Uluğ İğdemir’in Atatürk’ün Yaşamı Adlı Kitabında “Ben Yahudi’yim Sabetay Sevi’nin Soyundan Geliyorum Kendisine Hayranım Keşke Bu Dünyadaki Bütün Yahudiler Onun Mesihliği Altında Birleşse” Şeklinde Bir Cümlenin Geçtiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Türk Tarih Kurumu eski başkanlarından Uluğ İğdemir’in Atatürk’ün Yaşamı adlı eserinde geçtiği iddiasıyla “‘Ben Yahudi’yim… Sabetay Sevi’nin soyundan geliyorum. Kendisine hayranım. Keşke bu dünyadaki bütün Yahudiler onun Mesihliği altında birleşse..” sözünün paylaşıldığı görülüyor.

‘Ben Yahudi’yim… Sabetay Sevi’nin soyundan geliyorum. Kendisine hayranım. Keşke bu dünyadaki bütün Yahudiler onun Mesihliği altında birleşse..” – 1980 basım Atatürk’ün Yaşamı 1. Cilt sahife 23-‘” notunu içeren sosyal medya paylaşım örneği (Filiz’in Düşünceleri ve DerinDüşünce.org adlı profiller üzerinden) şöyle sunulabilir:

 

ulug-igdemir-ben-yahudiyim

 

İddia edilenin aksine Uluğ İğdemir’in Atatürk’ün Yaşamı adlı kitabının 1. cildinin 23. sayfasında böyle bir ifade geçmiyor. Söz konusu ifade, İğdemir’in adı geçen kitabının diğer bölümlerinde geçmiyor.

 

ulug igdemir ataturkun yasami
Görsel: Volkan Aksoy

 

ulug igdemir ataturkun yasami
Görsel: Volkan Aksoy

 

Kitabın ilgili bölümünde, Atatürk’ün 1911 yılında Trablusgarp’a doğru giderken Kudüs’te Elizer Ben-Yahuda ile görüştüğü, Elizer Ben-Yahuda’nın oğlu Kudüslü Musevi Itamar Ben-Avi’nin hatıratına değinilmektedir.

Uluğ İğdemir’in bahsi geçen yönde bir cümle kurduğuna dair açık kaynaklara yansıyan bir aktarım bulunmuyor.

Itamar Ben-Avi’nin hatıratındaki aktarımın da sadece bir iddia mahiyetinde olduğunu vurgulamakta fayda var.

 

3 Yorumlar

  1. malumatçı Reply

    Ya o kitaba müdahale edilmişse, bu ihanetin, kurulan tezgahın devam ettirilmesi için o sayfa aslı çıkartılıp yerine başka alakasız bir sayfa konulmuş olabilirmi…

Yorumunuzu yazınız...