Jeffrep Epstein hakkında hazırlanan iddianamede isminin geçtiği ileri sürülen Banu Küçükköylü yerine Banu Sağnak’a ait fotoğraf kullanılmış

 

 

Kız çocuklarına cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamalarından tutuklu yargılanırken 2019 yılında cezaevinde intihar eden ABD’li milyarder Jeffrey Epstein hakkında hazırlanan iddianamede Banu Küçükköylü ve Turabi Fırat’ın da isimleri de yer aldığı ileri sürüldü.

 

banu-kucukkoylu-jeffrey-epstein

 

Bazı haber sitelerinin ve sosyal medya kullanıcılarının konuyla ilgili içeriklerinde Epstein iddianamesinde adı geçtiği iddia edilen iki Türk’ten biri olan Banu Küçükköylü’nün yerine ülkemizden Banu Sağnak Erten’in fotoğrafını kullandığına şahit olundu.

 

banu-kucukkoylu-guzellik-yarismasi

 

Banu Küçükköylü 1991 yılında düzenlenen Magic Box Star1 Güzellik Yarışması’na “Swissotel güzeli” unvanıyla katılmış ve ilk 20 finalist arasına kalmış olsa da herhangi bir dereceye girememiş.

 

https://www.youtube.com/watch?v=qXzhbaswICE

 

 

Banu Küçükköylü’nün katıldığı güzellik yarışmasına Defne Samyeli, Seray Sever, Esra Balamir gibi isimler de katılmış.

 

1991-guzellik-yarismasi

 

Fotoğrafı Banu Küçükköylü’ye ait sanılan Banu Sağnak, 1992 yılında düzenlenen İnterstar Güzellik Yarışmasında üçüncü seçildi.

 

 

Banu Sağnak Erten, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Banu Küçükköylü’ye ait sanılan fotoğrafın şahsına ait olduğunu, fotoğrafını yanlış atıfla kullanıp kendisini zan altına bırakanlar hakkında yasal işlem başlatacağını belirtti.

Sağnak Erten’in açıklamasında kullandığı ifadeler şöyle:

“ABD’de yürütülen Jeffrey Epstein’in çocuk istismarı davasında ismi geçtiği iddia edilen Banu Küçükköylü hakkında son zamanlarda çıkartılan haberlerde kullanılan bu fotoğraf tarafıma aittir. Fotoğrafımı kullanarak ve hakaretamiz ifadelerle haber yaparak beni zan altında bırakanlar hakkında hukuki süreç ivedilikle başlatılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Banu Sağnak Erten”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Banu Sagnak (@banusagnak)’in paylaştığı bir gönderi

banu-kucukkoylu-banu-sagnak

 

Yine Banu Sağnak, Instagram hesabında yaptığı hikâye paylaşımında, kullanılan fotoğrafı için tekzip niteliğinde aynı ifadeleri kullandı:

“ABD’de yürütülen Jeffrey Epstein’ın çocuk istismarı davasında ismi geçtiği iddia edilen Banu Küçükköylü hakkında son zamanlarda çıkartılan haberlerde kullanılan bu fotoğraf tarafıma aittir. Fotoğrafımı kullanarak ve hakaretemiz ifadelerle haber yaparak beni zan altında bırakanlar hakkında hukuki süreç ivedilikle başlatılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Banu Sağnak Erten.”

 

banu-sagnak-aciklama

Banu Küçükköylü, Serbestiyet‘e yaptığı açıklamada konunun kendisiyle hiçbir ilgisinin olmadığını, isim benzerliğinin söz konusu olduğunu şu sözlerle aktarmış:

“Listelerde adı geçen Banu Küçükköylü; Florida’da çalışan, kuaförlük ve emlakçılık yapan, Epstein’ın tuzağına düşürülen kadınlardan biri. Epstein’a 100 milyon dolarlık dava açtığına dair haberler var. Benimle isim benzerliği kuruluyor sürekli.

Aynı şeyi yıllar önce The Sun Gazetesi de yapmıştı. Fakat haberde kesin ifadeler yoktu. Haberde, ‘Refia Banu Küçükköylü olduğuna inanılıyor’ diye geçtiği için avukatım dava açmamızın bir sonuca varmayacağını söylemişti.

