Hamas’ın 7 Ekim 2023 Günü Gerçekleştirdiği Saldırıda 40 İsrailli Bebeği Kafalarını Keserek Katlettiğine Dair Bir Delil Ortaya Konulamadı

 

İsrailli yetkililerin 1.300’den fazla kişinin öldüğü, 3.000’den fazla kişinin de yaralandığını belirttiği Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü başlattığı saldırıları ile ilgili en çarpıcı açıklaması Hamaslı militanların 40 İsrailli bebeği başlarını keserek katlettiği iddiası oldu (16 Ekim 2023 günü itibarıyla İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 2 bin 778’e çıktı, 10 binden fazla kişi yaralandı).

Filistinli silahlı grubun 7 Ekim 2023 günkü saldırısında İsrailli çocukların kafalarının kesildiği ve rehinelere cinsel saldırıda bulunulduğu iddiaları henüz doğrulanamasa da sosyal medyada viral oldu.

 

Haber İsrael (@ShemaNews): Bugün Gazze sınırında İsrael yerleşimi Kfar Aza ya giren yabancı gazeteciler paylaştı. Bazılarının başları kesilmiş 40 çocuk ceset olduğunu anlattılar.

 

Haber İsrael (@ShemaNews): Dünya gerçeği bilmeli‼️ CNN muhabiri, #Hamas’ın İsrael’e soykırım yaptığı ve 40 İsraelli bebeği öldürdüğü Kibbutz Kfar Aza’da gördükleri karşısında dehşete düştü. #IsraelFightsTerror #PrayersForIsrael #HamasIŞİD Minik meleklerin ruhları şad olsun.

 

Bu iddianın yaygınlaşmasına i24NEWS muhabiri Nicole Zedek’in Gazze sınırına 400 metre uzaklıktaki Kibbutz Kfar Aza’da yaşanan saldırıyı aktarırken canlı yayın sırasında, kafaları kesilen bebeklere tanık olduğu ileri sürülen İsrail askerleriyle konuştuğunu “40’a yakın bebek sedyelerle çıkarıldı… Beşikler devrildi, bebek arabaları geride kaldı, kapılar ardına kadar açık kaldı.” cümleleriyle aktarması neden oldu.

Nicole Zedek daha sonra bu aktarımı için İsrailli askerleri şahit gösterip “Askerler bana 40 bebek/çocuğun öldürüldüğüne inandıklarını söyledi. Ordu ev ev dolaşıp daha fazla İsrailli kayıp bulmaya devam ederken, kesin ölü sayısı hala bilinmiyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

Zedek’in bu aktarımı İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın resmî X / Twitter hesabında “40 bebek öldürüldü” (“40 babies murdered.”) ifadeleriyle paylaşıldı.

 

 

İsrailli yetkililerin ortaya attığı Hamas’ın çocukların başını kestiği iddiasının doğruluğunun yaygın şekilde sorgulanmasının ve iddiayı destekleyecek bir delilin bulunamamasının ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı X / Twitter hesabından “Pek çok hasta, Hamas’ın 40 bebeğin kafasını kesip kesmediği, yoksa diri diri yakılıp öldürülmediği veya katledilip öldürülmediği konusunda kavga ediyor. Yazıklar olsun size.” ifadelerini içeren bir tweet atıldı.

 

 

İsrail Başbakanlığı, bebeklerin ve küçük çocukların kafaları kesilmiş halde bulunduğu iddiasının gerçeği yansıttığını öne sürdü.

 

İddia, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözcüsü Tal Heinrich tarafından tekrarlandı.

 

İsrailli Jerusalem Post adlı yayın, Hamas’ın Kfar Aza’ya saldırısında bebeklerin yakıldığı ve başlarının kesildiği yönündeki haberlerin doğru olduğunu ileri sürdü.

 

 

İsrail Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Jonathan Conricus ise Hamas’ın muhtemelen Be’eri kibutzunda bebeklerin kafalarını kestiğini “Başları kesilen bebeklerin olduğuna dair yerden gelen çok çok rahatsız edici raporlar aldık… Sanırım artık göreceli bir güvenle Be’eri’de ne yazık ki olanın bu olduğunu söyleyebiliriz.” sözleriyle iddia etti.

 

i24NEWS, ele geçirilen Hamaslı bir militanın sorgusu esnasında bebeklerin öldürüldükten sonra başlarının kesilip yere atıldığı itirafında bulunduğuna dair bir kayıt yayınladı.

