Can Ataklı ve Darbe Girişimi Hakkındaki Sözleri

 

Makaslanarak Bağlamından Kopartılan Söylemler” başlıklı yazımızda öz şekilde değindiğimiz iddiayı, tekrar dolaşıma sokulması hasebiyle ayrı bir yazıda ele almanın yerinde olacağını düşündük.

Can Ataklı’nın Youtube kanalında yayınladığı 14 dakika 17 saniyelik “Erdoğan seçimle gitmez” başlıklı kayıt kırpılıp Ataklı’nın sözleri bağlamından kopartılacak şekilde montajlanıp “Erdoğan’ın gitmesi için büyük bir felaket lazım, darbe için teknik altyapı yok” dediği iddiasıyla servis edilmişti.

 

can ataklı darbe

 

Ataklı, Yeni Şafak’ın paylaşımına “Yuh yani. Koca gazete o konuşmadan bunu mu çıkarmış? Aklınızı yitirdiniz galiba beni de öyle sanıyorsunuz. Gazetecilik adına utanç duydum.” sözleriyle tepki göstermişti.

Ataklı’nın bağlamından kopartılan sözlerinin ilgili bölümü şu şekildeydi:

Tayyip Erdoğan seçimle gider mi bana göre hayır. Tayyip Erdoğan’ın artık seçimle bu ülkenin başından gitmesi bana pek mümkün görünmüyor. Tabii seçimle gitmez cümlesini sarf ettiğiniz an akla hep başka şeyler geliyor. Ne demek seçimle gitmez, o zaman darbe mi olacak? Valla darbe ihtimalini en az görenlerdenim biliyorsunuz. Çok uzun zamandan beri de -meslekteki söylüyorum- hatta ilk günden bu yana ki ben mesleğe başladığımdan hemen dört yıl sonra 12 Eylül darbesi olmuştu. O darbeden bu yana zaten askeri darbelerin, bu tür totaliter, faşist uygulamaların asla bu ülkeye yarar getirmeyeceğini söylemiş biriyim, nitekim getirmediğini de gördük. 12 Eylül askeri faşist darbesi işte döndü döndü döndü, 30-40 yıl sonra başka bir otoriter/totaliter rejime dönüştü. Onun için darbe, hem de bugünün koşullarında darbe yapabilecek kabiliyet yok. Kabiliyet yok derken işte yine kelimeleri seçmek gerekiyor. Sanki ‘Bu asker darbe yapamaz’. Hayır, koşullar onu getiriyor. Yani bugüne kadar darbelere bakın, dünyada da pek darbe kalmadı. Neden? Çünkü hem bir demokratik olgunluğa erişiyor ülkeler, ama daha önemlisi benim gördüğüm -geri kalmış çok ülke var- teknolojik gelişmeler, haberleşmenin çok hızlı olması darbe gibi genel ülkenin her tarafını aynı anda belli grupların aynı şekilde hareket etmesini önlüyor. Siz bir karar veriyorsunuz, ama o karar sizinle birlikte çalışanlara varana kadar zaten her taraftan duyulmuş oluyor. Yani teknik açıdan darbe yapmak bana göre çok zor.”

 

Ne olabilir? Vallahi Tayyip Erdoğan’ın gitmesi için çok büyük bir halk öfkesinin doğması, bu halk öfkesi sokaklara taşıp kan dökülmesi anlamında değil, yani artık hiçbir şekilde desteğinin kalmadığı yüzde 5’lere 10’lara yani baraj altına kadar destek düşerse zaten çaresiz. İki Türkiye’nin çok ağır koşullar yaşaması. Bakın bu ağır koşullar en çok korktuğum ya da en az korktuğumdan başlayayım, ekonomik bir şey, ekonomik bir dalgalanma. Ağır bir ekonomik dalgalanma inanın Tayyip Erdoğan’ı çok fazla zorlamayacaktır. Ne zaman ki, ne zamanki büyük oy aldı, oy almasa da ona büyük desteği veren cahilleştirilmiş ve yoksullaştırılmış halka ekmek veremez hale gelirse ha işte o zamanki öfke çok farklı olur. Ama onun dışındaki her türlü ekonomik kriz aslında Tayyip Erdoğan’a yarıyor, bunu defalarca anlattım. Bunu da artık çok da fazla herkes dillendirmiyor. Ama yine de tabii boş tencereler, açız, geçinemiyoruz feryatları var, var ama AKP’yi daha doğrusu Tayyip Erdoğan’ı devirecek güçte değil. İkincisi büyük bir doğal afet, bir deprem, büyük bir başka doğal felaket, çok büyük sel, büyük yangınlar ama böyle bir orman yangını değil, mesela Avustralya’yı yakan yangın vardı ya ülkenin her tarafı nerdeyse…o kadar büyük yangınlar, deprem, çok büyük çok can kaybına yol açacak sel felaketi gibi. Ama esas tabii en korkutucu olan Türkiye’nin bir askeri başarısızlık elde etmesi…”

 

 

Can Ataklı 13 Nis 2021 tarihinde ise Youtube kanalında paylaştığı “Darbe ihtimali paranoya değil de gerçek mi yoksa? başlıklı kayıtta ise daha önceki “darbe ihtimali yok” değerlendirmesinin aksine bir darbe söylentisi aktarmıştı.

 

 

Ataklı’nın bahsi geçen yayınında darbe girişimi ile ilgili kullandığı ifadeler şu şekildeydi:

”Bu amirallerin darbe yapamayacağı ortada ama şu lafı söylemek istemiyorum: ‘Ya amiraller darbe mi yapacak.’ Hayır amiralller yapmazlar. Ama bir darbenin işaret fişeği olabilir. Öncelik hazırlığı olabilir. Olabilir mi? Evet olabilir. Geçmişimizde buna benzer olaylar olmuştur. Emekli diye tamamen her şeyden kopmuş falan değil. Bu gerçek mi evet. Ancak, bu Türkiye’de bir darbe ihtimali olmadığını göstermiyor.

 

Burada benim de aklımın almadığı gerçekten darbeyi yapabilecek güçte kimse var mı? İşin özü itibariyle baktığınızda evet var. Neden? Çünkü silahlı bir güç varsa öyle yada böyle yapabilir.

 

Son günlerde ulaştığım bilgileri aktarmak istiyorum. Anlaşıldığı kadarıyla kimin yapacağını çözemediğim ama bir darbenin eşiğinden dönüldüğü konusunda bazı bilgiler var.”

 

Ataklı, bahse konu kaydını Twitter hesabı üzerinden “Darbe direkten dönmüş! Birkaç günlük aradan sonra hazırladığım en yeni youtube sohbetimi sunuyorum. Sarayın çok ciddi bir darbe paranoyası var ve bu konuda numara yapmıyorlar gibi. Galiba bizim bilmediğimiz bir şeyler olmuş sanki.” ifadeleriyle paylaşmıştı.

 

Ataklı, söz konusu Youtube videosunun açıklama bölümünde de bir darbe girişim beklentisi olduğuna şöyle değinmişti:

“İktidarın emekli amirallerin Montrö ve gerici tuğamiral ile ilgili yaptıkları açıklamayı bir darbe bildirisi gibi kabullenmesi içinde gerçekleri de taşıyan bir paranoya. Saray devrilmekten çok korkuyor. Bu nedenle her eleştiriyi, her toplu girişimi bir darbe iması ya da hazırlığı olarak ele alıyor. Tüm yetkiler tek elde toplanınca tek hedefin Tayyip Erdoğan olacağı inancı içinde olağanüstü bir koruma duvarı örülüyor. Erdoğan’ın gittiği yerlerde, Ankara Beştepe’deki saray İstanbul Kısıklı’daki evi, Huber Köşkü, Vahdettin konakları ağır silahlarla korunuyor, radarlarla hava tehditlerine karşı önlem alınıyor. Bunlar sağlıklı işler değil. Darbeyi kim yapacaktır? Amirallerin bildirisini işaret kabul eden mevcut komutanlar bir darbeye kalkışabilir mi? Bu mümkün görünmüyor. Buna karşı belli ki sarayın hepimizden farklı biçimde elde ettiği bazı istihbaratlar olmalı ki darbe söylentilerini çok ciddiye alıyorlar. Hatta öyle ki bir darbenin eşiğinden dönüldüğü yolunda bilgi bile ulaştı bana. Bu sohbetimde sarayın içinde bulunduğu korkunç psikolojiyi ve bunun Türkiye’ye verdiği hasarı anlatıyorum.”

 

Bahse konu yayınını hakkındaki haberlere Can Ataklı sosyal medya hesabı üzerinden şöyle tepki göstermişti:

“ZORUNLU AÇIKLAMA: ahaber yine aynı rezilliği yapmış. Youtube sohbetimden iki cümleyi montajlayıp “darbe itirafı” diyor. Amirallere karşı güya beni kullanacaklar. Artık sıkıldım bu hayasızlıktan. Konuşmam Youtube’da duruyor. İsteyen izler. Biraz utanın artık.”

 

can ataklı a haber darbe

 

Yorumunuzu yazınız...