık ezmesi ürünü Nutella’nın başı Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA ile dertte. EFSA Raporunda, Nutella içerisinde bulunan palmiye yağı, kanserojen olarak tanımlandı. "

EFSA’nın (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) 2016 yılı Mayıs ayında yayınladığı bir raporda, özellikle Ferrero ya da Nutella’ya yönelik özel bir uyarıda bulunmadan palm yağının kullanıldığı ürünlerin tüketilmesine son verilmesi yönünde bir uyarıda bulunmayıp, risklerin belirlenmesine yönelik çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtmişti.

Raporu okuyup detaylıca analiz eden (!) Dilipak, rapordaki Nutella atfını görüp, kanserojen tanımı yapıldığını net şekilde müşahede etmiş (!) demek ki. Biz baktık göremedik.

"EFSA’nın bu raporu, Dünya Sağlık Örgütü›nün (WHO) verileri ile de örtüşüyor."

Hangi verilerle? Kaynak yok, rapor atfı yok, WHO’nun bu konuda aynı mesajı veren yayımlanmış bir istatistiği ya da analizi yok.

Ama bir saniye. Abdurrahman Dilipak’tan daha mı iyi bileceğiz. Kendisi ünlü bir gıda mühendisi (aynı zamanda diyetisyen) (!) ve çalışmaları dünya çapında ses getirmiş bir bilim adamı (!). O var dediyse vardır. Gerisi hikaye (!).

"Rapor sonrası Nutella’nın borsada işlem gören hisseleri %3 değer kaybetti."

Nutella bir şirket değil, bir ürün markası. Haliyle hisseleri borsada işlem görmüyor. Dolayısıyla (olmayan) hisse değeri bir düşüşe uğramıyor.

Hadi Nutella yerine Ferrero’yu kastetti diyelim ünlü finansçı Dilipak. Ferrero bir aile şirketi ve halka açık bir şirket değil. Hisseleri borsada işlem görmüyor.

Belki uzman ekonomist ve finansçı Dilipak, bizim bilmediğimiz bir şey biliyordur (!).

"Ferrero’ya göre palmiye yağı Nutella’da tehlike oluşturmayacak şekilde kullanılmakta ve bu yağ kullanılmadan aynı kıvamı elde etmek mümkün olmamakta."

Çok şükür doğru bir bilgiye ulaşabildik.

"Nutella’nın yağ tipini değiştirmesi Ferrero’ya 20 milyon liraya kadar ek maliyet getirebilecek. Eğer bu değişikliği yapmayacak olursa pazar payı düşebilecek ya da açılacak davalarla daha büyük bir bedel ödemek zorunda kalabilecek."

Reuters’a konuşan Ferrero yetkilileri, palm yağı dışında bir yağ kullanıldığında aynı lezzeti yakalayamayacaklarından endişeli olduklarını ve bu durumun maliyeti de çok fazla artıracağını aktarmıştı. Açıklamalarında, yıllık 185 bin ton palm yağı kullanıldığını, palm yağı yerine aynı kıvamı verecek başka bir yağ kullanmanın yıllık ilave 8-22 milyon dolarlık bir maliyete yol açacağını belirtip, bu hesaplama hakkında ilave yorumda bulunmaktan imtina etmişlerdi.

Ancak, başarılı üretim teknisyeni Dilipak, firmanın 8-22 milyon dolar (bugünkü kur üzerinden hesaplandığında 30-83 milyon TL) bandında açıkladığı veriyi oturup çalışıp nihayetlendirmiş ve 20 milyon liralık bir sonuç çıkarmış.

Pes doğrusu…

 

Konu hakkında okunmasında fayda bulunan yazılar:

 

* Katkısı için Gülin Çavuş‘a teşekkür ederiz.

Yorumunuzu yazınız...