İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 27 Mayıs Darbesinin Hemen Öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Yaptığı Konuşmada Darbe Tehdidi İçeren İfadeleri Kullandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

İsmet İnönü’nün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kürsüsünden darbe tehditleri savurduğu iddiasıyla şu ifadelerin kendisine isnat edildiğine şahit oluyoruz:

“Buraya gelirken dışarıda Meclis binasını kuşatmış bir tabur asker gördüm. Başlarında genç bir binbaşı vardı. Sizler benden korkuyorsunuz, ama dışarıya getirdiğiniz askerlere kumanda eden binbaşıdan da korkuyorsunuz. Korktuğunuzu, ona güvenmediğinizi ispat etmek için size şöyle bir teklifim var: Çağırın binbaşı, beni alıp götürmesini söyleyin, bakalım emrinize itaat edecek mi? Size bunun aksi bir teklifim de var; binbaşıyı ben çağırayım ve Meclis’i feshettireyim, bunu ister misiniz? İhtilal olacak ve siz bundan kurtulamayacaksınız”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 27 Mayıs 2021 günü AK Parti genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada bu ifadeleri İsmet İnönü’ye “CHP’nin ‘Milli Şef’ diyerek yere göğe sığdıramadığı İsmet İnönü’nün 27 Mayıs darbesinin hemen öncesinde TBMM’de yaptığı bir konuşmayı paylaşmak istiyorum” diyerek atfetmişti.

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından ilgili bölüm şu şekilde aktarılmıştı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin “Millî Şef” diyerek yere göğe sığdıramadığı İsmet İnönü’nün 27 Mayıs darbesinin hemen öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı, “Buraya gelirken dışarıda Meclis binasını kuşatmış bir tabur asker gördüm. Başlarında genç bir binbaşı vardı. Sizler benden korkuyorsunuz, ama dışarıya getirdiğiniz askerlere kumanda eden binbaşıdan da korkuyorsunuz. Korktuğunuzu, ona güvenmediğinizi ispat etmek için size şöyle bir teklifim var: Çağırın binbaşı, beni alıp götürmesini söyleyin, bakalım emrinize itaat edecek mi? Size bunun aksi bir teklifim de var; binbaşıyı ben çağırayım ve Meclis’i feshettireyim, bunu ister misiniz? İhtilal olacak ve siz bundan kurtulamayacaksınız” konuşmasını anımsattı.

 

Bu üslubu yıllardır CHP’nin nice yöneticilerinden duymaya devam ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hatırlarsanız, 28 Şubat muhtırasına bizim tespitlerimiz de farklı değil diyen, şanlı ordumuzun önünde saygıyla eğiliyoruz diyen dönemin CHP yöneticileri darbecilerden daha büyük bir şevkle sahip çıkmışlardır. AK Parti’ye Meclis’te cumhurbaşkanı seçtirmemek için ‘sakın ha’ naraları atanlar, güya miting adı altında orta oyunu sergileyenler, brifinglerde ip gibi sıraya geçenler de yine bunlardı” ifadelerini kullandı.”

 

Ancak sanılanın aksine bahse konu ifadelerin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye ait olduğuna dair bir bulguya rastlanamıyor.

TBMM internet sitesinde yer alan tutanakları taradığımızda İsmet İnönü’nün ya da başka bir milletvekilinin Meclis’te bu ifadeleri kullandığına dair bir emare bulunamıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel’in iddia olunan sözlerin Meclis kayıtlarında yer alıp yer almadığına dair soruyu soru önergesine TBMM Başkanlığı tarafından “TBMM Genel Kurul tutanakları incelenmiş olup soru önergesinde belirtilen ifadeler tutanaklarda tespit edilememiştir” yanıtı sunulmuş.

Konuya dair yaptığı açıklamada Özgür Özel şu ifadeleri kullanmış:

“Tayyip Erdoğan’ın yakın dönemindeki yalan beyanlarının ilki 27 Mayıs günü yaptığı bir konuşmada İnönü’nün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığını iddia ettiği, aslında hiç var olmamış bir konuşmasını alıntılamak olmuştu. O gün Erdoğan’ın doğru söylemediğini, İnönü’nün demokrasiye vurgu yapan, darbe olasılığına karşı duran yığınla sözü varken hiç söylenmemiş sözleriyle 27 Mayıs darbesine zemin hazırladığı iddialarının gerçeklikle bağdaşmadığını deşifre etmiş, konuya ilişkin bir de soru önergesi vermiştik. TBMM Başkanlığı’nca soru önergeme verilen yanıtla Erdoğan’ın, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün hiç var olmayan sözlerini ona atıf yaparak kullandığı aleniyet kazanmıştır. Tayyip Erdoğan daha sonra yurt dışında aşıların ücretli olduğu başta olmak üzere doğru olmayan çokça ifade kullanmıştır. Söylenmemiş sözleri söylenmiş gibi göstererek yakın siyasi tarihi değiştirmeye çalışan bir algı yaratmak isteyen AKP Genel Başkanı’nın İnönü ailesinden ve tüm ülkeden özür dilemesi gerekmektedir. Artık, Erdoğan’ın ağzından çıkan her söz teyide muhtaç sözlerdir.”

27 Mayıs Darbesi hakkında hazırlanan çalışmalarda İsmet İnönü’nün söz konusu “darbe yanlısı” ifadeleri kullandığına dair bir bilgi yer almıyor.

Altan Öymen, Cemil Koçak, Sinan Meydan gibi isimler de bu ifadelerin İsmet İnönü’ye ait olmadığını aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...