NASA’nın Uzaylıları Cezbetmek İçin Uzaya Çıplak İnsan Resmi Gönderme Kararı Aldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Uzay temalı haberleri magazinleştirme amaçlı absürt içeriklerin haber sitelerinde kendine yer bulduğuna şahit olabiliyoruz. Bu saçmalığın son örneği, NASA’nın uzaylıları cezbetmek için çıplak insan resmi göndereceği iddiasını içeren aktarımlarda görüldü.

 

nasa uzaya mesaj

 

Bu yöndeki örnek haber metni şu şekilde sunulabilir:

NASA uzaylıları cezbetmek için uzaya çıplak insan resmi gönderecek

 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) görev yapan bilim insanları, uzaylıları cezbetme umuduyla uzaya çıplak insan resmi göndermeyi planlıyor.

 

ABD basınında yer alan haberlere göre, NASA’daki bilim insanları ‘Galaksideki işaret’ isimli bir proje kapsamında yayınlanan bir çalışmada, uzaya çıplak insan resimleri gönderme fikrini ortaya koydu.

 

Yayınlanan görsellerde, zeki bir uzaylı ırkının çıplak insan görüntülerini bulması durumunda yanıt vermesi çağrısı da yer aldı. Görsellerin çıplak insan fotoğrafı değil, bunun yerine bir DNA çizimi yanında bulunan çıplak kadın ve erkek resimleri olduğu belirtildi.

 

Söz konusu resimlerde yer alan kadın ve erkek, daha ‘davetkar’ görünme amacıyla el sallar halde resmedildi. Projenin asıl amacı, uzayın derinliklerinde olması muhtemel uzaylılara bir mesaj göndermek. Bilim insanları, el sallayan çıplak erkek ve kadın resimlerinin dünya dışı varlıklarla iletişim kurmada insanlara yardım edebileceğini düşünüyor.

 

İşbu aktarımın aksine NASA uzaya çıplak insan resmi gönderme kararı henüz almadı. Dünya dışı zeki yaşam formlarıyla iletişime geçmek için yeni bir girişimde bulunmaya hazırlanan NASA’nın desteklediği bir çalışmada uzaya gönderilebilecek mesaj önerileri içerisinde el sallayan çıplak erkek-kadın çizimine yer verilmişti. İşbu çizim hâlihazırda sadece bir öneri. Gönderilmesi önerilen mesaj ise çıplak insan resmi değil, bir DNA çizimi yanında insan formunun sayısallaştırılmış görüntüsü. Grafik biçiminde insan şekli görüntüsünün uzaya gönderilme önerisi de uzaylıları çıplak insan resmiyle cezbetmek değil, insanoğlunun biçimi hakkında bilgi sunmak. Tevfik Uyar‘ın da aktardığı üzere “Arecibo mesajının yeni bir versiyonu yapılırsa anlaşılabilirlik için nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine” yapılan bir çalışmada yer alan görselin uzaylıları cezbetme gibi bir amacı bulunmuyor. 1974 Arecibo mesajının güncellemesi olarak addedilebilecek kaynak makalede bu yönde bir vurgu yer almıyor.

Önerilen mesaj, evrensel bir iletişim aracı oluşturmak için temel matematiksel ve fiziksel kavramları ve Dünya’daki yaşamın biyokimyasal bileşimi, Güneş Sistemi’nin Samanyolu’ndaki bilinen küresel kümelere göre zaman damgalı konumu ve sayısallaştırılmış tasvirler hakkında bilgi içeriyor.

Arecibo radyo teleskobundan 1974 yılında iletilen mesajın halefi olarak nitelenebilecek “Galaksideki İşaret” (Beacon in the Galaxy – BITG) adı verilen matematiksel mesaj ikili kod (binary) sistemiyle hazırlanmış.

El sallayan erkek ve kadının dijitalleştirilmiş tasvirlerini içeren dünya dışı varlıklarla iletişim için gönderilmesi önerilen “bitmap” adı verilen grafik görüntüleme yöntemiyle hazırlanan mesaj görselleri şu şekilde:

 

arecibo mesaji 2022

 

A Beacon in the Galaxy: Updated Arecibo Message for Potential FAST and SETI Projects” başlıklı makalede erkek ve dişi insan anatomisinin tasvirlerine yer verme motivasyonu şöyle açıklanmıştı:

“DNA’s double-helix structure is key to its essential self-replication function, this ordered through its different base pairings, and hence the structure would logically be included in the page immediately after description of the DNA bases. Given DNA’s central role in human biochemistry, depictions of male and female human anatomy should then accompany the double-helix structure. Hence, Figure 3.8 shows both the double-helix and an image of male and female humans along with the path of a falling object in the bottom left to help any recipient with orientation of the image [14]. This page can easily be considered one of the most important parts of the message as a physical depiction of the senders of a cosmic message would certainly be of compelling interest.”

