Fenerbahçe’nin Yıllar Önce Yanlış Aykut’u Transfer Ettiği İddiası Doğruyu Yansıtmıyor

Bazı taraftarlarca Fenerbahçe ve yanlış transferler eş anlamlı ve ayrılmaz bir bütün olarak algılansa da, Fenerbahçe’nin yıllar önce Aykut Kocaman yerine yanlış Aykut’u transfer ettiği iddiası doğru değildir. 1986 yılında gerçekleşen ve hayal kırıklığı yaratan Büyük Aykut olarak tanınan Aykut Yiğit transferinin 2 yıl sonrasında yine Sakaryaspor’dan bir başka Aykut’un, yani Küçük Aykut olarak tanınan Aykut Kocaman’ın transfer edilmiş olması bu şehir efsanesinin bir kaynağı olarak görülebilir.

Yanlış İddia

 

Fenerbahçe Büyük Aykut’u Yanlışlıkla Transfer Etmişti” ya da “Fenerbahçe Sakarya’dan Aykut Kocaman’ı transfer edecekken yanlış Aykut’u transfer etmişti, Aykut Kocaman ertesi sene gelmiştişeklindeki şehir efsanesinin detaylı versiyonu şu şekilde aktarılmaktadır:

“Yıl 1986… Sakaryaspor’da 2 tane AYKUT isminde forvet vardı…

Aykut Yiğit 27 yaşında, AYKUT KOCAMAN 21 yaşında. O zamanlar futbolcu, isim soyadı olarak anılmazdı. 

Tâbi daha göz önde olan Büyük Aykut’la İSTANBUL’a dönüyorlar risk almamak adına.

O dönem dalga konusu olmuştu “Yanlış AYKUT’u almışlar ya!” diyerek.

B.Aykut hayal kırıklığı yaratırken Sakarya’da kalan K.AYKUT parladıkça parladı. 3 büyüğün transfer listesinde 1 numaraya oturdu.”

 

Fenerbahçe Yanlış Aykut’u Transfer Etti İddiasına Dair Bir Sosyal Medya Paylaşımı

 

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün, hem futbolcu hem de teknik direktör olarak takımın başarısı için yıllarca emek harcayan Aykut Kocaman yerine Sakaryaspor’dan yanlış Aykut’u transfer ettiği iddiası doğru değildir.

Aynı isme sahip futbolcuların soyadları yerine yaşlarına göre birbirinden “büyük” ve “küçük” lâkapları ile birbirinden ayırt edildiği yıllarda, Sakaryaspor’un fırtına gibi estiği altın yıllarında kulüpte Aykut isimli 2 futbolcu forma giymekteydi: 7 Ekim 1959 doğumlu Büyük Aykut olarak anılan Aykut Yiğit ve 5 Nisan 1965 doğumlu Küçük Aykut olarak çağrılan Aykut Kocaman.

1987-1988 sezonunda Türkiye Kupasını kaldıran, 1988-1989 sezonunda Kupa Galipleri Kupasında ülkemizi temsil eden, kadrosunda 1990lı yıllarında yıldızları olacak olan Oğuz Çetin, Aykut Kocaman, Hakan Şükür, Engin, Turan Sofuoğlu, Engin İpekoğlu gibi isimleri barındıran Sakaryaspor, özellikle 1986-1987 sezonunda 1. Lig şampiyonluğunu elde ettikten sonra kadrosundaki gelecek vadeden futbolcuları İstanbul’un büyük kulüplerine transfer etmeye başlamıştı.

 

Sakaryaspor’un Büyük ve Küçük Aykutlu Kadrosu (Ayaktakiler (Soldan Sağa): Tavşan Mustafa, Kaleci Engin, Tuna, Ömer, Nezihi ve Kaptan Oğuz. Oturanlar (Soldan Sağa): Özcan, Küçük Turgay, Küçük Aykut, Büyük Aykut, Mehmet Şen (Kaynak: Yenisakarya.com)

 

1986-87 sezonundaki şampiyonluk öncesinde 1984-85 sezonunda 20 gol atarak 1. lig gol kralı olan Aykut Yiğit Fenerbahçe Teknik Direktörü Branko Stankoviç’in isteğiyle Fenerbahçe’ye 60 Milyon TL bonservis bedeli ile 1986 yılında transfer olmuştu. İlk 6 haftada gol atamamasıyla birlikte Aykut Yiğit Bakırköyspor’a kiralanmış, sezon sonunda ise Fenerbahçe ile sözleşmesi karşılıklı olarak feshedilmişti.

 

Büyük Aykut’un Fenerbahçe’ye Transferine İlişkin Gazete Küpürü

 

Sakaryaspor’da 20 gol atarak 1. Lig gol krallığı unvanına erişen Aykut Yiğit’in, Fenerbahçe’ye geldikten sonra yaşadığı sakatlıkla birlikte arzu edilen performansı sergileyememesinin 2 yıl sonrasında 1988 yılında bu defa Küçük Aykut Fenerbahçe’ye transfer olmuştur. 1986-1987 sezonunda teknik direktör Necdet Niş yönetiminde 2. Lig’de şampiyon olan Sakaryaspor kadrosunda yer alan Aykut Kocaman 1987-1988 sezonunun ardından Fenerbahçe’ye transfer olmuştur. Aykut Kocaman, gol krallığı unvanını elde ettiği 1988-1989 sezonunda 103 golle rekor kırarak şampiyonluğa ulaşan Fenerbahçe’nin yıldızı olmuştur.

