İslâmiyet’in UNESCO Tarafından En Huzurlu / Barışçıl Din Seçildiği İddiası Asılsız

4 Temmuz 2016 tarihinde UNESCO’nun İslâmiyeti dünyanın en barışçıl dini seçtiği iddiası asılsızdır. Yanlış iddianın kökeni, Junta Ka Reporter adlı mizahi ve hiciv içerikli asılsız haberleri yayınlayan bir internet sitesidir. UNESCO da yaptığı açıklamada İslamiyeti en huzurlu ve barışçıl din seçtiklerine yönelik iddiaları reddetmişti.

Yanlış İddia

 

Kısaca UNESCO olarak tanınan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) dünyanın bütün dinlerini incelemek ve hangisinin daha huzurlu ve barışçıl olduğunu bulmak için Uluslararası Barış Vakfı ile ortaklık yaptığı, 6 aylık süren çalışma neticesinde İslamiyeti en huzurlu din olarak seçtiği iddiası öne sürülmüştü.

 

UNESCO'nun İslâmı, "en barışçıl din" seçtiği iddiasını öne süren Ekşi Sözlük girdisi
UNESCO’nun İslâmı, “en barışçıl din” seçtiği iddiasını öne süren Ekşi Sözlük girdisi

 

İnternet kaynaklarında UNESCO’nun İslam’ı dünyanın en huzurlu dini olduğunu ilan ettiğine dair iddialara mesnet olarak 4 Temmuz 2016 tarihinde UNESCO tarafından verildiği öne sürülen sertifikanın elektronik kopyasının gösterildiği görülüyor.

 

UNESCO'nun İslamiyeti en barışçıl din seçtiğini gösterdiği iddia edilen sahte sertifika
UNESCO’nun İslamiyeti en barışçıl din seçtiğini gösterdiği iddia edilen sahte sertifika

 

Ancak, tahmin edilebileceği üzere bu iddianın doğruluk payı bulunmuyor.

Yanlış iddianın kökeni Junta Ka Reporter adlı internet sitesinde 4 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan bir yazıya dayanmaktadır. Ancak Junta Ka Reporter, ülkemizde yayında bulunan Zaytung benzeri mizahi ve hiciv içerikli yayın yapan bir internet sitesidir ve UNESCO’nun İslamiyeti en huzurlu din seçtiğine yönelik haberi de bu yönde hazırlanan bir metindir. Anılan internet sitesi yayımladıkları her şeyin “uydurma ürünü” olduğunu belirten ve yayınlarının mizahi doğasını işaret eden bir sorumluluk reddi de içermektedir.

UNESCO, 11 Temmuz 2016 tarihinde internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada İslamiyeti en huzurlu ve barışçıl din seçtiklerine yönelik iddiaları reddetmişti. Yapılan açıklamada “İslamın dünyanın en huzurlu dini olduğunu” iddia eden ifade ve sertifikaya atıfta bulunarak, bahsi geçen yönde bir açıklamanın hiçbir zaman UNESCO tarafından yapılmadığı, anılan sertifikanın sahte olduğu ve bu iddiayı yayınlayan internet sitesinin hiciv içerikli asılsız yayınlar gerçekleştirdiği belirtilmiştir.

Yorumunuzu yazınız...