Ali Akın, Abdulkadir Geylani’nin Hizmetçisinin Canını Azrail’in Elinden Aldığı Yönündeki Hikâyeyi Bu Tür Hurafelerin Cemaatler Tarafından Uydurulduğunu Belirterek Eleştirel Bir Dille Aktarmış

 

Türkiye’de tarikat ve cemaatlerin uydurduğu hurafeler gündeme geldiğinde sosyal medya platformlarında sıklıkla Abdülkadir Geylani’ye atfedilerek anlatılan hikâyenin gündeme geldiği görülüyor.

 

Adıyaman merkezli Menzil cemaatinin lideri Abdulbaki (El-Hüseyni) Erol’un 12 Temmuz 2023 günü vefat etmesinin ardından bahsi geçen video yeniden yaygın şekilde tepkiyle paylaşıldı.

 

 

Söz konusu videoda, 1166 yılında ölen ve o dönemin “gavs”ı ilân edilen Abdülkadir Geylani’nin hayatını anlatan bir kitapta hizmetçisinin Azrail tarafından canının alınmasına Geylani’nin çok kızdığı, Azrail’in peşine düştüğü, Geylani’nin Azrail’i dövdüğü ve hizmetçisinin canını geri aldığı, Azrail’in Allah’a Geylani’yi şikâyet ettiği, Allah’ın da Geylani’yi çok sevdiğini söylediği şu sözlerle anlatılıyor.

 

“Bir gün Abdülkadir Geylani’nin hizmetçisi öldü. Bu da onun zoruna gitmiş. ‘Azrail bana haber etmeden gelip de bizim hizmetçinin canını alıyor?’ Hemen Azrail’in peşine düşüyor. Azrail de o gün mesaisini tamamlamış. Aldığı canları koluna takmış götürüyor. Fakat Abdülkadir’in bir lakabı da şahindir. Yolda onu yakalıyor ve ‘Bizim hizmetçinin canını benden habersiz almışsın’ diyor. ‘Canını geri ver’ derken Azrail’i pataklıyor. Kolundaki sepeti alıp sallıyor. Sepeti sallayınca o gün ölenlerin ruhları uçuyor. O gün ölenler yeniden diriliyor. Azrail de Allah’a ağlayarak gidiyor. Allah da diyor ki ‘Onun hatrı çok büyüktür ben ona bir şey demem’ diyor.”

 

Paylaşılan videoda bu hikâyeyi anlatan şahsın bu aktarımına inandığı sanılarak bazı hakaretler edildiğine şahit olundu.

Halbuki, “Akın: Gavslara Göre ‘Allah Emekliliğe’ Ayrılmıştır” KJ’sini taşıyan söz konusu videonun daha uzun versiyonu izlendiğinde, konuyu anlatan kişinin bu kitapta yazılanları anlatarak cemaatleri ve tarikatları sert bir dille eleştirdiği anlaşılıyor.

Abdülkadir Geylani’ye atfedilen hikayeyi eleştirel tonla anlatan kişi -tasavvuf ve tarikat karşıtlığı ile tanınan- Diyanet İşleri Başkanlığı eski danışmanı ve İslam hukuku uzmanı Ali Akın.

İslamcı kimliğiyle tanınan Ali Akın, Abdulkadir Geylani’nin hizmetçisinin canını alan Azrail’i “patakladığı” gibi hurafelerin tarikatlar ve cemaatler tarafından uydurulduğunu belirterek eleştirilerde bulunuyor.

Bahse konu görüntünün kaynağı, Hilal TV televizyonunda 16 Nisan 2016 tarihinde yayınlanan, Ramazan Koyuncu’nun sunduğu ve Ali Akın’ın konuk olduğu “Tasavvufta ve Tarikatlarda Tevhid İnancı Nasıl Bozuldu?” konusunun ele alındığı Kur’an’la Yüzleşme adlı program.

Hilal TV’de 16 Nisan 2016 tarihinde yayınlanan “Kur’an’la Yüzleşme” adlı programdan ilgili ana aşağıdaki bağlantıdaki kayıt vasıtasıyla 55.22’den itibaren göz atabilirsiniz.

 

 

Ali Akın söz konusu videoda hem Menzil Cemaati’ni, hem de İsmailağa Cemaati’nin önde gelen ismi “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’yü eleştirirken, döneminin Gavs’ı ilan edilen Abdülkadir Geylani’nin hayatını anlatan kitaptan bir örnek veriyor ve bu hikayenin aynısının “Cübbeli Ahmet” cezaevine girdiğinde de yaşandığını ifade ederek, Menzil ve İsmailağa gibi cemaatleri sert bir dille eleştiriyor.

 

Ali Akın, “Bilge Ali Akın” adlı Youtube kanalında ve Hilâl TV’de katıldığı diğer programlarda İslamiyet’in hurafelerle doldurulduğuna da farklı videolar paylaşmış.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...