“Abraham Lincoln’ün Başarısızlık Listesi” Vurgusuyla Paylaşılan Metin Yanlışlar ve Zorlama Yorumlar İçeriyor

 

Abraham Lincoln (1809-1865), ABD’nin en çok ilgi duyulan ve hakkında birçok spekülasyon aktarılan başkanlarından birisi. ABD’nin yaşadığı en büyük kriz olan iç savaş sırasında başkan olması, sivil haklarda kökten bir değişime imza atması ve nihayetinde bir suikast sonucu öldürülmesi bu ilginin sebepleri arasında.

Daha önce, Abraham Lincoln ve suikast ile öldürülen bir diğer ABD Başkanı John F. Kennedy arasındaki benzerlikleri yansıttığı iddia edilen listeyi ele almıştık. Bu yazıda ise, insanlara ilham vermesi için uydurulan, Başkan Lincoln ve başarısızlıkları konusunu ve hayatının zorluklarla ve yenilgilerle dolu olduğu iddiasını ele alacağız.

 

Abraham Lincoln’ün Yenilgi Serisi Ardından Yakaladığı Başarıyı Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Liste

Şüphesiz hemen her insan gibi Lincoln de hayatında çeşitli zorluklarla ve başarısızlıklarla karşılaştı. Ancak yapılan spekülasyonlar, bunların azimli bir insanı bile yıkacak kadar sıra dışı ve üst üste geldiklerini iddia ediyor.

Öncelikle başkanın iddia edilen yenilgileri listesine toplu halde bir göz atalım:

Abraham Lincoln Vazgeçmedi

Abraham Lincoln bize en önemli dayanıklılık örneklerinden birisini sunmaktadır. Fakir bir hayata gözlerini açan Lincoln, 8 seçim kaybetti, iki defa iş hayatında başarısız oldu ve bir defa sinir krizi geçirdi. Ancak tüm bu yaşadıklarına rağmen vazgeçmedi ve ABD tarihinin en büyük başkanlarından birisi oldu. Lincoln Beyaz Saray’a gelene kadar yaşadıklarının bir listesi:

 • 1816: Ailesi evlerinden atıldı ve Lincoln onları desteklemek için çalışmak zorunda kaldı.
 • 1818: Annesi vefat etti.
 • 1831: İflas etti.
 • 1832: Eyalet meclisi için aday oldu – kaybetti.
 • 1832: Aynı yıl işini de kaybetti. Hukuk fakültesine girmek istedi ama giremedi.
 • 1833: Bir iş kurmak için arkadaşından borç aldı ama yıl sonunda iflas etti. Sonraki 17 yıl boyunca bu borcu ödemek için uğraştı.
 • 1834: Eyalet meclisi için yeniden aday oldu – kazandı.
 • 1835: Nişanlısı vefat etti ve büyük üzüntü yaşadı.
 • 1836: Büyük bir sinir krizi geçirdi ve altı ay boyunca yataktan çıkamadı.
 • 1838: Eyalet meclisi sözcüsü olmak istedi – yenildi.
 • 1840: Başkanı seçen “Seçiciler Kuruluna” girmek istedi – yenildi.
 • 1843: ABD Temsilciler Meclisi üyeliğine aday oldu – kaybetti.
 • 1846: Temsilciler Meclisi üyeliğine yeniden aday oldu– bu defa kazandı.
 • 1848: Temsilciler Meclisi üyeliğine yeniden seçilmek istedi – kaybetti.
 • 1849: Kendi eyaletinde arazi dairesine girmek istedi – reddedildi.
 • 1854: ABD Senatosu için aday oldu – kaybetti.
 • 1856: Parti kongresinde Başkan Yardımcısı adayı olmak istedi – 100 oydan az aldı.
 • 1858: ABD Senatosu için yeniden aday oldu – yine kaybetti.
 • 1860: ABD Başkanı oldu.

 

“Abraham Lincoln’ün başarısızlıklarla dolu yaşamının başarı öyküsü” notuyla paylaşılan aynı minvalde bir diğer metin şu şekilde:

Yoksul bir ailede dünyaya geldi.

Anne babası okuma yazma bilmezdi.

10 yaşında annesini kaybetti.

Tarlada ırgatlık yaptı.

Bakkalda çıraklık yaptı.

21 yaşında işini kaybetti. Bocalama dönemi başladı.

24 yaşında tekrar işinden oldu.

25 yaşında dört çocuğundan üçü vefat etti.

26 yaşında kongre seçimlerini kaybetti.

27 yaşında ruhsal bunalıma girdi.

34 yaşında kongre seçimlerini yine kaybetti.

38 yaşında eyalet seçimini kaybetti.

45 yaşında senato seçimlerini kaybetti.