Şimdi yine aynı şeyler başıma geliyor. Google’dan bulduklarını derleyip haber yapıyorlar. Mesela güzellik yarışmasına katıldığım doğru, ki hayatımda çok az öneme sahip bir olay bu. Burs verileceği için katılmıştım. Ama yarışmada üçüncü olduğumu yazmışlar, halbuki dördüncüydüm ve çoğu yerde benim fotoğrafım diye Banu Sağanak’ın fotoğrafı paylaşılmış.

Arşivlerden başka bir fotoğrafımı da bulmuşlar yayıncı John Brockman ile beraber. Amerika’ya Ted konferanslarına gittiğimde çekildiğim bir fotoğraftı. Kendisinin Epstein listelerinde adı geçti diye de her şeyi birbirine bağlamışlar.

Özgeçmişimde geçen ‘Royal family’ ifadesini de Prens Andrew’e bağlayanlar olmuş. Oradaki Royal Family’den kasıt Körfez Bölgesi’nden beraber çalıştığım üst düzey müşterilerim. Avukatıma söyledim. Yalan haber yapanlarla ilgili hukuki süreç başlatacağım.”

 

Mehmet Sümer, 1991 yılında ülkemizde güzellik yarışmasına katılan Banu Küçükköylü’ye ulaştığını, Küçükköylü’nün Epstein ile ilgili iddianamede ismi geçen kişinin kendisi olmadığını, 1991 yılında katıldığı güzellik yarışmasının ardından ABD’nin Los Angeles kentine yerleşip bir süre emlak danışmanlığı yaptığını, daha sonra Türkiye’ye döndüğünü, İngiliz kraliyet ailesinden kimseyle bir tanışıklığının olmadığını, şu an hâlen Türkiye’de yaşadığını ve emlak danışmanlığı yaptığını, iddianamede bahsi geçen kişinin Florida’da yaşadığı, evli ve çocuk sahibi olduğunun belirtildiğini, kendisinin bu özellikleri taşımadığını, Jeffrey Epstein’ı tanımadığını, isim benzerliğinin söz konusu olduğunu söylediğini aktardı:

“Epstein iddianamesinde uçak listesinde ismi geçen Banu Küçükköylü olduğu düşünülen Banu hanımla görüştüm. Banu hanım kendisinin 1991 yılında güzellik yarışmasına katılan, bir dönem Amerika’da yaşayan biri olduğunu ancak Epstein ile ve davayla yakından uzaktan ilgisi olmadığını ortada bir isim benzerliği olduğunu anlattı. Kendisinin isminin Refia Banu Küçükköylü olduğunu, 2 sene önce İngiliz The Sun gazetesinin de kendisine ulaşıp konuşması için çok büyük paralar teklif ettiğini ancak onlara da iddianamede geçen kişinin kendisi olmadığını anlattığını söyledi. Not: Epstein davasında Jane Doe BK olarak geçen ve Epstein tarafından tecavüze uğradığını iddia eden kişinin ifadeleri geçen hafta kamuoyuyla paylaşılan iddianamede yer almıyor. O farklı bir iddianamede yer alan iddialar. Önemli not: Türk medyasında Epstein’in pilotunun Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nden küçük kızları ABD’ye götürdüğünü kabul ettiği iddia ediliyor. Bu doğru değil, soru pilota değil Epstein’e kız temin ettiği iddia edilen Adriana Ross isimli Polonyalı modele soruluyor o da bu konudaki soruya karşı cevap vermeme hakkını kullandığını söylüyor.”

 

The Sun‘ın yayımladığı bir haberde ve çeşitli sosyal medya paylaşımlarında Refia Banu Küçükköylü’nün Epstein’ın uçuş kayıtlarında yer aldığı ve Epstein’ın STK’sının 2003 yılında düzenlediği bir etkinlikte fotoğraflarının bulunduğunun aktarıldığı görülüyor.

Jeffrey Epstein’ın finanse ettiği The Edge adlı kuruluşun internet sitesinde bu fotoğraflara rastlanabiliyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...