ABD Başkanı Donald Trump’ın Damadı Jared Kushner’ın Beyaz Saray Tuvaletinde 9 Saat Mahsur Kaldığı Yönündeki Uydurma Anlatıyı Ciddiye Alıp Kurgu Üfüren Yazar: Ergün Diler

Takvim Gazetesi yazarı Ergün Diler‘in “Derin”lere yönelik ipin ucunu kaçırdığı komplo teorilerini boca köşe yazılarındaki yanlış hususları fırsat buldukça aktarmaya gayret ediyoruz. Bugünkü konumuz: Ergün Diler’in 1 Nisan 2020 tarihli “Karantina” başlıklı köşe yazısında aktardığı Jared Kushner’ın Beyaz Saray’da tuvalette mahsur kaldığı iddiası.

ABD Başkanı Donald Trump’ın  kızı Ivanka Trump ile evli olan ABD’li iş insanı ve siyasetçi Jared Kushner‘ın Beyaz Saray tuvaletinde mahsur kaldığı iddiasına dair Ergün Diler’in yazısından ilgili bölümü paylaşalım:

"Beyaz Saray'a gidelim. Önceki SALI günü Trump'ın liderliğinde ABD DEVLETİ toplanıp CORONAVİRÜS ile ilgili çok önemli toplantı yapacaktı. İlgili kişiler tek tek geldi. Beyaz Saray'a giriş yaptı. Herkes gideceği yeri biliyordu. Dosyalar doluydu.
Trump geldikten sonra toplantı başladı. Uzun da sürdü. Ancak ortada kimsenin söylemediği bir gariplik vardı. Trump'ın damadı KUSHNER ortada görünmüyordu. Daha da garibi kimse onu aramıyor, eksikliğini hissetmiyordu. Toplantıdan az bir süre önce TUVALETE giden Kushner oradan çıkamıyordu!
Bir el kapıyı üzerine kilitledi.
Trump'ın damadı tam 9 saat tuvalette mahsur kaldı. SİNYAL KESİCİLERDEN dolayı da telefon işe yaramıyordu belli ki... Tam 9 saat tuvalette kalan Kushner'i tesadüfen kurtaran ise Mike Pence'ydi! Tuvaletten çıkan Kushner'in büyük korku yaşadığı sır da değil... Peki bu olay normal şartlarda yaşanır mı? Asla! Ama artık her şey mümkün..."

...

"Beyaz Saray'da alınan en önemli kararlar için tercih edilen yer Eisenhower Yönetim Ofisi'dir.
O nedenle Mark Meadows'ın göreve başlaması Trump'ın isteğiyle olmasa da gerçekleşti. Mark Meadows'in göreve başlamasından sonra Trump'a tepki olarak onun akıl hocası Rodney Howard- Browne tutuklandı. Öncesinde de KUSHNER tuvalette mahsur kaldı! 9 SAAT HEM DE...
Ayrıca Kushner'in içinde önemli rol aldığı bir AĞ'da yer alan en özel 165 isim de CORONAVİRÜS tespit edildi... Kushner'i tuvalete kapatanlar Trump'ı damadından mı koruyordu yoksa Kushner'e virüslü saldırı mı düzenliyordu! Kapıyı açmak PENCE mi düşüyordu!"
ergün diler köşe yazısı
Ergün Diler’in 1 Nisan 2020 tarihli “Karantina” başlıklı köşe yazısından ilgili bölüm

 

Ancak Ergün Diler, damat Kushner’ın Beyaz Saray’ın tuvaletinde 9 saat mahsur kaldığı, çığlıklarının duyulmadığı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından kurtarıldığına dair Andy Borowitz‘in The New Yorker’daki yazısında uydurduğu zaytungvari absürt hikayeyi okurlarına gerçek bir haber gibi aktarmış.

Andy Borowitz, The New Yorker adlı dergide uzun bir süredir kurgu hiciv köşe yazıları kaleme alan ABD’de ünlü bir komedyen. Borowitz’in uydurduğu mizahî hikâyeler üzerinden hiciv yaptığı The New Yorker’daki köşesinin adı Borowitz Report.

Andy Borowitz’in mezkur köşesinde aktardığı anlatılar aslında gerçek değildir. Bu hususu Borowitz, köşe yazısının sonunda her defasında belirtir. Bahse konu köşe için The New Yorker’da kullanılan ifadeler ve Türkçemize çevirisi şu şekildedir:

“Andy Borowitz is a Times best-selling author and a comedian who has written for The New Yorker since 1998. He writes The Borowitz Report, a satirical column on the news.”

