Fotoğraftaki Ailenin Güney Kore’den Olduğu, Görülen Kadına Estetik Ameliyatı Olduğunu Sakladığı Eşinin Gerçeği Öğrenmesinin Ardından Boşanma ve Tazminat Davası Açtığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, yıllardır estetik operasyon temasıyla “meme” olarak yanlış mahiyette kullanılan bir görsel.

 

plastic surgery meme

 

Söz konusu görsel, Çin’in kuzeyinde yaşayan Jian Feng’in yeni doğan çocuğunun “inanılmaz derecede çirkin” olduğuna karar verdikten sonra boşanma davası açtığı ve dava sonucunda 120 bin dolar tazminat kazandığı iddiasıyla servis edilmişti.

Bu anlatı, “estetik yaptırdığını saklayan eşe tazminat cezası” başlığıyla ülkemiz basınında da aktarılmıştı.

İnternette yayılan bu fotoğrafa dair basında alıntılanan iddia metni şu şekilde:

Çinli bir işadamının, evlenmeden önce tüm yüzüne estetik ameliyat yaptırdığını kendisinden saklayan karısına “dolandırıcılık yaptığı ve çocuklarının çirkin olmasına neden olduğu” gerekçesiyle dava açtığı ve 120 bin dolarlık tazminat kazandığı iddia edildi.

Evening Standard, Huffington Post ve NBC’de yar alan haberlere göre Jian Feng isimli adam “çok çirkin” oldukları gerekçesiyle çocuklarına DNA testi yaptırdı, çocukların biyolojik babası olduğunu öğrendikten sonra ise karısının geçmişini araştırdı ve kadının Güney Kore’de 100 bin dolarlık estetik ameliyat yaptırdığını öğrendi. ABD medyasında dava ile ilgili haberler ilk kez 2004 yılında basına yansıdı. Feng’in kazandığı iddia edilen davanın sonucu ise geçtiğimiz sene çıkan haberlerde yer almıştı.

 

estetik yaptırdığını saklayan eşe tazminat cezası

 

Fotoğraf ayrıca, Güney Koreli Heidi Yeh’in estetik ameliyat olduğunu sakladığı eşi tarafından dava edildiği iddiasıyla da paylaşılmıştı.

Gzt.com’un “Yok böyle zeka! Kandırıldığını, çocuklarının çirkinliğinden anladı” başlığıyla aktardığı iddia metni şu şekilde:

Güney Koreli adam, karısının kendisini kandırdığını, çocuklarının çirkinliğinden anladı. Eşi, her şeyi itiraf etmek zorunda kaldı.

Gün geçmiyor ki dünya üzerinde şaşkınlığa uğratacak bir olay daha yaşanmasın. Güney Koreli bir adam, eşinin estetik güzeli olduğunu, çocuklarının çirkinliğinden anladı.

Heidi Yeh, Güney Koreli bir manken. Evlenen ve üç çocuk sahibi olan Yeh’in mutlu bir evliliği vardı. Ta ki eşi, gerçeği fark edene kadar.

Çocuklar büyüdükçe kocası görünüşlerinden rahatsız olmaya başladı. Anne ve babalarının eli yüzü düzgün olmasına rağmen çocuklar hiç de kendilerine benzemiyordu.

Çocuklarının çirkin olmasından dolayı, onların öz çocukları olamayacağını düşünen adam, DNA testi yaptırınca gerçek ortaya çıktı. Çünkü çocukların üçü de adamındı.

Bu durum anneye gerçeği itiraf ettirdi. Anne Yeh, kendisinin de çirkin olduğunu ve yıllar evvel geçirdiği bir dizi operasyonla bugünkü görüntüsünü aldığını söyledi. Kandırıldığını iddia eden adam Yeh’e dava açtı. Yeh ise sırrını ortaya çıkardığı için kliniğe dava açtı.