 

Aykut Kocaman Fenerbahçe Formasıyla

 

1986 yılında gerçekleşen ve hayal kırıklığı yaratan Aykut Yiğit transferinin 2 yıl sonrasında yine aynı takımdan bir başka Aykut’un transfer edilmiş olmasının bu şehir efsanesine yol açtığı düşünülmektedir. 1984-85 sezonunda 1. lig gol kralı olan, ve 1985-86 sezonunda 16 gol kaydeden, 1985-86 sezonundaki Türkiye Kupası maçında Sakaryaspor’un Fenerbahçe’yi 2-0 yendiği maçta takımının 2 golünü de kaydeden Aykut Yiğit’in Fenerbahçe tarafından yanlışlıkla transfer edilmiş olabileceğini düşünmek bile haddizatında absürt bir durumdur.

Haliyle, Sakarya’ya Sakaryaspor’da gol kralı olan Büyük Aykut’u, yani Aykut Yiğit’i transfer etmek üzere giden Fenerbahçeli yöneticilerin Küçük Aykut’u, yani Aykut Kocaman’ı daha çok beğenerek Fenerbahçe’ye Aykut Kocaman’ı da aynı anda transfer ettikleri iddiası da doğru değildir.  Aykut Kocaman, Aykut Yiğit’ten 2 sezon sonra Fenerbahçe’ye transfer olmuştur.

Fenerbahçe’nin Büyük Aykut’u yanlışlıkla transfer ettiğine dair şehir efsanesinin aslını, Sakaryaspor’un tarihini de kaleme alan araştırmacı yazar Fahri Tuna şu şekilde aktarmıştır:

“Neymiş efendim Fenerbahçe 1985’te yanlışlıkla Küçük Aykut’un yerine Büyük Aykut’u transfer etmişmiş. Bu görüşü bazen köşelerinde veya ekranlarda anlı şanlı spor yazarları da dile getiriyorlar. İşin aslını anlatalım: Böyle bir yanlışlık kesinlikle doğru değildir. Erol Girişken’e göre “gelmiş geçmiş en kurt hocalardan Stankoviç böyle bir yanlışı yapar mı?” Yaptığımız araştırma ve olayların kronolojik akışı da bu yanlışlığın imkansızlığını ortaya koyuyor. Transfer hangi tarihte yapılmış? 1 Temmuz 1985’te. Şimdi bu tarihteki duruma bakalım; Sakaryapor kaptanı Aykut Yiğit o sezon attığı 20 golle 1. Türkiye Ligi’nde gol kralı olurken, adeta takımını da sırtlamış, 26 yaşında A Milli Takıma çağrılan tecrübeli bir yıldız futbolcu. Aykut Kocaman ise transferde üç ay önce (24.03.1985) ilk defa son on beş dakika oyuna alınmış, ardından kalan 7 maçta şöyle böyle takıma girebilmiş, hiç gölü de bulunmayan 20 yaşında bir genç. Siz olsanız hangisini transfer edersiniz? Çok basit bir araştırma bile “Aykut’lar Yanlışlığı”nın ne kadar yanlış bir iddia, boş bir dedikodu olduğunu ortaya koyuyor.”

Bozkurt K. Yılmaz da Fenerbahçe’nin Sesi adlı internet günlüğünde “Bir Şehir Efsanesi:Fenerbahçe Yanlış Aykut’u transfer etmiş” başlıklı yazısında yanlış Aykut’un transfer edildiğine dair hurafeyi ele almıştı.

P.S.: Aykut Yiğit genel menajerliğini üstlendiği Sakaryaspor’un 7 Eylül 2002 tarihinde otobüsünün devrildiği kazada hayatını kaybetmiştir.

 

Fenerbahçe’nin Yanlış Aykut’u Transfer Ettiğini İddia Eden Yazarlar

Beşiktaş Postası’ndaki “Çektiğimiz Senden Kabir Azabı Beşiktaş” başlıklı 1 Ekim 2009 tarihli yazısında Teoman Akben, bu hatalı “hikayeyi” paylaşmıştı:

"İlginç bir anıdır, Fenerbahçe 1985 yılı başında Sakaryaspor’dan bir önceki sezonun gol kralı Büyük Aykut’u (Aykut Yiğit) transfer ederken, bu futbolcunun o sene Fenerbahçe’de başarılı olamaması sonucu, bir yönetici “Biz zaten o Aykut’u istemiyorduk ki, yanlışlık oldu” gibi inanılmaz bir laf etmiş, nitekim Fenerbahçe 1988’de de Küçük Aykut’u (Aykut Kocaman) transfer etmişti."

 

Yorumunuzu yazınız...