Türk Lirası Simgesi Tutarın Solunda ve Boşluk Bırakılmadan Kullanılmalı

 

2000’li yıllarda gözlemlenen hiperenflasyon sürecinin ardından 2004 yılıyla birlikte kronik yüksek enflasyon sürecini dizginleyen Türkiye ekonomisi, 2005 yılında paradan 6 adet 0 atarak Yeni Türk Lirası banknot ve madeni paraları tedavüle sokmuştu. İlerleyen süreçte ise “Yeni” ifadesi kaldırılıp para birimimizin adı tekrar Türk lirasına dönüştürülmüştü. Yeni Türk lirası ise 1 Ocak 2010 tarihinde tedavülden kaldırılmıştı. Bu adımların akabinde Türk lirasının ülkemizde ve dünyada tanıtılması amacıyla bir simge belirlenmesi hedeflenmişti.

Bu hedef doğrultusunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2012 yılında düzenlediği yarışma ile para birimimiz Türk lirası (TL) için “₺” şeklinde bir simge belirlemişti.

 

tl simgesi teknik özellikleri

 

TL simgesinin temsil ettiği özellikler şöyle aktarılmıştı:

“Merkez Bankası tarafından kabul edilen ilkeler doğrultusunda, paramızın simgesi belirlenirken, Türk lirasının ve Türkiye ekonomisinin iki belirgin özelliği ön plana çıkartılmıştır. Bunlar “güven” ve “istikrar içinde yükselen değer”dir. Simgenin çıpaya benzemesi Türk lirasının kıymet saklama aracı olarak “güvenli bir liman” haline geldiğini vurgular. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise Türk lirasının ve Türkiye ekonomisinin “istikrar içinde yükselen değerini” simgeler.”

 

tl simgesi

 

Ancak aradan geçen zamana rağmen TL simgesinin nasıl kullanılacağı konusu toplumumuz tarafından doğru şekilde benimsenemedi.

Ticari ve finansal işlemlerde sunulan Türk lirası cinsi fiyatlar için TL simgesinin yaygın şekilde tutarın ardından kullanıldığına şahit oluyoruz.

 

gıda zam tablo tl

 

hangi gida ne kadar zamlandi

 

Türk lirası sembolüne (₺), yaygın kullanımın aksine para tutarının sağında değil solunda boşluk bırakılmadan yer verilmesi gerekiyor.

Örneğin, 350 Türk lirası tutarındaki bir ürün için TL simgesi kullanılacaksa doğru kullanım 350₺ değil ₺350 şeklindedir.

 

tl simgesi uygulama örnekleri

 

“TL simgesi nasıl kullanılır?” sorusuna TCMB şu yanıtı sunmaktadır:

Türk lirasının kısaltması “TL”, Türk lirasının simgesi ise “₺”dir. Türk lirasını ifade edebilmek amacıyla kullanıldığı yere göre, aynı anda kullanmamak koşuluyla ya simge ya da kısaltma kullanılabilir. Metinlerde ve resmi yazışmalarda açıkça yazılması (Türk lirası) veya kısaltmasının (TL) kullanılması tercih edilirken grafik, tablo vb. yerlerde simgenin kullanılması tavsiye edilir.

Uluslararası uygulamalara paralel olarak simge, rakamın (parasal tutarın) solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılır.

Kıymetli evrakta ise simgenin bedelin solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılması uygun olacaktır.

 

tl simgesi kullanımı

 

Türk lirası simgesini kullanmak için klavyenizden “Altgr ve T” tuşlarını kullanabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...