“DNA’nın çift sarmal yapısı, temel kendini kopyalama işlevinin anahtarıdır, bu, farklı baz eşleşmeleri aracılığıyla sıralanır ve bu nedenle yapı, mantıksal olarak DNA bazlarının açıklamasından hemen sonra sayfaya dahil edilir. DNA’nın insan biyokimyasındaki merkezi rolü göz önüne alındığında, erkek ve dişi insan anatomisinin tasvirleri çift sarmal yapıya eşlik etmelidir. Bu nedenle, Şekil 3.8, herhangi bir alıcıya görüntünün oryantasyonu ile yardımcı olmak için sol altta düşen bir nesnenin yolu ile birlikte hem çift sarmalı hem de erkek ve dişi insanların bir görüntüsünü göstermektedir [14]. Bu sayfa, mesajın en önemli bölümlerinden biri olarak kabul edilebilir, çünkü kozmik bir mesajı gönderenlerin fiziksel bir tasviri kesinlikle ilgi çekici olacaktır.”

 

arecibo makale

 

Söz konusu çalışmayı gerçekleştiren araştırmacı ekibin başındaki NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’ndan Jonathan H. Jiang, bu tasarımın amacını şöyle aktarmıştı:

“Bu tasarımı hazırlamaktaki amacımız, toplumumuza ve daha geniş anlamda insan türüne dair maksimum miktarda bilgiyi minimum miktarda mesaja sığdırarak iletmekti”

 

“Dijital teknolojideki gelişmeler sayesinde 1974’teki Arecibo Mesajı’ndan çok daha iyisini yapabiliriz.”

 

Bahse konu matematiksel mesaj önerisi, uzayı dinlemek ve iletişim amaçlı mesajlar göndermek odaklı faaliyet gösteren Dünyadışı Akıllı Yaşam Araştırması (Search for Extra-Terrestrial Intelligence, SETI) kapsamında 1974’te gönderilen Arecibo mesajının güncellemesi.

Arecibo mesajı, Porto Riko Arecibo’da bulunan Arecibo Gözlemevi’nin 1974’te yenilenmesini kutlamak amacıyla düzenlenen törende Frank Drake ve Carl Sagan’ın hazırlanmasına katkı sunduğu 1679 adet ikili koddan oluşan, yaklaşık üç dakikalık bu mesaj Herkül Takımyıldızı’ndaki M13 küresel yıldız kümesi hedef alınarak gönderilmişti.

1974 Arecibo mesajı şu unsurları içeriyordu:

  1. 1’den 10’a kadar sayılar
  2. Deoksiribonükleik asidi (DNA) oluşturan elementler olan hidrojen, karbon, nitrojen, oksijen ve fosforun atom numaraları
  3. DNA nükletotitlerindeki şeker ve bazların formülleri
  4. DNA nükleotitlerinden bazıları ve DNA’nın ikili sarmal yapısını gösteren bir figür
  5. Bir insan figürü, ortalama boydaki yetişkin bir erkeğin boyu ve Dünya’daki insan nüfusu
  6. Güneş sisteminin bir grafiği
  7. Arecibo radyo teleskobunun bir grafiği ve mesajın gönderildiği anten çanağının çapı

 

arecibo mesaji 1974

 

1972 Pioneer 10 ve 1973 Pioneer 11 uzay araçlarına da “Pioneer Levhası” ya da “Pioneer Plağı” adı verilen dünya dışı yaşam formlarına yönelik (Güneş’in Galaksi’nin merkezine göreli konumu ve periyotları belirtilen 14 pulsar, hidrojen, erkek ve kadın figürleri ve uzay aracınıın silüeti bulunan) resimli bir mesaj yerleştirilmişti.

 

pioneer 10 1972
Uzay aracının akıllı bir uzaylı uygarlığı tarafından bulunması durumunda, yaratıcıları hakkında bilgi içeren Pioneer 10 tarafından taşınan plaketin kopyası

 

Yorumunuzu yazınız...