Deyimin Doğrusu “Midyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak” Değil, “Dimyat’a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak”tır

Oldukça anlamlı ve bir o kadar da kullanışlı bir deyim: “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak“. “Ellerindeki az ile yetinmeyip, daha çok peşinde koşanlar bazen ellerindeki azı da yitirebilirleranlamına gelen bir söz.

Ancak, çoğu kişi yanlış kullanılmakta. Sözün orjinalinde yer alan Mısır’daki Dimyat şehri yerine Mardin’in ilçesi Midyat’a pirince gitmekte ısrar edenler mevcut. “Midyata giderken evdeki bulgurdan pirinçten olmayı” arzu ediyorlar herhalde.

Ancak deyimin doğrusu “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak”tır, “Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” değil. Sözün aslında Mısır’daki Dimyat şehri kastedilmektedir, Mardin’in Midyat ilçesi değil.

 

dimyat mısır
Dimyat’ın haritadaki yeri

 

“Midyat”a Pirince Giden Köşe Yazarları

Kimlermiş bakalım:

Ceyda Karan’ın Cumhuriyet Gazetesi’nde 4 Mart 2015 günü yayınlanan “Musul’un fethi” başlıklı yazısından:

Ortadoğu deneyimi, tarihsel refleksleri memleketi yöneten siyasi heyetten fazla olan bir “üst-akıl” olmasını umut edelim ve 7 Haziran’dan önce, son 20-30 yıllık tarihi “Bir koyup üç almakla” yola çıkıp “Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak”la özetlenebilen memleketimizde “Musul’un fethi” söylemleriyle karşı karşıya kalmayalım diye dua edelim...

Asaf Savaş Akat’ın 17 Ocak 2015 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayınlanan “Tasarrufçu ile sohbet” başlıklı köşe yazısından:

Tasarrufçunun ilk hedefi tasarrufunu korumak olmalıdır. Gelir elde etmek arzusu hiçbir zaman koruma hedefinin önüne geçmemelidir. Bu ilke çok önemlidir. "Midyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak" özdeyişini hiç unutmayın.

Soner Bosnalı’nın Türksolu Dergisi’nde yayınlanan “petrolü ve palavrayı bırakın, suya bakın!” başlıklı 31 Ağustos 2014 tarihli yazısından:

Bu vesileyle, kendisine bir kaç Türk atasözünü ve deyimini hatırlatalım: a) Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak; b)Karambole getirilmek, c) Kendini dev aynasında görmek, d) Cahil cesareti, e) Kılavuzu karga olanın...

Nafiz Karagözoğlu’nun Takvim Gazetesi’nde yayınlanan “Fazla tuz damarları tıkar” başlıklı 10 Mart 2014 tarihli köşe yazısından:

Sakın kullanma. Midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma.
Öncelikle menopoz dışı kemik erimesinin nedenleri araştırılmalı.

Nafiz Karagözoğlu, aynı hatayı “tedavisi mümkün” başlıklı 7 Aralık 2011 tarihli yazısında da yapmış:

Hipertansiyon tanısını koymak birinci adım.
Ardından "Bu hastalığın tedavisi nasıl olmalı?" sorusu gelir. Orada da akrabalar, komşular, poliklinik sırasındaki sıradaşlar, beraberinde sırdaşlar, bakkal, tamirci kim denk gelirse devreye girer. Ama Midyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

Nuri Elibol’un Türkiye Gazetesi’nde 5 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan “Sandığa gitmemenin vebali var” başlıklı köşe yazısından:

Kararınız istikrarın devamından yana olsun. Pire için yorgan yakmayın. Midyat’a pirince giderken evdeki buğdaydan olmayalım.

Yine Nuri Elibol’un 6 Temmuz 2014 tarihinde yayınlanan “Cesaretle devam edin” başlıklı yazısından:

Bu tehlikeli takiye ‘Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma’ sonucu doğurabilir.

