Walt Disney Company CEO’su Bob Chapek’in Kaliforniya’daki Evinde İnsan Kaçakçılığı Suçlamasıyla Tutuklandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Kurgu içeren, gerçeği yansıtmayan hiciv ve parodi odaklı metinler sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla gerçek addedilebiliyor. Bu durumun son örneklerinden birine Walt Disney Company’nin CEO’su Bob Chapek’in insan kaçakçılığı suçlamasıyla California’daki evinde tutuklandığı iddiasında şahit olduk.

Hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

“Disney CEO’su tutuklandi ve haberlerde hiç söz edilmedi. Neden tutuklandı ki? ☺️”

“Disney CEO’su Bob Chapek, Güney Kaliforniya’daki evinde insan kaçakçılığı yapmaktan tutuklandı. Kaynak: https://vancouvertimes.org”

 

disney ceosu tutuklandi

 

“Disney CEO’su Bob Chapek, Güney Kaliforniya’daki evinde insan kaçakçılığı yapmaktan tutuklandı.” Bu 1 numaralı haber nasıl şimdi medya saklıyor? Ve neden sadece Vancouver Times bunu bildiriyor?  https://vancouvertimes.org/ceo-of-disney-arrested-for-human-trafficking/”

 

disney ceosu bob chapek tutuklandi

 

Söz konusu paylaşımlarda atıf yapılan, sosyal medya kullanıcılarının itibarlı ve güvenilir bir haber sitesi sandıkları Vancouver Times, aslında hiciv odaklı hikâyeler kurgulayıp yayımlayan bir internet sitesi.

Paylaşılan iddiaya, Vancouver Times’ta 17 Mart 2022 tarihinde yayımlanan “Disney CEO’su insan kaçakçılığından tutuklandı” (“CEO of Disney arrested for human trafficking“) başlıklı yazıda yer verilmişti.

 

Vancouver Times disney ceo

 

Vancouver Times, internet sitelerinde kendilerini tanıttıkları sayfada, içeriklerinin hiciv içerdiğini, muhafazakârları ilgilendiren konularda yergi içeren hikâyeler kurgulayıp yayımladıklarını şöyle belirtmişti:

“Vancouver Times is the most trusted source for satire on the West Coast. We write satirical stories about issues that affect conservatives.

We are not affiliated with the mainstream media (CBC, CTV etc.) in any way, and any similarities between our content and the work of the MSM is purely coincidental.”

“Vancouver Times, Batı Yakası’ndaki hiciv için en güvenilir kaynaktır. Muhafazakarları etkileyen konular hakkında hiciv hikayeleri yazıyoruz.

Ana akım medyayla (CBC, CTV vb.) hiçbir şekilde bağlantımız yoktur ve içeriğimiz ile MSM’nin çalışmaları arasındaki benzerlikler tamamen tesadüfidir.”

 

Vancouver Times

 

Söz konusu metinde Bob Chapek’in insan kaçaklığı, dolandırıcılık ve çocuk pornosu ile suçlandığı belirtilmişti. Vancouver Times, geçtiğimiz günlerde ABD’nin Florida eyaletinde düzenlenen aralarında 3 Disney çalışanının da bulunduğu 108 kişilik insan kaçakçılığı operasyonuna atıfta bulunmuş. Bahsi geçen operasyonda Bob Chapek’in gözaltına alındığına yönelik bir atıf bulunmuyor. Bob Chapek’in mezkûr suçlamalarla gözaltına alındığına ya da tutuklandığına dair güvenilir bir haber odasının aktarımına rastlanamıyor.

Disney CEO’su Bob Chapek, Florida’nın “Gay Deme” (“Don’t Say Gay”)  şeklinde nitelenen yasa hakkında resmî bir kurumsal pozisyon alma konusundaki isteksizlik gösterdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Florida’da LGBTQ+ hak hareketine yönelik bağışta bulunma kararı için de muhafazakar kesim tarafından da eleştirilmişti.

Anılan iddiayı daha önce Reuters ve Snopes da incelemişti.

 

* Kapak görseli: codepen.io/Ekut9119

Yorumunuzu yazınız...