 


ABD Başkanı Joe Biden ise (doğruluğu teyit edildiği iddiasıyla) Hamas’ın çocukların başını kestiği görüntüleri gördüğünü şu sözlerle ileri sürdü:

 

“It matters that Americans see what’s happening. I mean, I’ve been doing this a long time. I never really thought that I would see – have confirmed pictures of terrorists beheading children.”

“Amerikalıların neler olduğunu görmesi önemli. Demek istediğim, bunu uzun zamandır yapıyorum. Teröristlerin çocukların kafalarını kestiği fotoğrafları göreceğimi, doğrulayacağımı hiç düşünmezdim.”

 

 

Biden’ın Beyaz Saray’da Yahudi liderlerle yapılan bir etkinlikte İsrail-Gazze savaşından çıkan şiddet içeren görüntülerden duyduğu üzüntüyü dile getirirken kullandığı “Teröristlerin çocukların kafalarını kestiği fotoğrafları göreceğimi, doğrulayacağımı hiç düşünmezdim.” ifadeleri hakkında daha sonra bir Beyaz Saray sözcüsü düzeltme yaptı.

Bahsi geçen Beyaz Saray sözcüsü, ABD yetkililerinin ve başkanın fotoğrafları görmediğini veya bu tür raporların bağımsız olarak doğrulanmadığını, ABD Başkanı Joe Biden’ın bebek katliamı ile ilgili yorumlarını Netanyahu’nun sözcüsünün iddialarına ve İsrail medyasındaki haberlere dayandırdığını açıkladı.

 

Sunucu Sara Sidner’ın Hamas’ın 40 bebeğin kafasını kestiğini ileri sürdüğü CNN canlı yayınında Hadas Gold adlı muhabir bu iddiayı şu sözlerle canlı yayında aktardı:

“Çocuklara, bebeklere, yeni yürümeye başlayan çocuklara bu tür zulümler yapacak insanlarla karşı karşıyasınız.”

“Çocukların, bebeklerin ve küçük çocukların öldürüldüğünü biliyorduk. Kaçırıldıklarını biliyorduk. Anne ve babalarının gözlerinin önünde öldürüldüğünü ve hiçliğin ortasında ya da kurtarılma umuduyla evlerinde tek başlarına bırakıldıklarını gördüklerini biliyorduk. bir komşu tarafından.”

“Fakat şimdi durumun hayal edebileceğimizden de kötü olduğunu duyuyoruz. Bunun gerçekleştiğine dair raporlar duyuyorduk, ancak şimdi doğrudan İsrail Başbakanı’nın ofisinden bebeklerin ve küçük çocukların doğumlarının gerçekleştiğini doğruluyoruz.” Bu teröristler kafaları kesti.”

 

Bu yayının akabinde CNN internet sitesinde yayımlanan haberde CNN’in Hamas saldırılarından olduğu iddiasıyla paylaşılan içeriklerde yaptığı incelemelerde çocukların başlarının kesildiği iddialarını doğrulayacak hiçbir şey görmediği, Kfar Aza’ya yapılan ziyarette çocukların kafalarının kesildiğine dair hiçbir kanıt görülmediği, İsrailli yetkililerin de olaya ilişkin herhangi bir fotoğraf yayımlamadığı vurgulandı.

 

 

Sara Sidner ise sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, CNN’de Hamas’ın bebekleri başlarını keserek katlettiği iddiası hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle şu sözlerle özür diledi:

“Dün İsrail Başbakanlığı, biz canlı yayındayken Hamas’ın bebek ve çocukların kafalarını kestiğini doğruladığını söyledi. İsrail hükümeti bugün bebeklerin kafalarının kesildiğini doğrulayamayacağını söylüyor. Sözlerime daha dikkat etmem gerekiyordu ve özür dilerim.

“Kullandığım ifadeler, Başbakanlık makamının bunu doğruluyorsa kanıtı olması gerektiğiydi. Daha sonra Başkan Biden bunu gördüğünü doğruladı. Ve daha sonra desteklendi.”

 

 

Ve İsrailli yetkililer tarafından yanıltıldıklarını şöyle ifade etti:

“Ben yanıltıldığımızı iddia ediyorum. Hükümet başkanlarının söylediklerini aktaracağım. Yeni kuruluşların yaptığı budur. Bu doğru olduğu anlamına gelmez ama bunu söyledikleri ve geri çekmek zorunda kaldıkları bir haberdir. Aynı raporda Hamas’ın eylemleri reddettiğini ancak burada kimsenin bundan şikayetçi olmadığını belirtmiştim.”

 

Gazze sınırında İsrael yerleşimi Kfar Aza’yı ziyaret eden yabancı gazeteciler de bu yönde bir delil göremediklerini, kendilerine Hamas’ın bebekleri başlarını keserek katlettiğine dair bir aktarımda bulunulmadığını söyledi.