Anlaşılan o ki Nuri Elibol, bu sözün doğrusunu bir türlü öğrenememiş. Bu sefer, 17 Şubat 2014 tarihinde yayınlanan “Yerel seçimler” başlıklı yazısından:

Öncelikleri, tercihleri, çalışacağı kadro onlara ters gelecektir. Bu da doğaldır. Bu nedenle CHP’nin Ankara ile ilgili “Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma” ihtimali yüksektir.

Sabah Gazetesi’nin spor yazarlarından Murat Özbostan’ın “F.Bahçe tabelası çok ağır olur!” başlıklı 3 Mart 2014 tarihli köşe yazısından:

Atasözleri çok anlamlıdır. Geçmişin tecrübelerini suratımıza vurur. "Midyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak" mesala..

Barış Erkaya’nın Habertürk Gazetesi’nde yayınlanan “Alan pişman, koyan pişman” başlıklı 22 Eylül 2012 tarihli köşe yazısından:

Yani hükümet Midyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan da oldu. Şimdi ise beklentilere göre Maliye bulgur tarlasına dalma hazırlığında. Araç satın alanlarla Maliye arasında kafa göz yaran bir köşe kapmaca oyunu oynanıyor...

Mümtaz Soysal’ın Cumhuriyet Gazetesi’nde 25 Ocak 2012 tarihinde yayınlanan “Pirinç ve Bulgur” başlıklı yazısından:

TAM uymasa da diller güzeli Türkçenin deyişlerinden birine uygun düşen bir durumla karşı karşıyayız dış politikada: Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak.

Rauf Tamer’in Posta Gazetesi’ne 5 Ağustos 2011 tarihinde yayınlanan “Kendi düşen…” başlıklı yazısından:

Ne biçim siyaset bu?
Nasıl bir strateji?
Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak kimin dahiyâne fikri acaba?
İş onunla da bitmiyor.

Rahmetli Çetin Altan’ın, Milliyet Gazetesi’nde 5 Ağustos 2011 tarihinde yayınlanan “Yumurtanın sarısı, yere düştü yarısı” başlıklı yazısından:

Bu arada Mardin’in Midyat’ında da Botaş ham petrol boru hattına bir sabotaj düzenlenmiş. İtfaiye de çaresizmiş, borulardaki ham petrol yanıp tükeninceye kadar sürüp gitmiş alevlerin yükselip durduğu yangın... 
“Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma” diye de bir halk deyimi var...

Fotomaç yazarlarından Şirin Berber’in “O sene bu sene” başlıklı 4 Mayıs 2011 tarihli yazısından:

"İyinin düşmanı mükemmeliyeti aramaktır" der üstat.
Midyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmasak!
Bakın söyleyeyim şu an lig ikinciliği garanti. Son 10 senenin en iyi derecesi sanırım. Dahası eksiği belli bir kadro var elde.

Fanatik Gazetesi yazarlarından Hulki İlgün’ün “Kahroldum” başlıklı 20 Ekim 2014 tarihli yazısından:

 Hem de püsküllü bela. Ancak Fenerbahçe özellikle ilk yarıdaki akıllı oyunuyla midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemedi. Bu nedenle gol yollarında bir türlü çoğalamadı.

Semih Yuvakuran’ın Yenişafak Gazetesi’nde 7 Mayıs 2000 tarihinde yayınlanan “Fener’in İşi Zor” başlıklı yazısından:

Kim bilir Midyata pirince giderken, eldeki bulgurdan, yani İntertoto'dan da olacak bu takım...

Doğan Heper’in, 15 Şubat 2000 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazısından:

Bu hesaplarin tutup tutmayacaginin ipuclarini onumuzdeki gunlerde gorecegiz.
Ama ilk sinyaller Midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma anlamina da alinabilir.
Yani DYP kazanilmak istenirken ANAP tamamiyla kaybedilmis de olabilecektir.

1 Yorum

  1. Ömer yurtaslan Reply

    Halk arasında hadi neyse de, deve dişi gibi koca koca gazetecilerin bu hatayı yapmasını aklım almıyor bir türlü.

Yorumunuzu yazınız...