Fotoğrafın NASA’da Çalışan Bilim İnsanlarının 1961 Yılında Kara Tahtada Hazırladığı Sunumu Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Hesaplamalarıyla poz veren NASA’de görevli bilim adamları, 1961.“, “Bilgisayarlardan önce NASA. 1960’lar.” ya da “NASA fizikçileri kara tahta üzerinde hesaplamalar yapıyor.” gibi notlarla internet sitelerinde, forumlarda ve sosyal medyada paylaşılan görsel şu şekilde:

 

bilim insanlari tahtada sunum

 

Sanılanın aksine fotoğrafta görülen kişiler NASA’lı bilim insanları değil.

Fotoğraf, 1957 yılı Ekim ayında (Sovyetler Birliği tarafından Sputnik 1’in fırlatılmasından 6 gün önce) ABD’nin California eyaletindeki Systems Labs’te Life adlı dergi için JR Eyerman tarafından kaydedilmiş.

Bu tarihte NASA adlı uzay programı çalışmalarından sorumlu olan bir kurum bulunmuyordu (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (National Aeronautics and Space Administration – NASA) 29 Temmuz 1958 günü ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower tarafından (1915–1958 yılları arasında National Advisory Committee for Aeronautics adlı aeronotik alanında çalışmalar yürüten kuruluşun yerine) kurulmuştu).

Büyük kara tahtada uydu yörüngeleri için denklem çözümlerinin görüntülendiği fotoğrafta görülen kişilerden birinin ABD’li astrofizikçi Samuel Herrick (1911 – 1974) olduğu biliniyor. Diğer kişilerin kimliği tespit edilebilmiş değil.

Söz konusu çekimden diğer kareler şu şekilde (Google‘ın Life Magazine fotoğraf arşivi üzerinden de görüntülemek mümkün):

 

bilim insanlari tahtada hesaplama

 

bilim insanlari tahtada hesaplama

 

bilim insanlari tahtada hesap

 

bilim insanlari kara tahtada hesap

 

Gizli Sayılar (Hidden Figures) adlı filmde benzer ölçüde bir kara tahta kullanılmış olsa da, Hoaxeye tarafından gerçekleştirilen incelemede NASA’da kara tahta ve merdiven kullanımını yansıtan bir fotoğraf karesi tespit edilemediği aktarılmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...