Fransız Le Monde gazetesinden Samuel Forey ise daha sonra sildiği paylaşımında Kfar Aza’da İsrailli askerlerin kendisine kafaları kesilen çocuklardan bahsetmediğini belirtti.

Gazeteci Oren Ziv‘in Hamas’ın saldırdığı köye yaptığı ziyaretten aktarımları şu şekildeydi:

“Köyde yapılan basın  gezisinin ardından yayınlanan “Hamas’ın bebeklerinin kafalarını kestiğine” ilişkin haberler hakkında çok soru alıyorum. Gezi sırasında buna dair herhangi bir kanıt göremedik ve ordu sözcüsü veya komutanlar ayrıca böyle bir olaydan bahsetmedi.

Tur sırasında gazetecilerin, ordunun sözcü ekibinin denetimi olmaksızın, sahadaki yüzlerce askerle konuşmasına izin verildi. I24 muhabiri bunu “askerlerden” duyduğunu söyledi.

Dün Kfar Aza’da konuştuğum askerler “kafası kesilen bebeklerden” bahsetmedi. Ordu sözcüsü şunları söyledi: “Bu noktada teyit edemeyiz… Hamas’ın ne kadar iğrenç eylemler gerçekleştirebileceğinin farkındayız”

Bu, savaş suçlarının işlenmediği anlamına gelmiyor. Kfar Aza’daki düzinelerce İsraillinin cesediyle dolu sahne korkunçtu evlerinde öldürüldü.

Ne yazık ki İsrail artık bu asılsız iddiaları Gazze’deki bombalamayı artırmak ve buradaki savaş suçlarını meşrulaştırmak için kullanacak.”

 

 

Hamas’ın 40 İsrailli bebeği başını keserek katlettiği iddiası bizzat İsrail ordusu tarafından doğrulanmadı.

İsrail Ordu Sözcülüğü tarafından Anadolu Ajansı’na yapılan açıklamada İsrail basınında çıkan ve sosyal medyada yayılan “Hamaslıların bebeklerin başlarını kestiği” yönündeki iddiaların teyit edilemediği aktarıldı. “Hamas’ın saldırısının ardından İsrail tarafında bu saldırıyı gerçekleştirenler tarafından başları kesilen bebeklerin bulunduğu yönünde haberler çıktı? Bunu doğrulayabilir misiniz ya da bu konuda bilgi verebilir misiniz?” sorusuna İsrailli yetkili ellerinde bunu teyit edecek bir bilgi bulunmadığı “Haberleri gördük ama elimizde bir detay, bunlara dair bir teyit yok.” yanıtını verdi.

“Hamas’ın bebeklerin kafasını kestiği” iddialarını doğrulayan bir bilgiye sahip olmadığını belirten İsrailli askeri yetkililer farklı basın kuruluşlarına yaptığı açıklamalarda kadınların ve çocukların Hamas tarafından “IŞİD’in eylem tarzıyla vahşice katledildiğinisöyledi.

The Washington Post’un Hamas’ın bebekleri kafalarını keserek katlettiği ileri sürülen görüntüler hakkında sorular yönelttiği İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü, kurbanların cesetlerinin durumu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

 

İsrailli yetkililer ileri sürdükleri hadiseye ilişkin herhangi bir fotoğraf yayımlamadı.

 

Hamas’ın İsrailli çocukları yaktığı iddiasıyla bazı görseller paylaşılsa da bunları yapay zekâ uygulaması ile hazırlandığından şüphelenildi (Muteber bir kaynakta aktarılmayan görsel teyit edilemedi).

 

 

İsrail’in Gazze Şeridi’ni işgalini sona erdirmek ve Filistin Devleti’ni kurmak için mücadele eden bir İslamcı örgüt olan Hamas, İsrail’e karşı silahlı eylemler gerçekleştirse de sivilleri hedef almadığını iddia etti.

7 Ekim 2023 sabahı İsrail yerleşimlerine gerçekleştirdiği saldırıların ardından dolaşıma giren iddiayı tekzip eden Hamaslı yetkililer, çocukların kafalarını kestikleri ve kadınlara tecavüz ettikleri yönündeki iddiaları “yalan” olarak nitelendirerek reddetti.

Hamas Hareketi yöneticilerinden Talal Nassar, Al-Jazeera televizyon kanalına yaptığı açıklamada “Direnişin İsrailli esirleri öldürmesi, onlara işkence yapması mümkün değildir. Eli kanlı ve gerçek suçlular, gerçekleri çarpıtan işgalcilerdir. Direniş güçleri, esirlere tüm insani şekliyle muamele ediyor.” sözlerini sarf etti.

