Videodaki Çocukların Bileğine Takılan, Belirlenen Alan Dışına Çıkınca Ebeveynlerin Telefonuna Mesaj Gönderen ve Çocuğa Elektrik Şoku Veren Elektronik Kelepçenin Satışta Bulunan Gerçek Bir Ürün Olduğu İddiası Doğru Değil

ABD’de Walmart’ta çocukların ayak bileğine takılan ve belirlenen alanın ötesine geçildiğinde elektrik şoku veren kelepçenin satışa sunulduğu iddiası doğru değil. Parodi olarak hazırlanan içerik gerçek sanılmış.

Yanlış İddia

 

Bilindiği üzere ülkemizde hafif suçlarda mahkemeler tarafından verilen ev hapsi cezalarının infazında sanık ya da zanlının kendi konutundan ayrılıp ayrılmadığı elektronik kelepçe ile takip ediliyor. Cezaevinde tutuklu iken ev hapsine transfer edilen ya da ev hapsinde tutuksuz olarak yargılanmaya devam eden şahısların 24 saatini ev hapsinde geçirme cezalarının kontrolleri, elektronik kelepçe uygulamasıyla yapılabiliyor. Ayak bileğine takılan vücut ısısına duyarlı kelepçe, konuta kurulumu yapılan alıcı üniteye tanımlanan alanın dışına çıkıldığında izleme merkezine sinyal gönderiyor.

Ev hapsi cezasının infazı için kullanılan elektronik kelepçeye benzer şekilde, çocukların evde izlenmesini ve terbiye edilmesini (!) amaçlayan “ankle monitor” (“ayak bileği monitörü”) adı verilen bir cihazın ABD’de Walmart mağazalarında satışa sunulduğu iddiasıyla bir videonun sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

 

İbrahim Büyükbaş: “✅MEDENİ ABD(!) BARİ ELEKTRİKLİ ÇİT DE ÇEKSEYDİNİZ 📌Amerikalılar çocuk terbiyesi(!) için elektronik kelepçe icat etmiş 📌Çocuk istediğiniz yerden uzaklaşırsa ona küçük bir elektrik akımı vererek cezalandırabiliyorsunuz”

 

Derin Düşünce .Org (@DDGrubu): “Sevgi pıtırcığı Amerikalılar çocuk terbiyesi(!) için elektronik kelepçe icat etmiş. Çocuk istediğiniz yerden uzaklaşırsa ona küçük bir elektrik akımı vererek cezalandırabiliyorsunuz.”

 

cocuk-elektronik-kelepce

 

Robot süpürgelerdekine benzer bir sistem kullanılarak, evde çocukların geçmemesi gereken alanların belirlenebildiği, belirlenen çevrenin ötesine geçilmesi durumunda ebeveynlerin akıllı telefonlarına bildirim gönderildiği, bu durumda çocukların elektro şok ile uyarıldığı elektronik kelepçenin mağazalarda satıldığı ve giderek popülerlik kazandığı iddiasıyla paylaşılan video şu şekilde:

 


Söz konusu parodi videoda anlatıcının kullandığı ifadelerden bazılarının Türkçemize çevirisi şu şekilde:

 

“Küçük bir çocuğun ebeveyniyseniz ve geceleri yeterince uyumuyorsanız, bahse girerim bunun nedeni çocuklarınızın odalarında kalmamasıdır”

“Bu marka, suçlu rehabilitasyon oyun kitabından bir sayfa alıp bunu çocuklara uygulayan bir nimet. Cihaz, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bacağına kolayca takılır ve ardından ait oldukları yerde kaldıklarından emin olmak için 7/24 çalışır”

“Bu ayak bileği monitörünü Walmart’ta bulana kadar benim de sorunum buydu. Bu marka bir nimet.”

“Bir nevi ev hapsi gibi. Ekstra güvenlik için girilemeyen bölgeler de ayarlayabilirsiniz. Bütün evi yapacağım. Şimdi benim küçük suçlu çocuğum odasından ne zaman gizlice çıksa telefonuma bir bildirim geliyor. Bu noktadan itibaren, durumu nasıl ele alacağınız konusunda, yatağınızdan onlara bağırmak veya odalarına geri dönmek için pazarlık yapmak gibi birkaç farklı yaklaşım var, ancak benim favorim, yerleşik elektriksel dürtü eğitim aracını kullanmak. Aslında bir nevi tedavi edici. Benim için.”

 

Videoda görülen, ‘Tike Tracker’ adlı bir uygulama ile çocuğun nereye hareket ettiğinin izlenebildiği, odasından çıkan çocuğa elektrik şoku veren ayak bileği aparatı gerçek bir ürün değil.

 

 

Açık bir ironi tonu içeren video, parodi olarak hazırlanmış.

 

Videonun kaynağı sahte ürünleri mizahî bir biçimde gerçek gibi sunan Legbootlegit (@legbootlegit) adlı TikTok hesabının 1 Ağustos 2023 tarihli paylaşımı.

 

@legbootlegit omg as a parent I’m finally getting a good night’s sleep 😭 tysm #toddlersoftiktok #parenting #wow #longervideos #confessions ♬ right where you left me – bonus track – Taylor Swift

 

ayak-bilegi-monitoru

 

Legbootlegit adlı profil incelendiğinde benzer şekilde gerçek hayatta satışta bulunmayan birçok kurgu ürüne dair içeriğin paylaşıldığı görülebiliyor.

 

ayak-bileginden-izleyici

 

Videodaki sahte elektronik kelepçe üzerinde popüler çocuk markası ünlü Little Tikes markasını taklit eden Little Yikes adlı kurgu markaya yer verilmiş.

 

cocuk-ayak-bilegine-elektronik-kelepce

 

Yorumunuzu yazınız...