İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun mutasyona uğramış korona virüsüne yakalanıp hastaneye kaldırıldığı ana ait olduğu sanılarak paylaşılan montaj görsel şu şekilde:

 

binyamin-netanyahu-hastane

 

Dijital müdahale içeren fotoğrafı Binyamin Netanyahu’nun koronavirüs kapıp hastaneye kaldırıldığı iddiasıyla aktaran paylaşımlardan örnekler:

“Netanyahu mutasyona uğramış korona virüsüne yakalandı… Onun hakkında iyi haberler duymamız için dua ediyorum ⚰️⚰️⚰️⚰️⚰️”

 

 

Acil Güncelleme: “İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ciddi mutasyona uğramış bir koronavirüs türüne yakalandıktan sonra durumunun ağır olduğu bildirildi. Durumun kritik derecede ciddi olduğu belirtiliyor. #NetanyahuCovid #İsrailSağlıkKrizi”

 

netanyahu-koronavirus-hastane-montaj

 

“İşgalci Siyonist İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu mutasyona uğramış korona virüsüne yakalandığı ve acilen Şeba Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi.”

 

 

 

“#SonDakika İsrail #Netanyahu ölüyor. Resmi olarak. #Netanyahu’ya mutasyona uğramış bir virüs bulaştı Durumu çok ama çok ciddi. Rabbim kurtlanarak öldüğünü göster bize bütün kabinesi ile beraber. #ısrael #GazaGenocide #Filistin #GazaStarvingGazze #Netanyahu”

 


 

Paylaşılan görsel gerçek değil, dijital müdahale içeriyor.

Fotoğrafın aslında Binyamin Netanyahu’nun eşi Sara Netanyahu 3 Ekim 2015 günü Kudüs’te bir saldırıda yaralandıktan sonra hastanede tedavi altına alınan Adelle Banita Bennett’i ziyaret ederken görüntülenmiş.

Bahse konu fotoğraf Binyamin Netanyahu’nun Facebook hesabında 2015 yılı Ekim ayında paylaşmış.

Orijinal fotoğraf şöyle:

 

Sara-Netanyahu-hastane

 

1949 doğumlu Binyamin Netanyahu’nun mutasyon geçirmiş koronavirüs nedeniyle hastanede tedavi altına alındığına dair bir bilgi mevcut değil (Son yıllarda uluslararası basına yansıyan haberler incelendiğinde Netanyahu su kaybı, kalp rahatsızlığı gibi çeşitli nedenlerle hastaneye yattığı ve taburcu edildiği anlaşılıyor. Ancak, Netanyahu’nun koronavirüs nedeniyle hastaneye yatırıldığına dair bir haber bulunmuyor).

Binyamin Netanyahu’nun hastane yatağında yanında eşi Sara Netanyahu ile görüntülendiği fotoğraf, koronavirüs (Covid-19) salgınının ilk aylarında dolaşıma sokulmuştu.

Aynı fotomontaj görsel yaklaşık 4 yıl aradan sonra aynı iddia ile yeniden servis edilmiş.

 

 

bintamin-netanyahu-hastane-yapay-zeka

 

Geçmişte yapay zekâyla üretildiği anlaşılan Netanyahu’yu hastane yatağında solunum cihazına bağlı gösteren yukarıdaki bir görsel de gerçek sanılarak paylaşılmıştı (Bkz: Görselle ilgili Teyit.org analizi).

 

Aksa Haber (@aksahaber): “İlk raporlar Binyamin Netanyahu’nun ağır bir hastalığa yakalandığını ve ardından hastaneye kaldırıldığını bildirdi.”

 


 

Sabri Amca (caps) (@sabriamcaparodi): “Netenyahu hastaneye kaldırıldığı, şurunun yerinde olmadığı ve yoğun bakımda olduğu söyleniyor. İnşaallah doğrudur”

 


Yorumunuzu yazınız...