“Andy Borowitz, Times’ın en çok satan yazarı ve 1998’den bu yana The New Yorker için yazan bir komedyen. Haberlerde hicivsel bir köşe olan Borowitz Raporu’nu yazıyor.”

Bu nüansı aktarmak Ergün Diler’in düştüğü hatanın daha iyi anlaşılması için gerekliydi. Çünkü, Ergün Diler’in Andy Borowitz’in köşesinden alıntıladığı Jared Kushner’ın Beyaz Saray tuvaletin kilitli kaldığı iddiası gerçek değildir, Borowitz’in uydurduğu bir hikâyedir.

17 Mart 2020 tarihinde yayınlanan “Dr. Fauci Kimin Jared Kushner’ı Tuvalette Kilitli Bıraktığı Konusunda Bir Fikrinin Olmadığını Söyledi” (“Dr. Fauci Says He Has No Idea Who Locked Jared Kushner in Bathroom” başlıklı yazısında Borowitz, bu uydurma haberi aktarmıştı.

Andy Borowitz, 9 saat ortadan kaybolmasına rağmen kimse tarafından yokluğunun fark edilmemesine gönderme yaparak -hatta daha ileri giderek damat Kushner’ı Başkan Yardımcısı Mike Pence’in kurtardığını da belirterek- Jared Kushner’ın etkisizliğini abartılı bir dille hicvetmişti.

 

jared kushner beyaz saray
Andy Borowitz’in The New Yorker’daki 17 Mart 2020 tarihli “Dr. Fauci Kimin Jared Kushner’ı Tuvalette Kilitli Bıraktığı Konusunda Bir Fikrinin Olmadığını Söyledi” (“Dr. Fauci Says He Has No Idea Who Locked Jared Kushner in Bathroom” başlıklı yazısı

 

Borowitz’ın bahsi geçen yazısındaki orijinal ifadeler ve tarafımızca yapılan Türkçemize çevirisi şu şekilde:

“Dr. Anthony Fauci said on Tuesday that he had “no idea” who locked Jared Kushner in a White House bathroom.

Fielding a question at the daily briefing by the Coronavirus Task Force, the esteemed virologist said that it was most likely “a regrettable accident” that resulted in Donald J. Trump’s son-in-law being trapped in the bathroom for nine hours.

“Doors get locked by mistake all the time,” Fauci said.

When a reporter pointed out that the bathroom door had been locked from the outside with a padlock, Fauci replied, “Whoa. That’s a different kettle of fish. I had not heard that. Padlock? That’s crazy.”

Fauci urged the press not to “make too big a deal” of Kushner’s imprisonment in the bathroom, and noted that Vice-President Mike Pence eventually heard Kushner’s screams and came to his rescue.

Taking another question from reporters, Fauci said he had no idea who locked Representative Devin Nunes in the bathroom.”

 

“Dr. Anthony Fauci Salı günü yaptığı açıklamada, Jared Kushner’ı Beyaz Saray’daki bir tuvalete kilitleyen kişinin kim olduğu hakkında hiçbir fikre sahip olmadığını söyledi.

Koronavirus Görev Gücü’nün günlük brifinginde soruları yanıtlayan saygın virolog, Donald J. Trump’ın damadının 9 saat boyunca lavaboda hapsedilmesine yol açan şeyin büyük bir olasılıkla “üzücü bir kaza” olduğunu söyledi.

Fauci, “Kapılar her zaman yanlışlıkla kilitleniyor” dedi.

Bir muhabir, banyo kapısının bir asma kilitle dışarıdan kilitlendiğine dikkat çektiğinde Fauci, “Vaouv, bu farklı bir karmaşık iş. Bunu duymamıştım. Asma kilit? Çılgınca.”

Fauci Kushner’ın banyoda hapsedilmesinin ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin sonunda Kushner’ın çığlıklarını duyup kurtarmaya gelmesinin büyük bir olay olarak yansıtılmaması hususunda basına çağrıda bulundu.

Muhabirlerden bir soru daha alan Fauci, Temsilci Devin Nunes’ı tuvalete kimin kilitlediğini bilmediğini söyledi. “

 

Ünsal Ünlü’nün deyimiyle “Türkiye’de gazeteciliğin geldiği pespaye durumu gösteren şahane bir örnek”…

 

jared kushner donald trump

 

* Tespiti için Ünsal Ünlü‘ye teşekkürlerimizle…

 

Yorumunuzu yazınız...