Mehmet Yakup Yılmaz ve Başörtülü Penguen Hatası

Başörtülü Penguen Hatası
Başörtülü Penguen

Hürriyet Gazetesi yazarlarında Mehmet Y. Yılmaz, 14 Mart 2014 tarihli “Sürece asıl bu zırvalar zarar verir!” başlıklı yazısında gazetesinin okur temsilcisinin de “gazetecilik hatası” olarak tanımladığı, bizatihi Hürriyet Gazetesi tarafından oluşturulan yanlış haberi köşesine taşıyıp çıkarımlarda bulunmaya çalışmıştı:

Toplum mühendisliği tam gaz
Hiç sanmıyorum.
Bu bir toplum mühendisliği girişiminden başka bir şey değildir.
Sistematik beyin yıkama yöntemlerini kullanarak “muhafazakâr toplum yaratma” amacına yönelik bir eylemdir.
Bir taşla birkaç kuş da vuruluyor hem:
1– “Dişi penguen bile türban takıyorsa, insanlar için de normali budur” fikrini daha beş yaşındayken çocukların beynine sokmak.
2– Toplumsal yaşam içinde kadının yer almasını, belli örtünme koşullarına uyması şartına bağlamayı normalleştirmek.
3– Toplumsal işbölümünde kadının yerinin evi olduğunu daha beş yaşındayken çocuklara belletmek. Yeri geldiğinde “Anaların ayaklarının altı öpülür” derler ama kadınlar için biçtikleri rol bundan ibarettir.

Olay şöyle gelişir: Hürriyet Gazetesi muhabirlerinden Şebnem Arat, Timaş Yayınları’nın çıkardığı ‘Paytak Penguenler ile Tanışalım’ adlı hikaye kitabında dişi penguenlere başörtüsü takıldığını iddia eder ve bu durumu 12 Mart 2013 günü “Kitaptaki penguene başörtüsü” başlığıyla haberleştirir. Ancak, bir gerçeği atlar: “Paytak penguenler” adlı kitap, Amerikan Kapps Book tarafından İngilizce yayımlanan kitabın eksiksiz çevirisidir ve çizimler de orijinal baskıdan aynen alınmıştır. Anne penguen kitabın orijinalinde başörtülü çizilmiştir. Türkiye’deki baskıda anne penguene başörtü takılması söz konusu değildir.

Bahse konu haber aynı gün büyük tepki çeker ve işin aslı Timaş Gazetesi tarafından açıklanıp çeşitli basın yayın organlarında paylaşılır. Ardından, 14 Mart 2013 günü Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici de ““Başörtülü Penguen” gazetecilik hatası” başlıklı yazısında hatayı itiraf ve kabul eder.

Tüm bu olaylar olurken, Mehmet Y. Yılmaz galiba ne kendi gazetesini okur ne de gündemi takip etmiş galiba. Ki, safsatayı alıp köşesine taşır.

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz