Anasayfa » Tüm Yazılar » Çavuşesku’nun Kurşuna Dizildiği Ana Ait Görüntünün Düzmece Olduğu İddiası

Çavuşesku’nun Kurşuna Dizildiği Ana Ait Görüntünün Düzmece Olduğu İddiası

malumatfurusorg
nikolay ve elena

Paylaşılan Videonun Rumen Diktatör Nikolay Çavuşesku’nun Kurşuna Dizilerek Öldürüldüğü Kaydın Düzmece Olduğunu Ortaya Koyduğu İddiası ASILSIZ

Yanlış İddia

 

1974-1989 yılları arasında Romanya’yı 25 yıl militanvari yöntemlerle yöneten Nikolay Çavuşesku, yaygın halk protestolarının ardından askerî müdahale ile devrilmişti. Kaçarken yakalanan Çavuşesku çifti, 25 Aralık 1989 günü askerî bir mahkemede 2 saatte alelacele göstermelik biçimde yargılanmış ve ölüme mahkûm edilmişti. Nikolay Çavuşesku, yargılamanın hemen akabinde 3 saat geçmeden eşi Elena Çavuşesku ile birlikte Bükreş dışında bir askerî üste bir duvarın önünde elleri arkadan bağlı gözleri bağlanmamış vaziyette yürür hâldeyken bir anda kurşuna dizilerek öldürülmüştü.

Çavuşeskuları hızlıca kurşuna dizen idam mangasında yer alan bir asker, mahkemenin ayrı ayrı idam edilmeleri yönündeki kararına rağmen çiftin son isteğinin birlikte ölmek olduğunu söylemişti.

İnfazlarını gerçekleştirecek manganın, Çavuşesku çifti duvarın yanına götürülür götürülmez ateşe başlaması nedeniyle çekim yapan film ekibi bu anı tamamen kaydedememişti.

30 Aralık 1989 günü Bükreş’teki Ghencea Mezarlığı’na defnedilen Çavuşesku’nun cesedi 2010 yılında kimlik tespiti için mezarından çıkarılmış ve yeniden gömülmüştü.

Nikolay ve Elena Çavuşesku’nun kurşuna dizildiği ana ait ünlü fotoğraf karesi şu şekildeydi:

 

cavusesku infaz

 

Çavuşeskuların yargılandığı ve infaz edildiği askerî üsteki bina, müzeye çevrilerek turistlerin ziyaretine açılmış durumda.

Targoviste Komünizm Müzesi (Targoviste Garrison Museum / Museum of Communism) binası önünde Çavuşeskuların idam mangası tarafından öldürüldüğü konumda çekilen bir fotoğraf örneği şöyle sunulabilir:

 

cavuseskunun olduruldugu yer

Fotoğraf: JC Laurence

 

Öte yandan, Nikolay Çavuşesku’nun aslında öldürülmediği, bu görüntünün bir mizansen olduğuna inananlar da mevcut.

Bu algının da etkisiyle, sosyal medyada bir videonun eski Romanya diktatörü Nikolay Çavuşesku’nun infaz anının düzmece olduğunu ortaya koyduğu iddiasıyla ya da “Çavuşesku’nun kurşuna dizildiğine dair görüntüler bir kurgu muydu?” minvalinde sorularla şüpheyle birlikte paylaşıldığı görülüyor.

 

“25 Aralık 1989’da Romanya diktatörü ve eşi vuruldu, değil mi? Görünüşe göre dünya büyük bir tiyatro ve bizler aynı anda hem seyirci hem de oyuncuyuz.”

 

 

 

Paylaşılan video, Nikolay ve Elena Çavuşesku’nun infaz edildiği anın yeniden canlandırmasını yansıtıyor.

Söz konusu video, Richard Vetterli’nin 1991 yapımı “Nicolae ve Elena” (“Nicolae und Elena“) adlı kısa filmden alıntı.

 

 

Adı geçen kısa filmin içeriği hakkında şu kısa açıklama sunulmuş:

“A short film about the superstition that TV images, presented as illustrations of reality, are real and that there is the possibility to use them in order to enforce interests and to mould, fake and stage them accordingly.”

“Gerçekliğin illüstrasyonları olarak sunulan TV görüntülerinin gerçek olduğuna, çıkarları zorla kabul ettirmek için bu görüntüleri kullanma ve bu doğrultuda şekillendirme, taklit etme ve sahneleme olasılığı olduğuna dair batıl inanç hakkında kısa bir film.”

 

İdam mangası tarafından infaz anından fotoğraftaki Nikolay ve Elena Çavuşesku’nun kıyafetleri ile arka plan, paylaşılan videodaki ile örtüşmüyor.

 

nikolay ve elena

 

nikolay ve elena

 

nikolay ve elena

 

nikolay ve elena

 

nikolay ve elena

 

Diktatör Çavuşesku’nun eşi Elena ile birlikte infaz ediliş anına ve Çavuşesku’yu infaza götüren olaylara değinen aşağıdaki bağlantılardaki aktarımlara da göz atabilirsiniz…

 

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak