Milli Savunma Bakanlığı 4 ve 5 Ekim 2023 tarihlerinde Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde PKK/KCK ve diğer terörist unsurlarını etkisiz hâle getirmek amacıyla hava harekâtının icra edildiğini duyurdu.

 

 

 

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde yürüttüğü sınır ötesi operasyonlarıyla birlikte sosyal medya platformlarında eski tarihli ve ilintisiz görüntüler servis edildi.

 

2023 yılı Ekim ayında TSK’nın düzenlediği operasyona ait olduğu iddiasıyla paylaşılan bu tip görüntüleri derleyelim istedik…

 

Bir asker sevinç gösterisinde bulunurken arkasında seri füze atışlarının yapıldığı görüntü 5 Ekim 2023 günü düzenlenen operasyonlara ait olduğu iddiasıyla kullanılmış (Görüntü geçmişte 20 Kasım 2022’de TSK’nın sınır ötesine gerçekleştirdiği harekâtı gösterdiği iddiasıyla da paylaşılmıştı).

 

Söz konusu görüntü:

 


 

Görüntüyü PKK’ya yapılan operasyonla ilişkilendiren paylaşım örneği:

 

 

Video güncel ve TSK ile ilgili değil.

Görüntünün orijinali 2022 yılı Ağustos ayında Rus Telegram kanallarında ve video platformlarında aktarılmış.

Videodaki Rus asker Moskova’da 20 Ağustos 2022 tarihinde bombalı saldırıyla öldürülen Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina için atış yapıldığını söylemiş.

 

 

PKK / YPG hedeflerine roket atışları yapıldığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video, 2022 yılı Eylül ayında Azerbaycan’ın Ermenistan hedeflerine yaptığı saldırıya ait.

 

Bahsi geçen video:

 


Hatalı aktarım içeren paylaşım örneği:

 

Özgür Adam (@ozguradamTurk): “PKK ve yandaşları bu gece uyumasın…”

 

 

 

Video daha önce Youtube’e 14 Eylül 2022 günü “Artilleriya zərbələri” (“topçu saldırıları”) başlığıyla yüklenmiş.

 

 

Söz konusu görüntü Türkiye’den haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında da ateşkesi bozan Ermenistan hedeflerine Azerbaycan’ın roket saldırısına ait olduğu belirtilerek paylaşılmış.

 

 

Dışişleri Bakanlığı, TSK ve MİT tarafından düzenlenen Suriye’nin kuzeyini hedef alan operasyon esnasında ‘üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir SİHA’nın kaybedildiğini’ açıkladı. Pentagon dün gece yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin 500 metre yakınına gelen insansız hava aracının tehdit olarak değerlendirildiğini ve F-16 tarafından vurulduğunu duyurdu.

Suriye’nin kuzeyinde ülkemize ait bir SİHA’nın ABD F-16’sı tarafından düşürüldüğü anı yansıttığı sanılarak yine ARMA-3’ten oyun görüntüsü paylaşılmış.

Bahsi geçen video:

 

 

ARMA-3 adlı savaş simülasyonundan orijinal görüntü:

 

 

Yorumunuzu yazınız...