Pakistan’da tecavüze karşı mezarlığa demir ızgaralı kilit takıldığını gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Hindistan’ın Haydarabad kentinden

Fotoğraf, nekrofili vakalarının görüldüğü bilinen Pakistan’da mezarlara kilit yerleştirildiğini göstermiyor

Yanlış İddia

 

Pakistan’daki kadınların mezarlarına ‘tecavüze uğramasınlar’ diye kilit vurulduğu iddiasıyla paylaşılan görüntü sosyal medyada büyük tepki çekti.

 

tecavuze-karsi-mezara-demir-parmaklik

 

Kadınların mezarlarını tecavüze karşı korumak için yeşil renkli demir ızgaralı asma kilitle kapatıldığı iddiasına tepki gösteren sosyal medya paylaşımları şöyle örneklenebilir:

 

“Pakistan o kadar azgın, cinsel açıdan hüsrana uğramış bir toplum yarattı ki, insanlar şimdi kızlarının tecavüze uğramalarını önlemek için mezarlarına asma kilitler koyuyor..”

 

 

“Pakistan’da azgınlık öyle boyutlardadır ki mezara konmuş taze ölünün tecavüzden korunması için bu demir parmaklıklı asma kilitli mezarlar yapılmıştır. Bu haberler rakip ülke Hindistan’da çok sevilse de aynı azgınlık orada da mevcut. Bu ülkelerin nüfus dinamizmi boşuna değil yani.”

 

 

Mezar üzerindeki demir parmaklıklı asma kilidin kara büyüye karşı bir önlem olarak kullanıldığını öne sürenlere de rastlanmıştı.

Ancak, bahse konu fotoğraf, nekrofili vakalarının görüldüğü bilinen Pakistan’da mezarlara kilit yerleştirildiğini göstermiyor. 

Tecavüze karşı mezarlığın demir parmaklıkla kilitle kapatıldığı iddiasıyla paylaştığı görsel Pakistan’dan değil. 

Pakistan’da kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Hindistan’ın Telangana eyâletinin başkenti Haydarabad’dan.

2-3 yıl önce yetmişli yaşlarda vefat eden yaşlı bir kadına ait mezarın, mezarlık girişinde olması nedeniyle ayakla üzerine basılmaması ve aynı mezara başka kişilerin gömülmemesi için mevtanın oğlu tarafından defnin 40 gün sonrasında ızgara yerleştirilmiş.

Pakistan’da mezarlıkların nekrofili teşebbüslerine karşı kilitlendiğine dair bir bulgu mevcut değil.

 

 

Pakistan’da mezardan çıkarılan kadın cesetlerine tecavüz edildiği nekrofili vakaları basına yansımış vaziyette. Pakistan’da son yıllarda bildirilen korkunç nekrofili vaka örnekleri şöyle listelenebilir:

  • 2011 yılında Kuzey Nazimabad, Karaçi’den Muhammed Rizwan adlı bir mezarcı 48 kadın cesedine tecavüz ettiğini itiraf ettikten sonra tutuklanmış.
  • 2022 yılı Mayıs ayında kimliği belirsiz bazı kişilerin Pakistan’ın Gujrat bölgesindeki Chak Kamala köyünde genç bir kızın cesedini gömüldüğü gün mezarından çıkarıp tecavüz ettiği raporlanmış.
  • 2021 yılında ise kimliği belirsiz kişiler, Maulvi Ashraf Chandio’nun sahil kasabası Ghulamullah yakınlarındaki köyünde benzer bir eylem gerçekleştirmiş.
  • 2020 yılında Pakistan’ın Pencap kentinde bir mezarlıkta bir kadının cesedine tecavüz ederken suçüstü yakalandıktan sonra bir erkek tutuklanmış.
  • 2019 yılında, Karaçi’nin Landhi Kasabasında bir kadının cesedinin çıkarıldığı ve kimliği belirsiz erkekler tarafından tecavüze uğradığı iddia edilmiş.

 

 

Ancak, paylaşılan yeşil demir ızgaralı asma kilitle kapalı mezarlık fotoğrafı ne Pakistan’dan ne de medfun kadınların naaşlarına yönelik tecavüz vakalarına karşı bir önlemi yansıtıyor.

 

Pakistan’da aileler artık genç kızlarının mezarına önlem olması için kafes yaptırdığı iddiası (“The Curse of God: Why I left Islam” adlı kitabın yazarı, daha önceden Müslüman olan, ateist Pakistanlı) Harris Sultan adlı yazarın aşağıdaki paylaşımıyla yaygınlık kazandı.

 

 

pakistan-mezar-kilit

 

Alt News adlı doğrulama girişiminin kurucusu Mohammed Zubair, Urduca yaptığı taramada, paylaşılan kilitli mezar fotoğrafının herhangi bir tecavüz atfı olmaksızın 25 Nisan 2023 günü dolaşıma girdiği tespitini paylaştı.

 

 

Alt News, kilitli mezar görselinin Hindistan’ın Hyderabad kentindeki bir mezarlıktan olduğunu, tecavüze karşı bir önlemin bahse konu olmadığını, mezarlığın girişinde bulunan mezarın üzerine basılmaması ve başka kişilerin defnedilmemesi için kilitli ızgaranın üzerine yerleştirildiğini tespit etti.

 

kilitli-mezar

 

2-3 yıl önce yetmişli yaşlarda vefat eden yaşlı bir kadına ait mezarın, mezarlık girişinde olması nedeniyle ayakla üzerine basılmaması için mevtanın oğlu tarafından defnin 40 gün sonrasında ızgara yerleştirilmiş.

 

hindistan-kilitli-mezar
Görsel: Alt News

 

tecavuz mezar kilit

 

tecavuz mezar kilit

 

Bahse konu tespitin ardından Harris Sultan, herhangi bir delile dayanmayan paylaşımını sildi.

 

 

Ayrıca, her mezarlık üzerine yerleştirilen demir ızgara ya da kafes, kadın mevtaların cesedinin tecavüzden korumak için kullanıldığı anlamına gelmiyor.

18. ve 19. yüzyıllarda yeni ölen birinin mezarı üzerine mezar hırsızlarını caydırmak için ağır demir ızgara (mortsafe) konulduğu biliniyor.

 

mezarlik-kafes

 

 

Yorumunuzu yazınız...