Nintendo CEO’sunun Venezüela’da Kartondan Süper Mario Oyunu Yapan 9 Yaşındaki Paco Gutierrez Adlı Çocuğu Dava Açmakla Tehdit Ettiği İddiası ASILSIZ

Yanlış İddia

 

Kartondan geliştirdiği Süper Mario oyunu nedeniyle Nintendo CEO’su tarafından tehdit edildiği ve aleyhinde 200 milyon dolarlık dava açıldığı iddia edilen Venezüelalı çocuğa dair anlatıyı konu edineceğiz.

Paylaşılan iddia metni şu şekilde:

“9 yaşındaki Paco Gutierrez, hep bir Nintendo oyun konsolu istedi ancak Venezuela’daki büyük fakirlik nedeniyle çocuğun isteği hep hayal olarak kaldı. Yaratıcılığını kullanarak ve amcasının yardımı ile kartondan Super Mario oyunu yapıp YouTube’a yüklediler ve video viral oldu. Video sayesinde Nintendo CEO’su Doug Bowser bizzat Venezuela’ya uçtu. Paco’dan ürünlerini taklit etmekten vazgeçmesini istedi ve ailesine 200 milyon dolarlık dava açtı.”

 

nintendo mario oyun tehdidi

 

Bu iddia Reddit’te paylaşılan -parodi olduğu düşünülen- bir anlatının Türkçemize çevrilerek aktarılmış hâli.

İngilizce paylaşılan orijinal metin şu şekilde:

 

nintendo super mario oyun tehdidi

 

Türkçe çevirisiyle:

“Venezuela’da yaşayan 9 yaşındaki Paco Gutierrez, hayatı boyunca hep Nintendo oyun konsolu istemişti. Ancak Venezuela’daki hayatı, son derece fakir olduğu için imkansız gibi bir hayaldi. Bunun üstüne imkanları zorlayıp yaratıcılığını kullanarak ve amcasının yardımıyla kartondan çalışan bir Süper Mario oyunu tasarladı, videoya çekip Youtube’da yayınladı ve video hızla popüler oldu. Nintendo CEO’su Doug Bowser videoyu gördü ve ani kararla özel jetiyle Venezuela’ya gitti. Paco’nun ailesini buldu ve telif hakları ihlali üzerine 200 milyon dolar tazminat davası açtı.”

 

nintendo tazminat davasi iddiasi

 

Ancak, kartondan “game boy” geliştiren bu Venezüelalı çocuğun Nintendo tarafından tehdit edildiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

 

Paylaşılan iddia metninde karton oyun konsolunu geliştiren çocuğu adı Paco Gutierrez olarak aktarılmıştı. Halbuki, konu ile ilgili haber ve paylaşımlarda çocuğun adının Ruben olduğu belirtiliyor.

Videoyu sosyal medyada ilk defa paylaşan kişinin İspanyolca “Bu # yaratıcılık benimle aynı kilisede toplanan Venezuelalı bir çocuk tarafından yapıldı, adı Rubén.” (“Esto es #creatividad lo hizo un niño venezolano que se congrega en la misma iglesia que yo su nombre es Rubén.“) ifadelerini kullandığı görülmektedir.

 

süper mario karton oyun

 

2018 yılında basına yansıyan haberlerde kartondan Süper Mario oyununu geliştiren çocuğun adı Ruben olarak aktarılmıştı.

Konu ile ilgili haberlerde Nintendo CEO’sunun çocuğu tehdit ettiği ve 200 milyon dolarlık dava açtığı yönünde bir bilgi yer almıyor.

 

mario karton oyun

 

Basına ve sosyal medyaya yansıyan video üzerine asılsız bir anlatının kurgulanarak paylaşıldığı anlaşılıyor.

Snopes‘a göre bu iddia, Nintendo’nun kendi ürünlerinden esinlenen farklı projelere yönelik saldırgan tutumu hakkında bir şakayı yansıtıyor.

USA Today‘e yaptığı açıklamada Nintendo, iddia edildiği gibi 200 milyon dolarlık bir tazminat davasının bulunmadığını beyan etmişti.

9 yaşındaki çocuğun kartondan Süper Mario oyunu yapmış olması nedeniyle tehdit edildiği ve dava edildiği iddiası hayatın olağan akışına uygunluk testinden de geçemiyor.

 

Yorumunuzu yazınız...