Hatay’da Suriyeli Sığınmacılar Tarafından Hatay Özerk Yönetimi’nin Kurulduğu ve Başkanlığını Ebu Hassan Saidi’nin Devraldığı İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve SADAT Başkanı Melih Tanrıverdi’nin onayıyla Hatay Özerk Yönetimi’nin resmen kurulduğunu, ülkemizdeki kentlerde Suriyelilere yapılan saldırılara karşı güvenlik gücü oluşturulduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Suriyeli sığınmacılar tarafından Hatay’da bir özerk yönetim kurulduğu iddiası, halkı kin ve düşmanlığa sevk edecek provokatif paylaşımlar yapan bir sosyal medya profilinin kurgusu.

Paylaşımları kamuoyunun tepkisini çektikten sonra “OzerkHatay” uzantılı Twitter hesabı kapatılan “Hatay Özerk Yönetimi – إدارة هاتاي المستقلة” adlı profil “HatayOzerk” uzantılı (1668732772200980480 ID’li) yeni bir hesapla provokatif paylaşımlarını sürdürüyor.

Kurgu iddialar öne süren, stok görseller kullanan, farklı fotoğrafları bağlamından kopararak sunan profilin paylaşımlarının birçok çarpık bilgi içerdiği görülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sadat Başkanı tarafından Hatay’a özerklik verildiğine dair bir kararı bulunmuyor.

Bahsi geçen hesaptan yapılan Arapça paylaşımların çevirisinin Google Translate vasıtasıyla yapıldığı anlaşılıyor.

Paylaşılan askerî eğitim ve personel görüntülerinin Suriye Milli Ordusu içerisindeki bazı gruplara ait olduğu görülüyor.

Sözde Hatay Özerk Yönetimi başkanı Ebu Hassasn Saidi’ye ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf Dubai Veliaht Prensi Hamdan Bin Muhammed’e ait.

 

hatay-ozerk-yonetiminin-baskani

 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın tuttuğu İttihad-i İslâm Sancağı yerine Suriye bayrağının montajlandığı görsel paylaşılmış.

 

umit-ozdag-ittihad-suriye-bayragi-montaj

 

 

Hatay’ın bölündüğü ve Türk askerinin gözü önünde Suriye bayrağı asıldığı iddiasıyla servis edilen görsel de Hatay’dan değil. “Hatay Özerk Yönetiminde, Türk askerleri ve SADAT heyeti, yönetim üyelerimizin ziyaretine geldi, Suriye bayrağımızı asan bir gencimiz o an kameralara yakalandı.” ifadeleriyle paylaşılan fotoğrafta Suriye ordusu askerleri 2019 yılında (7 yılın ardından) Ayn el-Arab’da (Kobani) Suriye bayrağını asarken görüntülenmiş (Fotoğrafta -logosu temizlenmiş olsa da- Suriye devlet resmi haber ajansı SANA’nın filigranı görülebiliyor).

 

hatayda-suriye-bayragi-asildi-iddiasi

 

suriye-bayragi-asildi

 

Hatay’da Afgan ve Türk mültecileri istemiyoruz ve halkımız bu konuda tavrı nettir özerk yönetimimizde huzursuzluğa izin vermeyeceğiz gereken çalışmalar başladı” ifadeleriyle paylaşılan “Türkiye’de Afganlı göçmen istemiyoruz”, “Afgan Go Home” yazılı pankartların görüldüğü fotoğraf 2015 yılında Gaziantep’te Rusya’nın Suriye’ye müdahalesini protesto eden Suriyeli sığınmacılara ait.