47 yaşında başkanlık seçimlerini kaybetti.

49 yaşında tekrar senato seçimlerini kaybetti.

52 yaşında ABD’ye başkan seçildi.

 

lincoln ve başarısızlıkları
Cem Seymen’in Abraham Lincoln’ün başarısızlıklarını içerdiği öne sürülen listeyi aktardığı paylaşımları

 

Abraham Lincoln ve başarısızlıkları hakkında kayda değer sayıda anlatı bulunmakta. Bunların birçoğu gerçeği yansıtmaktan uzak uydurma bilgiler. Yukarıda alıntılanan liste de bünyesinde birçok yanlışı barındırıyor.

 

Paylaşılan “Abraham Lincoln’ün Başarısızlık Listesi” Yanlış ve Zorlama Yorumlar İçeriyor 

Şimdi, Lincoln ve başarısızlıkları listesinde öne sürülen yenilgilere hep beraber yakından bakalım:

1816: Ailesi evlerinden atıldı ve Lincoln onları desteklemek için çalışmak zorunda kaldı: Yanlış. Lincoln ailesinin evlerinden ayrılmak zorunda kaldıkları doğru. Ancak bu durum, borç nedeniyle evden atılmak gibi bir olay nedeniyle yaşanmadı. Baba Thomas Lincoln, Kentucky eyaletinde sahip oldukları araziler üzerindeki farklı sahiplik iddiaları ve davalarla uğraşmaktaydı.  Bu nedenle de bol miktarda boş alan bulunan ve arazi kayıtlarının daha doğru tutulduğu Indiana eyaletine taşınmayı tercih etti. Abraham Lincoln ise dışarıda bir işte değil, aile çiftliğinde çalıştı.

1818: Annesi vefat etti: Doğru.

1831: İflas etti: Yanlış. Lincoln o tarihte Denton Offutt isimli bir iş adamının dükkanında çalışıyordu. Offutt’un iflas etmesi sonrasında işini kaybettiği doğru ama kendi kurduğu bir işte başarısız olmadı.

1832: Eyalet meclisi için aday oldu – kaybetti: Doğru. Lincoln Illinois eyalet meclisine girmek istedi ve başaramadı. Ancak Lincoln’ün biyografi yazarı David Herbert Donald bunun o dönem için çok önemli bir pozisyon olmadığını ifade ediyor.

1832: Aynı yıl işini de kaybetti. Hukuk fakültesine girmek istedi ama giremedi: Yanlış. Lincoln işini daha önce kaybetmişti. Hukuk fakültesine neden giremediği ise belirtilmiyor. Ancak Lincoln’ün sonradan başarılı bir avukat olduğunu biliyoruz.

1833: Bir iş kurmak için arkadaşından borç aldı ama yıl sonunda iflas etti. Sonraki 17 yıl boyunca bu borcu ödemek için uğraştı: Lincoln arkadaşı ile birlikte bir mağaza satın aldı. Kendi payı için ödeyecek parası olmadığından senet imzaladı. İşletme kısa sürede iflas etti, borçları nedeniyle Lincoln’ün mal varlıklarına el konuldu. Ayrıca, iş ortağı kısa süre sonra vefat edince Lincoln onun borçlarını da gönüllü olarak üstlendi. Borçların ödenmesinin ne kadar sürdüğü bilinmiyor ama 17 yıl sürmediği biliniyor. Ayrıca Lincoln’ün bu borçlardan ötürü zorluk yaşadığı yönünde bir bilgi de bulunmuyor.

1834: Eyalet meclisi için yeniden aday oldu – kazandı: 13 aday arasından seçimi kazanan Lincoln oldu.

1835: Nişanlısı vefat etti ve büyük üzüntü yaşadı: Lincoln ile bahse konu Ann Rutledge arasındaki ilişkinin mahiyeti genellikle spekülasyonlara dayalıdır ve tam olarak bilinmemektedir. Ancak Rutledge’ın vefatı Lincoln’ü derinden etkilemiştir.

1836: Büyük bir sinir krizi geçirdi ve altı ay boyunca yataktan çıkamadı: Rutledge’ın vefatı sonrası Lincoln’ün sinir krizi geçirdiği konusu tartışmalı olmakla birlikte, 6 ay boyunca yataktan çıkamadığı doğru değildir. Cenaze sonrasında bir arkadaşını ziyarete giden Lincoln, bir ay içerisinde işinin başına dönmüştür. Aynı zamanda eyalet meclisindeki görevine devam etmiş ve 2 ay süren yoğun bir seçim kampanyası yürütmüştür.

