Satranç Oyuncusu Anna Muzychuk 2017 Yılı Aralık Ayında Suudi Arabistan’da Özel Kurallarla Düzenlenen Satranç Şampiyonasına Katılmayı Reddetti

 

Ukraynalı satranç oyuncusu Anna Muzychuk’un Suudi Arabistan’da düzenlenen satranç turnuvasına kadınlara yönelik kısıtlamaları protesto ederek katılmama kararı alması 2017 yılında büyük ses getirmişti.

 

Anna Muzychuk’un protestosu Imtiaz Mahmood’un paylaşımıyla yeniden dolaşıma girdi.

 

Imtiaz Mahmood: “Satranç Büyük Ustası Anna Muzychuk, Suudi Arabistan’da oynamayı reddettiği için. “Birkaç gün içinde birbiri ardına iki dünya şampiyonluğunu kaybedeceğim. Çünkü Suudi Arabistan’a gitmemeye karar verdim. Özel kurallara göre oynamayı, abaya giymeyi veya otelden çıkmak için bir erkeğin eşlik etmesini reddediyorum, bu yüzden kendimi ikinci sınıf bir insan gibi hissetmiyorum. “İlkelerimi takip edeceğim ve sadece 5 gün içinde düzinelerce kombine turnuvadan daha fazla para kazanabileceğim hızlı satranç ve yıldırım dünya şampiyonasında yarışmayacağım. Bunların hepsi çok tatsız ama üzücü olan kısım da kimsenin görünmemesi umursamak. Acı duygular ama geri dönemem.” ~ Anna Muzychuk”

 

 

 

İşbu paylaşımın akabinde Türkiye’den sosyal medya kullanıcıları da 2017 yılındaki protestoyu yeniden gündeme getirdi.

 

Ahmet Saltık (@profsaltik): ” Satranç kraliçesi Anna Muzychuk, Suudi Arabistan’da oynamayı reddetti: ′′çarşafı giymek ya da otelden çıkmak için adamın eşlik etmesi gibi özel kurallarla oynamayı reddediyorum. 2 dünya şampiyonluğunu kaybedeceğim. Ama ikinci sınıf bir insan gibi hissetmek istemiyorum””

 

 

 

Filiz (@turnamisra18): “Satranç kraliçesi Anna Muzychuk, Suudi Arabistan’da oynamayı reddetti: ′′çarşafı giymek ya da otelden çıkmak için adamın eşlik etmesi gibi özel kurallarla oynamayı reddediyorum… 2 dünya şampiyonluğunu kaybedeceğim. Ama ikinci sınıf bir insan gibi hissetmek istemiyorum.. “”

 

anna-muzychuk-suudi-arabistan-protesto

 

Anna Muzychuk’un Suudi Arabistan’da düzenlenen Kadınlar Dünya Satranç Şampiyonası’na katılmayı reddederek, Suudi Arabistan’ın kadınlara yönelik kısıtlamalarına karşı protesto ettiği doğru. 2017 yılında

 

(Ukrayna’nın bağımsızlığını 24 Ağustos 1991 tarihinde kazanması öncesinde) 28 Şubat 1990 günü Sovyetler Birliği’nde Lviv’de dünyaya gelen Anna Olehivna Muzychuk (Ukraynaca: Анн́а Оле́гівна Музичу́к) ve kız kardeşi Mariya Muzychuk, dünya şampiyonluğu unvanlarına sahip başarılı satranç oyuncularıdır.

Satranç oyuncusu olan annesinden satranç oynamayı öğrenen Muzychuk, 10 yaşındayken Ukrayna Kızlar Şampiyonu oldu. 12 yaşındayken Uluslararası Usta (IM) unvanını kazandı. 2008’de Büyük Usta (GM) unvanını kazandı. 2010’da 20 yaşın altındaki kadınlar arasında dünya sıralamasında bir numara oldu. 2015-2017 yılları arasında üç kez Kadınlar Dünya Satranç Şampiyonu oldu. Aynı zamanda üç kez Avrupa Kadınlar arası Satranç Şampiyonu ve iki kez Ukrayna Kadınlar Satranç Şampiyonu oldu.

 

 

Aynı zamanda bir insan hakları savunucusu olan Anna Muzychuk, 2017 yılında Suudi Arabistan’da Dünya Satranç Federasyonu (Fédération Internationale des Échecs – FIDE) tarafından düzenlenen Kadınlar Dünya Satranç Şampiyonası’na katılmayı reddederek, Suudi Arabistan’ın kadınlara yönelik kısıtlamalarını protesto etti.

 

Anna Muzychuk, Suudi Arabistan’daki Kadınlar Dünya Satranç Şampiyonası’na katılmama kararını 23 Aralık 2017 tarihinde sosyal medya hesabında şu sözlerle duyurdu:

“In a few days I am going to lose two World Champion titles – one by one. Just because I decided not to go to Saudi Arabia. Not to play by someone’s rules, not to wear abaya, not to be accompanied getting outside, and altogether not to feel myself a secondary creature. Exactly one year ago I won these two titles and was about the happiest person in the chess world but this time I feel really bad. I am ready to stand for my principles and skip the event, where in five days I was expected to earn more than I do in a dozen of events combined. All that is annoying, but the most upsetting thing is that almost nobody really cares. That is a really bitter feeling, still not the one to change my opinion and my principles. The same goes for my sister Mariya – and I am really happy that we share this point of view. And yes, for those few who care – we’ll be back!”

“Birkaç gün içinde iki Dünya Şampiyonluğunu birer birer kaybedeceğim. Sırf Suudi Arabistan’a gitmemeye karar verdiğim için. Başkasının kurallarına göre oynamamak, abaya giymemek, dışarı çıkarken eşlik edilmemek ve kendimi ikincil bir yaratık gibi hissetmemek. Tam olarak bir yıl önce bu iki şampiyonluğu kazandım ve neredeyse satranç dünyasının en mutlu insanıydım ama bu sefer gerçekten kötü hissediyorum. İlkelerimin arkasında durmaya ve beş gün içinde bir düzine etkinliğin toplamından daha fazla kazanmamın beklendiği etkinliği atlamaya hazırım. Bütün bunlar sinir bozucu, ama en üzücü olan şey neredeyse kimsenin gerçekten umursamamasıdır. Bu çok acı bir duygu ama yine de fikrimi ve ilkelerimi değiştirecek bir duygu değil. Aynı şey kız kardeşim Mariya için de geçerli; bu bakış açısını paylaştığımız için gerçekten çok mutluyum. Ve evet, umursayan birkaç kişi için – geri döneceğiz!”

 

 

 

İkinci sınıf insan muamelesi görmemek adına Suudi Arabistan’da düzenlenecek turnuvaya katılmayı reddettiğini duyuran Muzychuk, çarşaf giymek istemediği için unvanı koruma şansını yitirdi.

 

Anna Muzychuk 2017 yılı Şubat-Mart aylarında İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen satranç turnuvasına başörtüsü takarak katılmış ve 2. olmuştu.

 

Anna-Muzychuk-basortusu

 

Yorumunuzu yazınız...