Görselin Apple’ın Üzerinde Çalıştığı Eşlerin Konumu, Ziyaret Ettikleri Yer Hakkında Bilgi Sunacak Akıllı Alyansa Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch adlı akıllı saat gibi birçok yenilikçi elektronik ürünün üreticisi Apple’ın kullanıcılara eşlerinin konumları, ziyaret ettikleri yerler, yüzüğün parmaklarından çıkıp çıkmadığı gibi bilgileri sunacak akıllı alyans geliştirmeye çalıştığı iddiası sosyal medyada kendine yer buldu.

Apple’ın ürün sepetine akıllı yüzüğü ekleyeceği iddiasını aktaran paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

 “Apple yeni alyanslar üzerinde çalışıyormuş. Eşlerin konumları ve ziyaret ettikleri yerler hakkındaki bilgilerin diğer yüzük taşıyıcısı tarafından bilinmesini sağlayacakmış bu yeni teknolojik ürün. Eşlerden biri yüzüğündeki raporu siler veya ulaşılmasını engelleyici şekilde bloke ederse, diğerine giden rapor ile hemen öğrenecekmiş. Ayrıca, yüzük, kalp atış hızını, kan basıncını, ter miktarını ve diğer ilginç gerçekleri gösterecekmiş. Anlaşılan bu alyanslar her babayiğidin harcı değil ve ortalığı baya karıştıracak gibi duruyor.”

 

apple yuzuk

 

“Bu da oldu! AKILLI ALYANS! Eşler birbirini takip edebilecek, girip çıktığı gittiği yerleri raporlayacak; eşlerden biri yüzüğünü kapatır ya da parmağına takmaz ise diğerine uyarı gidecek… Hayırlı olsun! #Apple #marriage #evlilikhakkındaherşey #düğün #koca #evli”

 

“Apple alyans konum bildirecekmiş. Oldu olacak elektrik de versin de tam olsun, hainsin Apple.”

 

Paylaşımların aşağıda aktarılan sosyal medya paylaşımına ve farklı internet sitelerinde yer verilen aşağıda Türkçe çevirisi sunulan metne dayandığı anlaşılıyor:

 

Apple akıllı alyans üretiyor!

 

Apple, ‘akıllı alyans’ çıkarmayı planlıyor. Evet, sizi takip eden daha fazla teknolojinin dezavantajını görebilirsiniz ama bir saniye bekleyin, onlar da iyi olabilir! Bir düşünün – alyansınızı bir daha asla kaybetmeyeceksiniz! Akıllı bir alyansı olsaydı Brian şu an bulunduğu durumda olmazdı. Telefonunuz her zaman nerede olduğunu bilecek ve eşiniz de sizin nerede olduğunuzu bilecek – bu, arkadaşımı aldatmanızı önleyecektir! Elbette, 7/24 üzerinizde bir izleyicinin olması biraz ürkütücü ama tahminimce insanlar ortaya çıktıkları anda bunlar için sıraya girecekler.

 

https://twitter.com/SaycheeseDGTL/status/1488570227856375810

 

Hâlihazırda farklı firmaların akıllı yüzük ürünleri tasarım aşamasında ya da satışa sunulmuş durumda. Ancak -işbu yazı tarihi itibarıyla- Apple, bir akıllı yüzük tasarladığını ya da ürettiğini duyurmuş değil. Apple, ürün portföyüne akıllı yüzük eklemeye yönelik -kamuoyuna henüz duyurmadığı- bir planlama yapıyor olabilir; ancak, açık kaynaklara yansıyan bu yönde bir emare bulunmuyor.

Son dönemde iddiayla birlikte servis edilen görsellerin 2007 yılında Yanko Design adlı çevrim içi dergide yer verildiği anlaşılıyor.

Görsel, Apple’ın iPod ürününü Bluetooth aracılığıyla kontrol etmek üzere “iRing” adlı bir akıllı yüzüğe yönelik Emily Soto adlı tasarımcı tarafından hazırlanmış.

Yani, paylaşılan akıllı yüzük ürün görselleri Apple’ın resmî tasarımı değil (Apple’ın erken dönem mavi renkli elma logosunun kullanılmış olması da dikkat çekiyor). Ayrıca, görseldeki ürün tasarımının iPod erişimi odaklı olduğu, evlilik / nişan alyansı olmadığını da vurgulamakta fayda var.

 

i-ring
Görsel: Emily Soto

 

apple iring
Görsel: Emily Soto

 

iring
Görsel: Emily Soto

 

Apple’ın akıllı alyans çıkaracağı iddiası geçmişte de dolaşıma girmişti.

Apple’ın akıllı alyans geliştirdiği iddiasının kökeninin, fakingnews.firstpost.com adresli internet sitesinde 2016 yılında yayımlanan Apple’ın akıllı evlilik / nişan alyansı üretmeyi tasarladığı yönündeki parodi metne dayandığı anlaşılıyor. Söz konusu internet sitesinin “Bu internet sitesinin içeriği kurgu işidir” (“Content of this website is a work of fiction”) ibaresini taşıdığı görülüyor. Söz konusu parodi metinde Apple’ın satışa sunacağı iDo adlı alyansın eşlerin / partnerlerin ahlaksız davranışları hakkında uyarı vereceği, renk değiştirerek ruh hâllerini göstereceği, önemli tarihleri ve yıl dönümlerini hatırlatacağı kurgulanmıştı.

 

apple akilli alyans

 

Apple’ın kaybolan eşyaları bulmayı sağlayan AirTag adlı ürünü, veri sahiplerinin mahremiyet açısından endişelenmesine yol açmıştı. Apple, güvenlik endişelerini gidermek üzere AirTag’in takip amaçlı kullanımını engellemeye çalışmıştı. Firma,  iOS 15.2 beta sürümünde ‘Beni İzleyebilecek Öğeler’ adlı yeni bir başlık altında takibe yönelik kullanılan AirTag’in görüntülenmesini sağlamıştı.

Benzer şekilde izleme seçeneğini sunacak bir elektronik alyansın da bu küçük yuvarlak cihazların yol açtığı tartışmaları tekrarlatması bekleniyor.

Apple ürünleri konusunda uzman addedilebilecek Apple Insider, Apple’ın akıllı alyans geliştirdiği iddiasını “saçmalık” olarak nitelemişti.

Özetle, Apple’ın kişilerin eşlerinin ya da partnerlerinin yerini, nerede olduklarını ve yüzüğü çıkarıp çıkarmadıklarını kendilerine bildirecek akıllı alyanslar geliştirmeye çalıştığı iddiası bu hâliyle gerçeği yansımıyor.

İddia, Apple Insider ve Reuters tarafınca da ele alınmıştı.

 

apple yuzuk

 

Yorumunuzu yazınız...