 

suriyeliler afgan protestosu montaj foto

 

Hatay Özerk Yönetimi adlı Twitter hesabının paylaşımlarına ilişkin SADAT Savunma A.Ş. Yönetim Kurulu tarafından 20 Haziran 2023 günü yapılan basın duyurusu metni şöyle:

“Twitter isimli sosyal medya platformunda 19 Haziran 2023 tarihinde açılan “Hatay Özerk Yönetimi” isimli hesaptan provokatif paylaşımlar yapılmaktadır. Hesabın başında SADAT Başkanı Melih Tanrıverdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla Hatay Özerk Yönetiminin resmi olarak yürürlüğe girdiğine ilişkin sabitlenmiş bir tweet bulunduğu görülmektedir. Hesaptan paylaşılan tweetlerde ayrıca sözde Hatay Özerk Yönetiminin SADAT tarafından desteklendiğine, sözde Hatay Özerk Yönetimi üyelerinin Türk Silahlı Kuvvetleri ve SADAT yetkililerinden oluşan bir heyet tarafından ziyaret edildiğine ilişkin tamamıyla gerçek dışı hususlar da yer almaktadır. Ülkemizin bayrak, kimlik kartı ve özerklik statüsü gibi ülkemizin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne aykırı paylaşımlar yapılan hesap tarafından siyasi statü elde edilebilmesi için askeri çözüm yöntemi için de hazırlık içerisinde olduğuna ilişkin paylaşımlar yapılmaktadır. Özellikle Suriye Milli Ordusu içerisindeki bazı gruplara ait olduğu düşünülen askeri eğitim videoları vasıtasıyla SADAT tarafından desteklendiğine, eğitildiğine ilişkin bir algı da oluşturulmaya çalışılmaktadır. SADAT onayıyla Hatay Özerk Yönetiminin tesis edilmesi, SADAT ile irtibatlı olması, SADAT tarafından desteklenmesi gibi tamamen gerçek dışı iddialar vasıtasıyla SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ticari itibarını zedeleyen Hatay Özerk Yönetimi isimli hesap ve hesabın kullanıcıları hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. SADAT A.Ş. olarak Türkiye Devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütün olduğu, dilinin Türkçe olduğu, bayrağının şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayrak olduğu (anayasa madde 3) ilkesine bağlı ve ayrılıkçı veya özerklikçi her yapıya karşı olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

 

Bahse konu hesaptan yapılan provokatif paylaşımlardan bazıları şöyle:

 

SADAT Başkanı Melih Tanrıverdi ve Sayın Erdoğan’nın onayıyla Hatay Özerk Yönetimi’nı resmi olarak yürürlüğe sokuyoruz. Hatay Özerk Yönetimi’nın başkanlığını Ebu Hassan Saidi devraldı, kutlu olsun.

 

Hatay Araptır! Arap Kalacak!

Özerk yönetimin sınırları içerisinde yaşayan halkımız güvendedir.

Özerk Yönetim | Güvenlik Meclisi

 

Milliyetçi Türkler ağır hakaretler eşliğine saldırgan davranıyor, ağzına kırmızı et girmeyen şahıslar bizim ne yapacağımızı söyleyemez, sakin kalacağız.

 

Hatay Özerk Yönetimi, Türkiye illerinde Suriyeli halkımıza yapılan ırkçı saldırılara ve suikastlere karşı güvenlik gücü kurdu. Türk saldırganlığına karşı her türlü meşru hakkımızı kendimizde saklı tuttuğumuzu Birleşmiş Milletler ofislerine bildirildi.

 

Hatay Özerk Yönetimi | Meclis Kararı İlk okullarda bulunan Atatürk büstleri ve Atatürk heykelleri ırkçılığı engelleme maddesi kapsamında kaldırıldı.

 

Hatay Özerk Yönetimi olarak merkezî bayrağı şuan görüntüde görüldüğü üzere Hatay’da dalgalanmaktadır, bu konuda çalışmamız devam etmektedir.

 

Özerk yapılanmamızda yer alan, muhalif ırkdaşlarımızın bayrakları özerk anayasalarımızın gereği artık Hatay yollarında dalgalanacak, işçilerimiz bir çok bölgede bayrak direklerini monte etti, hayırlı olsun.

 

Suriye halkımız nüfusun %90’ını oluşturduğu için özerk bir yönetime ihtiyaç duyduk ve halkımıza hizmet edeceğiz, Suriye bayrağımızı dalgalandıracağız

 

Özerk yönetim, Hatay Referandumu için büyük bir çalıştayı organize etmeye hazırlanıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...