Fenerbahçe’den Napoli’ye Transfer Olan Güney Koreli Futbolcu Kim Min-Jae’nin Sözleşmesinden Kaynaklanan 1 Milyon Avroluk Bonservis Alacağından “O Aradaki Fark Dedeleriniz Tarafından Ödendi” Sözleriyle Feragat Ettiği İddiası KURGU

Yanlış İddia

 

2020-2021 sezonunda Fenerbahçe formasını giyen Güney Koreli Kim Min-Jae, İtalya’nın Napoli Kulübü’ne 18.050.000 Avro bedelle transfer olmuştu.

Başarılı savunma oyuncusunun transferinin ardından sosyal medyada hakkında transfer sözleşmesindeki hüküm gereği 1 milyon avroluk alacağını istemediği, bu tavrının sebebi sorulduğunda ise “o aradaki miktar dedeleriniz tarafından ödendi” yanıtını verdiği uydurulmuş.

Kaynak paylaşım şu şekilde:

 

8gif Futbol:

 

Kim Min-Jae, Napoli’ye satılırken bonservisin %5’i yani €1M sözleşme gereği kendisine verilecekti ancak oyuncu bu parayı istemedi. Fenerbahçe yöneticileri sebebini sorunca ise… ⚠️ Kim, onlara şu cevabı veriyor: ”O aradaki miktar dedeleriniz tarafından ödendi.”

 

 

25 Haziran 1950 tarihinde Kuzey Kore’nin Güney Kore’yi işgaliyle başlayan ve 27 Temmuz 1953 tarihinde sona veren Kore Savaşı’na Türkiye BM tarafında 21 bin 212 askerle toplamda 4 tugayla savaşa katılmış ve 37 subay, 26 astsubay, 658 er olmak üzere toplam 721 şehit, 2147 yaralı, 346 hasta, 234 esir ve 175 kayıp vermişti.

Güney Koreli futbolcunun, transfer alacağından Kore Savaşı’ndaki Türk birliklerinin katkısına atıfla “Kore’de dedeleriniz tarafından ödendi” sözüyle feragat ettiği aktarımı gerçeği yansıtmıyor.

Fenerbahçe’nin eski oyuncusu Kim Min-Jae hakkındaki bu kurgunun kaynağı olan profil, mizah amaçlı hazırladıkları paylaşımlarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Fenerbahçe’ye Vitor Pereira döneminde Çin’in Beijing Guoan takımından 3 milyon Euro bonservis bedeliyle gelen ve 1 sezon sonra Napoli’ye, 18.050.000 Avro bedelle transfer olan Güney Koreli oyuncunun Fenerbahçe’den alacağından feragat ettiğine dair KAP bildirimleri ve basına yansıyan haberlerde bir aktarıma rastlanamıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü de AA muhabirine yaptığı açıklamada iddianın gerçeği yansıtmadığını teyit etmiş.

Bahse konu paylaşımda yer verilen Kim Min-Jae’yi askerî üniformayla yansıyan fotoğraf da, başka bir Güney Koreli askere ait fotoğraftan dijital müdahale ile dönüştürülmüş.

 

kim-min-jae-bonservis

 

guney-kore-asker

 

Güney Koreli Kim Min-Jae’nin ülkesindeki zorunlu askerlik görevini yapmasının beklendiğine dair haberlerde bu montaj görsel kullanılmış.

 

İLAVE: Saçmalık varlığını sanal alemde sürdürüyor…

 

Dursun Çiçek (@drdursuncicek): “DUYGULANMAMAK MÜMKÜN MÜ? Fenerbahçe, Kim Min Jae’nin Bayern’e transferinden 500B Euro pay almayı bekliyordu ancak kulüp hesabına €1M yatırıldı. Ali Koç bunun sebebini sorunca Kim:“ Aradaki miktar Kore’de dedeleriniz tarafından ödendi.” cevabını verdi.. ❤️❤️”

 

kim-min-jae-aradaki-miktar

 

Yorumunuzu yazınız...