Hamas Sözcüsü İzzet el-Rişek ise uluslararası basının Filistin direnişi hakkında yalanlar yaydığını, Hamas üyelerinin çocukların kafalarını kestiğini ve kadınlara saldırdığını iddiasını destekleyecek hiçbir delil bulunmadığını söyledi.

 

Asılsız iddiaya dair Al Jazeera’nin hazırladığı içeriğe göz atabilirsiniz:

 

 

Mevcut bilgi ve bulgular ışığında Hamas’ın bebeklerin kafasını kestiği iddiasının İsrail’in Hamas’a karşı askeri operasyonlarını meşrulaştırmak için propaganda amaçlı ileri sürüldüğü söylenebilir.

 

 

İLAVE: İsrail’in United Hatzalah adlı gönüllü müdahale ekibinin başkanı Eli Beer’in Hamas’ın bebekleri fırında pişirerek öldürdüğü iddiası da yalanlandı.

 

The New York Sun’dan Dovid Efune bu iddiayı şöyle paylaştı:

 

Dovid Efune (@Efune):

“A baby was found in an oven, baked to death by Hamas terrorists, leading Israeli first responder @EliBeerUH recounted to an @RJC gathering last night. His group was among the first to respond to and witness the Oct 7 atrocities.”

“İsrailli ilk müdahale ekibinin @EliBeerUH dün geceki bir @RJC toplantısında anlattığına göre, Hamas teröristleri tarafından fırında ölene kadar pişirilmiş bir bebek bulundu. Grubu, 7 Ekim zulmüne ilk tepki veren ve tanık olanlar arasındaydı.”

 


İbranice doğrulama yapan Fake Reporter iddianın asparagas olduğunu şöyle aktardı:

 

“Bu saatlerde fırında bulunan bebek cesediyle ilgili dehşet verici bir ifade internette dolaşıyor. Milyonlarca ve belki de on milyonlarca kişi zaten İngilizce ve İbranice olarak buna maruz kaldı. Doğal olarak çok sayıda rapor alıyoruz ve hâlâ kontrol ediyoruz. Şimdilik şunu biliyoruz: – İfadenin Kurtuluş Birliği Başkanı Eli Bir’e atfedildiği ve ilk kez medya insanı ve gazete sahibi

@NewYorkSun

Dovid Efune tarafından aktarıldığı anlaşılıyor. Başka kaynaklara dayanan başka bir referans bulamadık. – Eli Bir’in kendisiyle ve kurtarma birliğinin diğer unsurlarıyla temasa geçtik ancak henüz bir yanıt alamadık. -Gazeteci Yishai Cohen, olaya aşina olmadıklarını söyleyen IDF, Zaka ve Shura kampındaki yetkililerle temasa geçtiğini söyledi. -Gazeteci Haim Levinson haberi kontrol ettiğini ancak hiçbir dayanak bulamadığını bildirdi. Ona göre ifade, kampta “soba izleri” olan bir bebek gören bir gönüllüye dayanıyor. -İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü, yabancı gazetecilere yönelik hazırlanan materyallerin kapalı gösteriminde ortaya çıkan iddianın aksine böyle bir olayı yansıtmadı. Daha fazla bilgiye sahipseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Bu aşamada şunu söylememiz bizim için önemli: Gazze Şeridi’ndeki katliama ilişkin korkunç ve hayal bile edilemeyecek tanıklıklar var ve bugün bile bunların güvenilirliğinden şüphe edenler var ve bunu hiçbir dayanağı olmayan belirli tanıklıklardan yararlanarak yapıyorlar. Katliamı inkar etmek Hamas destekçilerinin ve sosyal ağlarda faaliyet gösteren diğer düşman unsurların çıkarınadır. Kaynağı veya resmi onayı olmayan bir ifade görürseniz bunu yaymaktan kaçının. Yanlış tanıklığın büyük zarar verme potansiyeli vardır.”

 

İsrailli gazeteci Ishay Coen ise “bu tür yanlış hikâyelere gerek olmadığını” şu sözlerle ifade etti:

“Geçtiğimiz haftalarda sosyal ağlarda yayınlanan bir hikaye var. Fırın. IDF, Zakah, Shura kampı ve daha fazlasını kontrol ettiğinizde böyle bir olaydan haberiniz yok. Yanlış hikayelerin yayılması İsrail propagandasına zarar verecektir. O kadar çok dehşet hikayesi ve belge var ki, yanlış eklemeye gerek yok.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...