1838: Eyalet meclisi sözcüsü olmak istedi – yenildi: Bu doğru olmakla birlikte önemli bir politik mağlubiyet olarak görülmemektedir. Ayrıca Lincoln’ün 1836 ve 1838 yıllarında iki defa en yüksek oyu alarak eyalet meclisine yeniden seçildiği de göz ardı edilmektedir. Yine 1837 yılında Lincoln, Illinois Yüksek Mahkemesi’nden avukatlık lisansı almıştır.

1840: Başkanı seçen “Seçiciler Kuruluna” girmek istedi – yenildi: Yanlış. Lincoln 1839 yılında partisinin seçicileri arasına girmiş ve 1840, 1844, 1852, ve 1856 başkanlık seçimlerinde görev yapmıştır.

1843: ABD Temsilciler Meclisi üyeliğine aday oldu – kaybetti: Buradaki bilgi eksiktir, Lincoln meclis adayı olmamıştır. Partisinin meclis adayları arasında yer almak istemiş ancak partisi tarafından aday olarak seçilmemiştir.

1846: Temsilciler Meclisi üyeliğine yeniden aday oldu– bu defa kazandı: Doğru. Lincoln Illinois temsilcisi olarak ABD meclisine girmeyi başarmıştır.

1848: Meclis üyeliğine yeniden seçilmek istedi – kaybetti: Yanlış. Lincoln’ün üyesi olduğu partinin politikaları, meclis üyelerinin bir dönem sonrasında çekilmelerini öngörmekteydi. Lincoln de bu parti politikasına uydu ve sonraki dönemde aday olmadı.

1849: Kendi eyaletinde arazi dairesine girmek istedi – reddedildi: Doğru ama eksik bilgiler var. Lincoln kendi eyaletinin arazi dairesinin değil, oldukça önemli bir pozisyon olan federal Kamu Arazileri Ofisi başkanlığını almak istedi. İki aday arasında kalan İçişleri Bakanı diğer adayı seçti.

1854: ABD Senatosu için aday oldu – kaybetti: O dönemde senatörler halk tarafından değil eyalet meclisi tarafından seçilmekteydi. Lincoln ilk oylamada en yüksek oyu almasına rağmen yeterli çoğunluğa ulaşamadı. Arka arkaya yapılan sekiz oylama da benzer şekilde sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine, koltuğun kölelik yanlısı bir adaya gitmesinden korkan Lincoln başka bir aday lehine yarıştan çekildi.

1856: Parti kongresinde Başkan Yardımcısı adayı olmak istedi – 100 oydan az aldı: Yanlış. Öncelikle Lincoln bu pozisyona aday olmadı. Bazı Illinois delegeleri onun ismini aday olarak yazdı. O sırada Lincoln parti kongresinde bile değildi ve bu durumu sonradan öğrendi. Yapılan gayrı resmi oylamada Lincoln 363 oyun 110’unu aldı ve aday olarak seçilmedi.

1858: ABD Senatosu için yeniden aday oldu – yine kaybetti: Doğru. Aynı şekilde eyalet meclisi nezdinde kampanya yapan Lincoln, partisi çoğunluğu sağlayamadığı için oyalamayı kaybetti.

1860: ABD Başkanı oldu.

 

abraham lincoln başarısızlıkları

abraham lincoln başarısızlıkları

abraham lincoln başarısızlıkları

abraham lincoln başarısızlıkları

abraham lincoln başarısızlıkları

abraham lincoln başarısızlıkları

abraham lincoln başarısızlıkları

 

“Lincoln ve Başarısızlıkları” Konulu Listeye Dair

Görüleceği üzere, “Lincoln ve başarısızlıkları” listesi birçok yanlış bilgi ve zorlama yorumlar içeriyor. Tarihteki birçok önemli şahsiyet gibi Abraham Lincoln’ün de hayatına bir bütün olarak baktığımızda büyük bir başarı hikayesi görüyoruz. Sıradan bir ailenin üyesi olarak yakaladığı başarılar ve nihayetinde ABD’nin en önemli başkanlarından birisi olması gerçekten de takdire şayan. Bu nedenle, Lincoln’ün başarılarını takdir etmek için uydurma listelere ihtiyaç olmadığı düşünülebilir. Bu durum, hakkında bu şekilde hikayeler yazılan diğer önemli şahsiyetler için de geçerli. Lincoln gibi önemli tarihi figürler ele alınırken gerçek hayat hikayelerinin bilinmesi onları daha iyi tanımamıza yardımcı olacaktır. Hak ettikleri değerin verilmesi ise bu kişilerin savundukları fikirlerin anlaşılması ve bulundukları tarihsel dönem dikkate alınarak tartışılmaları ile mümkün.

 

İstifade Edilen Kaynak:  Snopes.com 

 

Yorumunuzu yazınız...