 

güney koreli aile estetik

 

Ancak, uzun süredir sanal alemde paylaşılan fotoğrafın arka planı iddia edildiği gibi değil. Anılan görsel aslında Tayvan’da bir plastik cerrahın 2012 yılında reklamına ait. J Walter Thompson (JWT) adlı reklam şirketinin çektiği fotoğrafta gerçek bir aile yer almıyor. Fotoğrafta, eşi tarafından aleyhinde tazminat davası açıldığı iddia olunan kadın Tayvanlı manken Heidi Yeh. Fotoğraftaki çocukların gözleri ve burunları üzerinde daha Asyalı bir görünüm için dijital müdahalede bulunulmuş.

 

koreli aile estetik

 

Reklam görselinin orijinalinin üzerinde “Tek korkmanız gereken çocuğunuza nasıl açıklamanız gerektiği” (İngilizce çevirisiyle “The only thing you have to worry about after plastic surgery is the explaining you’ll have to do to your children“) yazdığı anlaşılıyor.

 

heidi yeh

 

Fotoğrafta yer alan Tayvanlı manken Heidi Yeh, BBC’ye verdiği demeçte, bir plastik cerrahi kliniğinin reklam yüzü olduğu bahse konu görselin yaygınlık kazanmasıyla hayatının tepetaklak olduğunu, kariyerinin mahvolduğunu söylemişti.

 

 

Hayatında hiç estetik operasyon geçirmediğini belirten Heidi Yeh, J Walter Thompson adlı reklam firması ile imzaladığı sözleşmede fotoğrafın sadece estetik ameliyat kliniği tarafından kullanılabileceği hükmünün yer aldığını aktarmış.

 

güney kore estetik fotoğrafı dava

 

Fotoğrafının rızası dışında kullanım nedeniyle Heidi Yeh’in ilgili reklam ajansına dava açtığı biliniyor. Davalı Tayvanlı estetik firması ise söz konusu fotoğrafı kullanımlarının yasal çerçevede olduğunu, Heidi Yeh’in fotoğrafın estetik operasyon geçirmiş bir aile için kullanımına izin veren formu imzaladığını ileri sürmüş.

 

 

Heidi Yeh’in estetik ameliyat olduğunu sakladığı eşi tarafından dava edildiği iddiasıyla bahse konu fotoğrafı aktaran gzt.com, fotoğrafın gerçek arka planına “Reklam kampanyası nedeniyle hayatı mahvolan kadın: Heidi Yeh” başlıklı metinde şöyle değinmişti:

“Hayatı kabusa döndü

Genç kadın, kısa bir süre önce katıldığı bir televizyon programında gerçekleri anlattı. Heidi Yeh, aslında evli olmadığını ortaya atılan bu durumun reklam kampanyası olduğunu söyledi. Senaryo gereği ortaya atılan hayat hikayesi mankenin işlerini tamamen kesmiş durumda.”

 

“İş bulamıyorum”

Genç kadın “Bu reklam kampanyası ortaya çıkana kadar, işlerim gayet iyiydi. Ancak bu olayın ardından herkes beni eşine yalan söyleyen garip bir kadın olarak görmeye başladı. Bu kampanya geniş kitlelere yayıldıktan sonra işlerim durdu. Artık çalışamıyorum” dedi.

 

Dava açtı

Bu ilginç reklam kampanyası ile hayatı tepetaklak olan kadın söz konusu kliniğe dava açtı.

 

Öte yandan, fotoğrafla ilişkili 2004 yılından bu yana sanal alemde paylaşılan anlatının da gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor.

Snopes, Jian Feng adlı Çinlinin “çok çirkin” oldukları gerekçesiyle çocuklarına DNA testi yaptırdığı, çocukların biyolojik babası olduğunu öğrendikten sonra ise karısının geçmişini araştırdığı ve eşinin Güney Kore’de 100 bin dolarlık estetik ameliyat yaptırdığını öğrendiği anlatısının kökeninin hurafe vari anlatıları doğrulamaksızın yayımlayan Heilongjiang Morning Post adlı gazeteye dayandığıtespit etmiş.

New York Post, Daily Mail, Daily Mirror gibi yayınların haberleştirmesinin ardından yaygınlık kazanan bu anlatı, Heidi Yeh’in yer aldığı fotoğrafla birlikte servis edilmesiyle birlikte daha da bilindik bir hâl almış.

 

Yorumunuzu yazınız...