Melih Gökçek’in Makam Odaları Süslemesi İçin 550 Milyon TL Harcama Yaptığı İddiası

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Melih Gökçek'in Makam Odalarının Süslemesi İçin "550 Milyon TL" Harcama Yaptığı İddiası 3 Fazla "Sıfır" İçeriyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Melih Gökçek’in Makam Odalarının Süslemesi İçin “550 Milyon TL” Harcama Yaptığı İddiası 3 Fazla “Sıfır” İçeriyor

Yanlış İddia

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek’in Belediye’deki daire başkanlarının makam odalarının süslemesi için 550 MİLYON TL harcama yaptığı yönünde bir iddia sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılmıştı.

 

Birgün Gazetesinin Melih Gökçek'in Belediye'deki daire başkanlarının makam odalarının süslemesi için 550 milyon TL harcama yaptığını öne sürdüğü haber paylaşımı
Birgün Gazetesinin Melih Gökçek’in Belediye’deki daire başkanlarının makam odalarının süslemesi için 550 milyon TL harcama yaptığını öne sürdüğü haber paylaşımı

 

Melih Gökçek, daire başkanlarının odalarına belediye bütçesinden 550 milyon lira harcayarak Hint Okyanusu Adaları’na özgü süs bitkileri satın almış!” metniyle paylaşılan Birgün Gazetesinin tweetinde zikredilen 550 milyon TL’lik harcama tutarı sehven yazılmış görünüyor.

Birgün’ün internet sitesinde yayınlanan Mustafa Mert Bildircin’in hazırladığı “Melih Gökçek belediyecilikte ‘sınır’ tanımamış: Halkın parasıyla odaları süsletmiş” başlıklı 8 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı haber metninde ise 550 bin TL’lik tutar zikredilmiş görünüyor:

“AKP’li Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kamu kaynaklarını kullanarak yaptığı savurganlıkların bir yenisi daha ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, daire başkanlarının makamlarında kullanılması amacıyla aldığı bin 250 salon bitkisi ve saksıya yarım milyar lirayı aşkın para harcadığı belirlendi. Gökçek döneminde 2017 yılının Mayıs ayında bin 250 salon bitkisi ve saksıları için alındı. Bunun için 550 bin TL para ödendi.”

 

Birgün Gazetesinin "Melih Gökçek belediyecilikte 'sınır' tanımamış: Halkın parasıyla odaları süsletmiş" başlıklı haberi
Birgün Gazetesinin “Melih Gökçek belediyecilikte ‘sınır’ tanımamış: Halkın parasıyla odaları süsletmiş” başlıklı haberi

 

EKAP ihale arama sisteminden yaptığımız aramada, haberde aktarıldığı şekilde bir ihalenin varlığına rastlanabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından açılan 2017/33312 kayıt numaralı “Salon Bitkisi ve Saksı Alımı İşi” adllı 23.02.2017 onay tarihli ihale kapsamında 498.500 TL’lik sözleşme tutarı  öngörülmüş.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2017/33312 nolu ihalesinin sözleşme tutarı 498.500 TL olarak belirlenmiş
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2017/33312 nolu ihalesinin sözleşme tutarı 498.500 TL olarak belirlenmiş

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2017/33312 nolu ihalesi
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2017/33312 nolu ihalesi

 

Vaziyet bu şekil iken, Birgün Gazetesinin paylaşımında 550.000 TL’lik ihale tutarının sehven 550.000.000 TL olarak belirtildiği sosyal medya kullanıcıları ve haber platformları tarafından kavranamadığı görülüyor. Birgün’ün paylaşımının akabinde Melih Gökçek’in başkanlığını üstlendiği Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ihalenin tutarının yaygın şekilde 550 MİLYON TL olarak zikredildiğine şahit oluyoruz.

 

 

 

malumatfurus hakkında 1150 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz